TOGG araba hakkında düşünceleriniz nedir?

Xiaomi, tasarima mi onem veriyor? Ne? Hangi Xiaomi goze carpici tasarima sahip? Tam tersi Xiaomi tasarimdan ziyade ozellik, donanim ve fiyat/performans a onem veriyor. Duzeltelim lutfen. Baska markalardan orneklendirelim lutfen.:D

Şu ankileri söylemiyorum. Eski telefonlarından Mi A2 Lite kullanmıştım ve neredeyse tasarımı hariç hiçbiri iyi değildi. Tabii Redmi Note 9 kullanıyorum ve bu daha iyi.
Kardesim bir kesim var, sırf elestirmek icin elestiriyor kusur ariyor, elestirince havalıyım saniyorlar ondan demistir buyuk ihtimalle. Araci almazmis neymis yerli degilmis falan boyle kafalar var. Bindigin BMW yerli milli mi? İnsanin akliyla alay ediyorlar.
Twitterden TOGG profiline girin. Böylece 1000 IQ zekaya sahip (!) kullanıcıların önceden çıkmamış aracı kullandıkları TOGG'un eleştirilerine bakabilirsiniz.

Yeni çıkan her model arabaya laf atıp benzinle çalışan modellere tapan arkadaşların kişisel aracı İmza 700 sanırım :D

İyi akşamlar kıymetli hocalarım, biiiyorsunuz özellikle son zamanlarda yerli arabamızın haberlerini epey duyduk, bana göre gerek tasarımları gerek de teknolojisi ile tank gibi bir araç. Fakat kafamı karıştıran olay bu aracın fiyatının ucuz olup halkın araba almasını kolaylaştırmak yerine çok pahalı bir fiyat listesi var, bu gerçekten üzücü. Sizin TOGG hakkında kafanıza takılan sorular neler.
Paranız olursa alır mısınız?
Benim en sevdiğim otomobil modeli bu.
Eki Görüntüle 1276328
Başta şunu söylemek istiyorum Hocam kimse yok yerli araba sahip çık diye prim yapmasın araba 250k filan diye tanıtıldı ardından şubat 2021 de elektirkli araçlara %400 zam geldi fiyatı kim bilir ne olur onun yerine tesla veya volvo 40 cıktı onu alırdım şahsen elektrikli araba alicaksam

Seçim propagandası olarak görüyorum ve seçimden sonra iktidar tarafından diğer seçime kadar tarihin tozlu sayfalarına kaldırılıcağını düşünüyorum. Örnekleri var mesela yerli uçak. Hala uçuyor olmalı.

Aracın asıl pahalı, önemli kısımları dışarıdan alınacağından dolayı orta/orta-üst sınıf aklından çıkarsın bu arabayı öncelikle🙂

Bu ülkenin en büyük sorunu üretmememiz. Osmanlı bu yüzden çöktü, ekonomi bu yüzden rezalet buna rağmen hala üretmesek daha iyi kafasındasınız. İşte tarih bu yüzden tekerrür ediyor, bakıp ders alamayanlar yüzünden. Recep Baltaş'ın yaptığı yorumu ise ülkenin rezalet durumundan dolayı içinde olduğu hükümete karşı öfke halinden ve duygularından yaptığını düşünüyorum.

@SideWinder @Yararsız Üye işin siyasi tarafına baktığımızda tüm bu olumlu düşünceler yerle bir oluyor ve bunun sebebinin de yıllardır gelen başarısızlık olduğunu düşünüyorum. Bu ülke başarıya olan umudunu tamamen yitirmiş durumda. Artık ekmek dışında hiçbir şey umurunda değil bazıları sağ olsun. Bu projeye baktıklarında boş para israfı veya yeni bi' vurgun yöntemi olarak görmeleri çok normal. İnsanların karşı çıkmaları çok normal. Boş verin bu kadar kafaya takıp da kendinizi yormayın.

Son düzenleme:
Bir de üretim yapılabilecek yüzlerce basit şey varken ortaya araba attılar. Çünkü halkta yerli araba kompleksi var. Diğer şeyler bu kadar iyi siyasi malzeme olamazdı.

20 yıldır basit bir üretim bile yapmayan iktidardan araba yapmasını bekleyen saf oğlu saftır. Bu iktidar anca yol, köprü yapar. Onu da para kazanmak için yapar. Bu iktidarın en son düşüneceği şeydir ülkeyi kalkındırmak.
Cahilce yorum yapma örneği verdiğim için bu denli rahat tavırlar takılıyorsunuz, anlıyorum fakat dediklerimin bazılarında haklı olmadığım gerçeğini değiştirmiyor bu.

