TOGG araba hakkında düşünceleriniz nedir?

Ya güzel hocam anlıyorum haklısınız fakat şurada 4-5 ay sonra ülke değiştireceksiniz. Böyle pozitif demeçler atmanız gerçekçiliğini yitiriyor benim gözümde.
Siz daha en basit teknik konulardaki tartışmaları aşıp sonrasında projenin sürdürülebilirliği gibi konulara gelmeyi başarırsanız orada bu projenin geleceğiyle ilgili neden olumsuza yakın bir fikrim olduğunu anlatırım uzun uzun.

Ülke değiştirme nedenim de belli. Burada siyasetten de, insanlardan da, bilgisi olmadan fikir beyan edenler ordusuna laf anlatmaktan da sıkıldım. Bir daha siyaset konuşulmasına maruz kalmak istemiyorum, bir daha sırf sayısı fazla diye azınlık olanlara istediğini yapabilenlerle birlikte yaşamak istemiyorum bu kadar basit. Yoruldum artık. Konu maddi olsaydı ben zaten İngiltere standartlarının bile üzerinde para kazanıyorum şu anda.

TOGG şu an propaganda ürünü müdür yoksa üretilecek mi belli değil. Ama üretildiğinde hitap edeceği kesimi anlamak için ekonomist olmaya gerek yok.

He yukarıda arkadaşların dediği gibi sonradan maliyeti minimuma indirip fiyatları düşürürlerse iyi olur.

Hakikaten tebrikler Tesla ile bu projeyi bir tutuyorsunuz ya gerçekten bravo. Bildiğiniz yarım yamalak bilgilerle örnek gösterdiğiniz koskoca bir şirket karşısında sadece bir proje ve Elon Musk'un nasıl biri olduğunu anlatmama da gerek yok sanırım.
O olmayan yarım yamalak bilgilerinizle daha işin mekanik kısımlarını aşamayıp, projenin sürdürülebilirliği gibi konularına gelmezsen bu konu hakkında da bir şey söyleyecek fırsatım olmaz. Geçmiş konularda bu projenin neden uzun vadede başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğunu da uzun uzun anlattım. İyi niyetli girişim ayrı, sürdürülebilirlik ayrı, burada teknik bilgisi bile olmayanların tartıştığı saçma sapan şeyler ayrı.

O olmayan yaram yamalak bilgilerinle daha işin mekanik kısımlarını aşamayıp, projenin sürdürülebilirliği gibi konularına gelmezsen bu konu hakkında da bir şey söyleyecek fırsatım olmaz. Geçmiş konularda bu projenin neden uzun vadede başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğunu da uzun uzun anlattım. İyi niyetli girişim ayrı, sürdürülebilirlik ayrı, burada teknik bilgisi bile olmayanların tartıştığı saçma sapan şeyler ayrı.
Boş muhabbet yapıyorsun.Geliştirilme aşamasında mı yer aldın ? Hepimiz elbette yerli milli hepimizin ulaşabileceği bir araç istiyoruz.Kimse burada kendi ülkesinin bir şeyler üretmesine karşı olamaz ama senin anlamadığın bunun milli bir atılım değil birilerine para kazandırma projesi olduğu gerçeği.

Hepimiz elbette yerli milli hepimizin ulaşabileceği bir araç istiyoruz.
Herkesin erişebileceği bir araç istiyorsan burada 2 ayrı yol izlenir; ya herkesin ulaşması için rezalet arabalar yaparsın ya da önce ihracat/üst segment pazarını hedefleyip doğru düzgün yüksek maliyetli arabalar yapıp onlar sayesinde know-how kazanırsın. Bundan sonra daha alt fiyat segmentlerine araçlar yapmaya başlarsın. Togg ile ilki değil ikinci yolu seçtikleri ortada.

Kimse burada kendi ülkesinin bir şeyler üretmesine karşı olamaz ama senin anlamadığın bunun milli bir atılım değil birilerine para kazandırma projesi olduğu gerçeği.
Geliştirilme aşamasında mı yer aldın?
Bana sorup sanki sen içinde o rantlar sağlanırken şahit olmuşsun gibi konuşuyorsun. Tutarlı ol biraz.

