TOGG araba hakkında düşünceleriniz nedir?

Cahilce yorum yapma örneği verdiğim için bu denli rahat tavırlar takılıyorsunuz.
Hayır, her zaman böyle bir tavır takınıyorum.

Bana bir faydası olmayacak, orta kesime faydası olmayacak, yollarda her yerde göremeyeceğiz.
Tesla ilk 3 (Roadster - Model S - Model X) arabasını yaptığında o arabaların orta kesime faydası oldu mu? Gerekli tecrübe kazanılır, hatalar düzeltilir, zamanla üretim kapasitesi yukarılara çekilip maliyetler düşürülür, ondan sonra orta kesimdekilere de hitap edecek arabalar yapılmaya başlanır. Gelişmiş ülkelerdeki orta kesim insanların alabileceği Tesla Model 3 ve Y neden var şu anda? Öncesinden Roadster gibi bir facia geldi, sonra Model S ve X gibi üst pazar segmentlerini hedefleyen modellerle gerekli şeyler kazanıldığı için var bu arabalar.

Lityum pil maliyetlerinin kısa sürede nasıl kat kat düştüğü ortada, orta vadeden sonra pil değişim ücretlerinin içten yanmalı motorların, onların şanzımanlarının ve yakıt maliyetlerinin altına düşeceği ortada. Grafen pil teknolojisinin bundan sonraki adımda bunları daha kolaylaştıracağı ortada. Emisyonlara uygun motor yapma derdinin kalmaması sonucu çok daha kolay araba üretilebileceği ortada. Eğer proje sürdürülebilir hale getirilirse bu modellerin ardından gerekli şeyler kazanıldığında o ülkenin kalkınmasına faydası olacağı ortada. Doğru adımlar atılırsa Güney Kore örneğindeki gibi zamanla orta kesimin yaygınlaşıp sonraki nesil arabaları alabileceği ortada.

Bütün bunlar ortada, biraz araştırmayla bunları öğrenmek zor değil. Size kalınsa hiçbir şey ilk seferde mükemmel olmayacaksa hiçbir şey yapılmayacak. Hiçbir firma ilk seferden mükemmel ürün çıkarmaz, zamanla gelişir bunlar. O ilk adımı atmak varken hadi yatmaya devam edin.

Bu projenin mali olarak sürdürülebilir olup olmadığını, gelecek yol haritalarını yorumlamak isterdim burada ama daha yukarıdaki konuları aşamamış olanlarla bunları nasıl tartışalım?

Yine birilerine para kazandırmak için yapılan projelerden birisi. Eğer gerçekten yerli milli araba yapılmak istenilse bununla ilgili zamanında bir sürü projeler yapılmış. TEKNOFEST'lerde bir sürü araba görücüye çıkmış o üniversite öğrencilerinin elinden tutulup bir proje geliştirilse hem beyin göçü önlenir hem de bu insanları gerçekten milletimiz adına yararı hale getirebilirdik. Hemde bu arkadaşlarımızı teşvik ederdik ama ne oldu bu pırıl pırıl arkadaşlarımız projeleri burada umut bulamadı diye başka ülkelerde birinci seçilip patentler alındı.
Anlatmak istediğim bu işte sadece yazarken öfkelenip sinirlendiğimde söylemek istediklerimi unutuyorum. Benim dayım bile bundan 10 yıl önce yaptığı elektrikli araba projesi ile yurt dışına gitme hakkı kazandı. Çok haklısınız.

Mekanik neredeyse yok dedim bunu mu anladın?
Gidip haber kapaklarını atma bana? Onların Linklerini at da inceleyelim
Şimdi o kapaklara inanmamı mı bekliyorsun ?
Hala devam ediyorsun.
Aynı şeyleri papağan gibi tekrarlıyorsun.
Gir googleden bak yorum yapacağına boş beleş
Bilgili konuşmayı biliyosan git bul bakalım bulabilicek kadar bilgilimisin

Haklısın kardeşim git mekanik ne onu araştır sonra konuş 8 yıl pil ömrü tesla o kadar veriyor mu garanti? Servisi zaten söyledim 50-100 tl lik ufak arızayı götür serviste 1000 tl fatura keserler. En düşük bakım maliyeti batarya ısınabilir patlayabilir önce tecrübe sonra iş
Açıklanan garanti süreleri öyle.
Almayacaksan bunları düşünmene gerek yok. Alan kişi düşünsün.
Öyle ya senin gözünde balon bir proje.

Bütün bunlar ortada, biraz araştırmayla bunları öğrenmek zor değil. Size kalınsa hiçbir şey ilk seferde mükemmel olmayacaksa hiçbir şey yapılmayacak. Hiçbir firma ilk seferden mükemmel ürün çıkarmaz, zamanla gelişir bunlar. O ilk adımı atmak varken hadi yatmaya devam edin.
Ya güzel hocam anlıyorum haklısınız fakat şurda 4-5 ay sonra ülke değiştireceksiniz. Böyle pozitif demeçler atmanız gerçekçiliğini yitiriyor benim gözümde. Ülkede elektrikli arabalar yaygınlaştığında direk zam yapan bir hükümet var sizde bu söylediğiniz şeylerin Türkiye gibi bir yerde yaşanması mümkün şeyler mi? Bence hiç değil çünkü Amerika ile aramızda çağlar var.

Hayır, her zaman böyle bir tavır takınıyorum.

Tesla ilk 3 arabasını yaptığında o arabaların orta kesime faydası oldu mu? Gerekli tecrübe kazanılır, hatalar düzeltilir, zamanla üretim kapasitesi yukarılara çekilip maliyetler düşürülür, ondan sonra orta kesimdekilere de hitap edecek arabalar yapılmaya başlanır. Gelişmiş ülkelerdeki orta kesim insanların alabileceği Tesla model 3 ve Y neden var şu anda? Öncesinden roadster gibi bir facia geldi, sonra model S ve X gibi üst pazar segmentlerini hedefleyen modellerle gerekli şeyler kazanıldığı için var bu arabalar.

Lityum pil maliyetlerinin kısa sürede nasıl kat kat düştüğü ortada, orta vadeden sonra pil değişim ücretleri içten yanmalı motorların, onların şanzımanlarının ve yakıt maliyetlerinin altına düşeceği ortada. Grafen pil teknolojisinin bundan sonraki adımda bunları daha kolaylaştıracağı ortada. Emisyonlara uygun motor yapma derdinin kalmaması sonucu çok daha kolay araba üretilebileceği ortada. Eğer proje sürdürülebilir hale getirilirse bu modellerin ardından gerekli şeyler kazanıldığında o ülkenin kalkınmasına faydası olacağı ortada. Doğru adımlar atılırsa Güney Kore örneğindeki gibi zamanla orta kesimin yaygınlaşıp sonraki nesil arabaları alabileceği ortada.

Bu projenin Mali olarak sürdürülebilir olup olmadığını, gelecek yol haritalarını yorumlamak isterdim burada ama daha yukarıdaki konuları aşamamış olanlarla bunları nasıl tartışalım?

Hakikaten tebrikler Tesla ile bu projeyi bir tutuyorsunuz ya gerçekten bravo. Bildiğiniz yarım yamalak bilgilerle örnek gösterdiğiniz koskoca bir şirket karşısında sadece bir proje ve Elon Musk'un nasıl biri olduğunu anlatmama da gerek yok sanırım.

Gir googleden bak yorum yapacağına boş beleş
Bilgili konuşmayı biliyosan git bul bakalım bulabilicek kadar bilgilimisin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu yalancı medya ya inanıyorsan yazık sana.

Geri
Yukarı