Konu başlığında olduğu gibi fikrimizi sormuşlar ve ben de bunu dile getirdim. Bana bir faydası olmayacak, orta kesime faydası olmayacak, yollarda her yerde göremeyeceğiz. Bu araba duyurulduğunda dolar 5 TL idi araba üretilirken dolar 18 oldu düştü maliyetleri 3 katına çıktı piyasa darma duman oldu ülke karıştı hastalık çıktı bin türlü şey yaşandı. Bu arabanın kendine hayrı yok ki bize olsun?
Boşver. Kendileri çok akıllı olsa ampul partisinden ülkeye fayda beklemezlerdi zaten. Bazı şeylerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini anlamak için dahi olmaya gerek yok, geçmişte yaşananlara bakmak yeterli. İktidar nerdeyse fosil olacak kıvama gelmiş, daha yeni araba yapmaya kalkıyor.

Bunlar siyasete kafası basmayan, araba kompleksi olan kişiler. Araba çıksın da kompleksleri bitsin diye bekliyorlar. Bilgili olmak falan işin hikayesi. Üretim yapılabilecek daha basit yüzlerce şey vardır. Ortaya bir araba projesi attılar ki bu kompleksli kişileri kendilerine çekebilsinler.

Kaldı ki ekonomi üretim yapılsa da düzelmeyecek! Sen 2017 Referandumu'nda bütük yetkileri tek bir kişiye verdin mi verdin. Bütün dünya buna bakar, senin TOGG'una değil. İstersen Lamborghini üret. Ülke iktidarının imajı belli.

Dur taklidimizi de yapalım; "yerli araba moruk", "TOGG çıkacak ekonomi şahlanacak moruk." "her şeye muhalif bunlarda moruk."

Son düzenleme:
@SideWinder @Yararsız Üye işin siyasi tarafına baktığımızda tüm bu olumlu düşünceler yerle bir oluyor ve bunun sebebinin de yıllardır gelen başarısızlık olduğunu düşünüyorum. Bu ülke başarıya olan umudunu tamamen yitirmiş durumda. Artık ekmek dışında hiçbir şey umurunda değil bazıları sağ olsun. Bu projeye baktıklarında boş para israfı veya yeni bi' vurgun yöntemi olarak görmeleri çok normal. İnsanların karşı çıkmaları çok normal. Boş verin bu kadar kafaya takıp da kendinizi yormayın.

Basit düşünüyorlar ve bu basit düşünce ile bir yere varamayacaklar. Teknik bilgisi olmayan insanlar işin uzmanıymış gibi konuşuyor. Herkes iyi bir refah, ekonomi istiyor. Ancak bunun yolunun sihirli bir değnekten geçtiğini sanıyor. Bunun için ortaya çaba koymuyor, olan çabaları da görmezden geliyor. Burada kast ettiğim TOGG gelecek, ülke kalkınacak değil. Mesajımda da yazdım, TOGG ilk 10 sene zararına satabilir dahi hatta başarısız bile olabilir diye. Reklam olabilir, siyasi bir proje olabilir hatta koca bir balon da olabilir. Kimse bunu inkar etmedi ki hiçbir zaman. Ama iyi bir proje de olabilir, AR-G yatırımı da olabilir ki olmalı da. İşi bilen insanlar da bunun böyle olmasının gerektiğini söylüyor.

Bazıları Fiat, Renault, Ford üretim yapıyor diyor senelerdir. Söyler misiniz, bu üretimler bazı şirketleri zengin etmek ve çakma yedek parça piyasasını geliştirmek dışında ne yaptı? Hiç. Büyük bir hiç. Sadece bağlı oldukları şirketleri biraz daha zengin etiler. TUSAŞ bile 80'lerde ürettiği F-16'lardan aldığı deneyimlerle bugün bir şeyler yapıyor. Tabii ki de bugün ki başarısının etmeni sadece o değil ama bir başlangıç.

Halk neden fakir? Üretimle destekleyebildiği bir ekonomisi yok.

Bunu düzeltmek için ne yapmak lazım? Üretim için projeler hazırlanıp desteklenmeli, maliyetin altına girip sanayi oluşturmalı.

Projeleri desteklemek maliyetli ama halk fakirken buna girişilmemeli dersen geçmiş olsun. En az 100 ülkenin içinde olduğu girdaba kendini sokmuş oluyorsun ülke olarak. Önyargılı olmak normal ama araştırmayıp projenin arkasını görmeden yaftalarsan yine geçmiş olsun millet olarak.

