TOGG araba hakkında düşünceleriniz nedir?

3.5 milyon TL "şu anki kurla" çok abartılı bir sayı. Dile getirilen maliyet miktarları doğruysa (gerçeğe yakınsa) şimdiki değerinde modele ve donanıma göre 1.2 milyonla 1.7 milyon TL arasında bir fiyata satılması lazım bu araçların.

Tabii araçlar satışa çıkana kadar döviz kurlarının kaç olacağını kim bilebilir? 3.5 milyon TL olmayacağının da garantisi yok o zamana kadar. :D

Bu proje ilk açıklandığında bile söylenen özelliklere bakıp o dönemin kuruyla (dolar 5.5 TL civarıydı sanırım) 400 bin TL altı olması imkansız demiştik forumda 3-4 kişi. O zaman en fazla 200-250 bin TL fiyata satılır yoksa hiç yapılmaz diyenler vardı...

Son düzenleme:
@Forumdaş komik olan nedir neden haha attınız?

1 milyon TL olursa kimse almaz vs. demişsiniz.
Passata 1 milyon veren adamlar alacak bu arabayı zaten.
Fiyatı 500 ila 800 civarı olur.

Bende isterim herkes alsın ama durum bu.
1.6 sıfır egea 380 bin TL.
Aracın rakiplerinden biri.
Fiyat konusunda içten yanmalı C-suvlar la rekabet edecek düzeyde denildi.

İçten yanmalı C-suvlar bunlar.

12111.PNG

Bu araçların en baba modeli en fulu tiguan 1.156 bin TL.

En ucuzu olan Duster'ın en ful versiyonu 480 bin TL.

Tahmini fiyatım 650 800 arası.

Ve bu fiyata çıkarsa rakipsiz.

En baz donanımın da bile tüm ekranlar olacak.
Araç yürüyen yapay zeka zaten.

Gelelim sırf yerli olduğu için insanlar almaz lafınıza yanılıyorsunuz çünkü Türk milletin de yerli araba hasreti var. Yerli olduğu için iki araç arasında kalan kişiler bu arabayı alacaktır.
Merak etmeyin hocam sadece yandaşlar alır eğer çıkarsa.

Bir şeye de siyaset katmayın be.

Fiyat konusunda içten yanmalı C-SUV'lar ile rekabet edecek düzeyde denildi.
Arabanın dile getirilen "üretim maliyeti" bu örnek verdiğin içten yanmalı SUV'ların üst paketlerinin "Dünya satış fiyatlarından" çok daha yüksek. Maliyetine göre satış fiyatını mı hesaplayacağız? 90 kWh civarı yüksek kapasiteli bataryanın satış fiyatı tek başına o motor gücünde 300 bin TL üzerinde. Bunun daha motor ve elektronikleri var, batarya entegrasyonu var, aktarma organları var, şasisi var. İç mekan, bant üretim maliyetleri, çalışan giderleri dahil tüm fabrika yönetim giderleri gibi şeylerin genel maliyete olan payı bu hesaba dahil bile değil.

Şu anda çıksa 800 bin TL olması için arabada ancak şehir içinde bir yere gidilebilecek kuş kadar batarya, tam elektrikli araçta en düşük ÖTV diliminde kalacak çok güçsüz bir motor olması gerekiyor. Bunun için arabanın duyurdukları özelliklerde olmaması gerekiyor.

Son düzenleme:
Arabanın dile getirilen "üretim maliyeti" bu örnek verdiğin içten yanmalı SUV'ların üst paketlerinin "Dünya satış fiyatlarından" çok daha yüksek. Maliyetine göre satış fiyatını mı hesaplayacağız? 90 kWh civarı yüksek kapasiteli bataryanın satış fiyatı tek başına o motor gücünde 300 bin TL üzerinde. Bunun daha motor ve elektronikleri var, batarya entegrasyonu var, aktarma organları var, şasisi var. İç mekan, bant üretim maliyetleri, çalışan giderleri dahil tüm fabrika yönetim giderleri gibi şeylerin genel maliyete olan payı bu hesaba dahil bile değil.

Şu anda çıksa 800 bin TL olması için arabada ancak şehir içinde bir yere gidilebilecek kuş kadar batarya, tam elektrikli araçta en düşük ÖTV diliminin altında kalacak çok güçsüz bir motor olması gerekiyor. Bunun için arabanın duyurdukları özelliklerde olmaması gerekiyor.
Bunu ben demiyorum.
Toog yetkilileri açıkladı.

Hani şu fuarlarda mock-up arabayı (ki normal bir şey böyle olması) sanki her şeyi bitmiş, her şeyi takılı tam arabaymış gibi gösteren yetkililer mi açıkladı? 🤣

Daha bu konuda bile dürüst davranmıyorlar.
Hangi fuarda ?
CES 2022 mi ?

Şu anda çıksa 800 bin TL olması için arabada ancak şehir içinde bir yere gidilebilecek kuş kadar batarya, tam elektrikli araçta en düşük ÖTV diliminde kalacak çok güçsüz bir motor olması gerekiyor. Bunun için arabanın duyurdukları özelliklerde olmaması gerekiyor.
Ucuz olmayacağı kesin.

Söylenen maliyetler ortada, pil üretim maliyetleri ortada, diğer tüm maliyetler rahatça hesaplanabiliyor. Biraz da bunları teker teker toparlayıp, ÖTV ve KDV dilimleriyle, %2.5 - %5 arasında bir fabrika kârı bırakarak hesaplasanız da görseniz ne kadar olmayacak bir şey dediklerini.

2 litreliklere karşı rekabetçi olur. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı