TOGG araba hakkında düşünceleriniz nedir?

Tahmini fiyatım 650 800 arası.

Ve bu fiyata çıkarsa rakipsiz.
Halkın 3/4'ü için bu fiyatlara bir araba almak imkansız boyuta ulaşmışken rakipsiz olması ne anlam ifade edecek peki? Yerli araba, yerli marka ama arabaya Türkten çok Avrupalı, Amerikalı binecek. O da dışarıya pazarlamayı becerebilirlerse.

Bu yüzden ovunmeye hiç gerek yok. Bizim binemedigimiz araba bizim olsa ne, olmasa ne.

Genelde ülkeler kendi araba markalarını tercih eder çoğunlukla ancak Türkiye'de bu durum bayagi absürt olacak :D

Halkın 3/4'ü için bu fiyatlara bir araba almak imkansız boyuta ulaşmışken rakipsiz olması ne anlam ifade edecek peki? Yerli araba, yerli marka ama arabaya türkten çok Avrupa'lı, Amerikalı binecek. O da dışarıya pazarlamayı becerebilirlerse.

Bu yüzden ovunmeye hiç gerek yok. Bizim binemedigimiz araba bizim olsa ne, olmasa ne.

Genelde ülkeler kendi araba markalarını tercih eder çoğunlukla ancak Türkiye'de bu durum bayagi absürt olacak :D

Lafı cımbızla çekmişsiniz.
Rakipsiz dediğim bu aracı düşünenler arasında tercih edebileceği bir neden olduğu için.
Övünmüyorum.

Bizim binemedigimiz araba bizim olsa ne, olmasa ne?
Çin halkı bundan 15-20 yıl önce şimdiki gibi bir pazar değildi çünkü orta sınıf diye bir şey yoktu. Japonya ve Güney Kore halkı da fakirlik gördü. Çin, Güney Kore, Japonya gibi en az 20 yıllık bir kalkınma ve üretim planlaması yapıldığında kazanılanlarla orta sınıfı çok genişletip onları da pazara dahil edebiliyorsun. Sonra Türkiye'de 1 yılda bir model 20 bin tane satıldı diye sevinirken, Çin'de tek bir bayinin o modelden 1 yılda o kadar satabildiğini öğrenince duraksıyor insan. :D

Bizde öyle detaylı bir gelecek planı mı var dersen; orası ayrı konu. :D

Çin halkı bundan 15-20 yıl önce şimdiki gibi bir pazar değildi çünkü orta sınıf diye bir şey yoktu. Japonya ve Güney Kore halkı da fakirlik gördü. Çin, Güney Kore, Japonya gibi en az 20 yıllık bir kalkınma ve üretim planlaması yapıldığında kazanılanlarla orta sınıfı çok genişletip onları da pazara dahil edebiliyorsun. Sonra Türkiye'de 1 yılda bir model 20 bin tane satıldı diye sevinirken, Çin'de tek bir bayinin o modelden 1 yılda satabildiğini öğrenince duraksıyor insan. :D

Bizde öyle detaylı bir gelecek planı mı var dersen; orası ayrı konu. :D
Alım gücü bakımından dediğiniz doğru olabilir ama Çin ile karşılaştırmak yanlış.

Ekran Alıntısı.PNG

Alım gücü bakımından dediğiniz doğru olabilir ama Çin ile karşılaştırmak yanlış.
Nüfusa göre satış sayısını oranlamak diye bir şeyden haberin vardır umarım. Oran, orantı...

Hâlâ Çinlilerin kendinden daha fakir olduğunu zannedenler, otomobil pazarının Çin'de "kişi başına" 2 kat yüksek olduğundan haberi yok. Satılan arabaların niteliği (araç başına maliyeti) konusuna girmeye hiç gerek yok, ezici şekilde kaybediyoruz orada da.

Nüfusa göre satış sayısını oranlamak diye bir şeyden haberin vardır umarım.

Hâlâ Çinlileri kendinden daha fakir olduğunu zannedenler, otomobil pazarının Çin'de "kişi başına" 2 kat yüksek olduğundan haberi yok. Satılan arabaların niteliği (araç başına maliyeti) konusuna girmeye hiç gerek yok, ezici şekilde kaybediyoruz orada da.
Haklısın.

Halkın 3/4'ü için bu fiyatlara bir araba almak imkansız boyuta ulaşmışken rakipsiz olması ne anlam ifade edecek peki? Yerli araba, yerli marka ama arabaya Türkten çok Avrupalı, Amerikalı binecek. O da dışarıya pazarlamayı becerebilirlerse.

Hocam dediğim gibi en fazla yandaşlar binerler.
Türk halkı alamıyorsa üretim anlamı yok bence.
IMG_20220121_160620.jpg

Türk halkı alamıyorsa üretim anlamı yok bence.
Yanlış bakış açısı bence.

Doğru düzgün planlama yapabilen bir yönetim olsa, uzun vadeli iyi bir planlama ile bu işlere girişip kapasiteleri kademeli yükseltse sadece bir sonraki neslin yetişkinlik döneminde halkın alabileceği zenginliğe ulaşabiliyorsun.

Yoksa halk alamıyorsa yapılmasın denirse yakında kümes hayvanları dışında hayvancılık da kalmaz, toplama 3. sınıf parçalarla kalitesiz bile olsa telefon üreten firmaların da kalmaz, her evin ihtiyacı olan beyaz eşya üreten firmaların da yakın zamanda kapanır. :D

Yönetim hataları ya da savaş gibi nedenlerden dolayı bazı zamanlar ülkeler zorluklar yaşar, fakirleşir. Üretime bir yerden bir hedefle başlamazsan Afrika ülkeleri gibi oluyorsun sonunda. Başlarsan ve en azından sonraki nesli kurtarmayı planlarsan Almanya, Çin, Güney Kore, Japonya oluyorsun.

Geri
Yukarı