Yemin ediyorum bıktım artık sadece önyargılarıyla hareket edip söylenilen şeyleri kafasına takıp araştırma gereği duymadan aynı kafayla yaşamaya inat eden insanlardan. Böyle yaşamaya devam edin, önyargılarınızla ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu araştırmaktan erinen halinizle daha çok debeleneceksiniz. Ben sizlerle uğraşmaktan sıkıldım. Gelecek yazdan itibaren derdim değil bunlar diyordum, yukarıda diğer kişinin dediği şey doğru. Gidiyorken niye dert ediyorum? Şu andan itibaren umurumda değil, hadi herkes kendi bacağından asılmaya devam etsin. Bu zihniyetle devam, derdim değilsiniz...

Şunu anlayamıyoruz mesela. Ya da anlamak istemiyorlar. Popüler kültüre kaçmak ve herkesin söylediği "popüler" lafları gevelemek daha rahat geliyordur.

Benim üstümdeki mesajda akıllı bir arkadaşımız üretim yok demiş mesela. Şimdi ben burada mevcutta devam eden AR-GE projelerini, üretimleri ve araçları yazsam, ya muhalif olurum ya troll. İnsanlar refahın iktidarlardan değil, bilimden ve mühendislikten geldiğinden bir haber çünkü. Eleştirdikleri şeyle aynı sendromu yaşıyorlar. Mühedislik yatırımları ve kaynakları iktidarlara bağlı kalmamalı anacak biz inatla iktidarlara endeksliyoruz. Orada asıl çalışanların Türk mühendisler olduklarını unutuyoruz.

Başka birisi üniversiteler öğrencileri desteklemiyor demiş. Türkiye'de yetişmiş her mühendis bilir ki, ne yazık ki iş yapan 10 - 20 tane okul var ve bunlardan da ancak 3 4 tanesi AR-GE'ye önem veriyor. Aldığı destekle ev araba alan hoca da gördüm ben, hep veririm bu örneği. Böyle bir durumda, eğer üniversitede yetişen o pırıl pırıl beyinleri desteklememiz gerekiyorsa, özel iştirakleri ve AR-GE yatırımlarını arttırmanız gerekiyor. İşin içine devlet ya da okul girerse, iş zıvanadan çıkıyor.

Bu ülkenin gelişmesini herkesten çok mühendisi ister. Ancak Türkiye mühendisi en çok yıpratan ülkelerden birisi. Bunun bedeli de ağır olur.

Başka birisi üniversiteler öğrencileri desteklemiyor demiş. Türkiye'de yetişmiş her mühendis bilir ki, ne yazık ki iş yapan 10 - 20 tane okul var ve bunlardan da ancak 3 4 tanesi ar-ge'ye önem veriyor. Aldığı destekle ev araba alan hoca da gördüm ben, hep veririm bu örneği. Böyle bir durumda, eğer üniversitede yetişen o pırıl pırıl beyinleri desteklememiz gerekiyorsa, özel iştirakleri ve ar-ge yatırımlarını arttırmanız gerekiyor. İşin içine devlet ya da okul girerse, iş zıvanadan çıkıyor.

Bu ülkenin gelişmesini herkesten çok mühendisi ister. Ancak Türkiye mühendisi en çok yıpratan ülkelerden birisi. Bunun bedeli de ağır olur.

Deyim yerindeyse dananın kuyruğu orada kopuyor zaten. Ülkede liyakat sorunu varken yetkililerin ekonomiyi abaküs aleti gibi kullanırken. Bu ve bunun gibi gerçekçi olmayan çılgın denilebilecek projelerle insanların gözü boyanmak istenirken elbette insanların bunu sorgulaması tabiidir.
Maalesef her insan kendi milletinin çıkarını düşünmüyor aldığı paraya bakar oldu. Sonraki nesle ne bırakacağını değil kendi hayatını nasıl idame ettireceğini düşünür oldu. Çünkü insanlar gelecek endişesi içinde değiller zaten yaşıyorlar bir seviye daha atladık.
Artık insanlar ekonomik ve refah özgürlüğünü istiyorlar demokratik düzen sözde fetvalarla yönetilemez.

Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Fiyatı yine çok fazla olur ancak uzun vadede alınabilirliği artabilir diye düşünüyorum. Ekonomi kötü diyoruz ama neden durumu düzeltmek adına bir şeyler yapmak veya desteklemek yerine her şeye muhalefet edenler var anlamak güç.

Geri
Yukarı