Bak bu konuda projenin uzun vadedeki ilerleyişi hakkında mı yorum yapmışım? Yoksa en basit teknik konuları bilmeden fikir beyan edenlere teknik konuda mı yorum yapmışım? Mock-up modelin fuarlarda tam araba olarak lanse edilmesine de burada laf edenlerden biriyim, projenin mali açıdan sürdürülebilir olmayacağı ve çok fazla sübvansiyon isteyeceği konusunu da uzun uzun anlatanlardan biriyim önceki konularda.

Bu konunun altında daha buna gelmeden önce söylediği teknik şeyler baştan yanlış olan bir sürü fikir var. Onlar aşılmadan bu konulara nasıl girelim? Gelmiş biri sanki mühendislik dinamikleri aynıymış gibi içten yanmalı motorlu araba yapmadan elektrikli araba yapılmaz demiş.

Herkesin erişebileceği bir araç istiyorsan burada 2 ayrı yol izlenir; ya herkesin ulaşması için rezalet arabalar yaparsın ya da önce ihracat/üst segment pazarını hedefleyip doğru düzgün yüksek maliyetli arabalar yapıp onlar sayesinde know-how kazanırsın. Bundan sonra daha alt fiyat segmentlerine araçlar yapmaya başlarsın. Togg ile ilki değil ikinci yolu seçtikleri ortada.
2 ayrı yol değil istersen 10 ayrı yol olsun ekonomin kötü.Paranın bir değeri yok sana 3.dünya ülkesi olarak bakıyorlar.Üst segment araba üretsen ne olacak ki adamlar kıyaslayacak kaç senelik markalarla kim senin yeni çıkmış arabana talip olacak sanıyorsun?
Bana sorup sanki sen içinde o rantlar sağlanırken şahit olmuşsun gibi konuşuyorsun. Tutarlı ol biraz.
Seni biraz objektif olmaya davet ediyorum.Yapılan rantları elbette burada sayacak değilim.Ekonomi kötüleşince "aç kalmak ömrü uzatıyormuş" diye haber yapan kanalları izlemiyorum.
Bak bu konuda projenin uzun vadedeki ilerleyişi hakkında mı yorum yapmışım? Yoksa en basit teknik konuları bilmeden fikir beyan edenlere teknik konuda mı yorum yapmışım? Mock-up modelin fuarlarda tam araba olarak lanse edilmesine de burada laf edenlerden biriyim, projenin mali açıdan sürdürülebilir olmayacağı ve çok fazla sübvansiyon isteyeceği konusunu da uzun uzun anlatanlardan biriyim önceki konularda.

Bu konunun altında daha buna gelmeden önce söylediği teknik şeyler baştan yanlış olan bir sürü fikir var. Onlar aşılmadan bu konulara nasıl girelim? Gelmiş biri sanki mühendislik dinamikleri aynıymış gibi içten yanmalı motorlu araba yapmadan elektrikli araba yapılmaz demiş.
Bak kimin ne konuştuğu beni alakadar etmiyor.Herkes burada tekil olarak var olabilmeli.Sen kimin ne bilip bilmediğini 2 kelimesinden anlayamazsın veya o insanların manipüle edildiğini fark edemeyebilirsin tabii bu senin içinde geçerli.

İnsanlar daha teknik konulara girmeden projeye inançları olmadığı için böyle konuşuyor çünkü gerçekten umutlarını yitirmişler.10 bin dolarlık araba senin ülkende %200 bilmem kaç vergiyle satılırken gelip burada ekonomi konusuna girmeme gerek yoktur herhalde.

Ben proje hakkındaki düşüncelerimi belirtmiştim. Tazelemek istiyorum:

Tek başına bakınca güzel bir proje, özellikle elektrikli ve belki de otonoma yakın bir araca yatırım yapılması, ileriye dönük. Ancak ortada bir araba yok ve burada ne kadar yorum yapılsa boş kalacaktır. Zira arabanın konumlanacağı noktayı bilmiyoruz.

Bunun yanında ben arabadan çok arabada kullanılan teknolojilere odaklanıyorum. Bunun pili, elektrikli motoru, otonom sürüş bilgisayarı, sensörleri, yürür aksamı, elektronikleri... Bu gibi konuların yerli olması aslında hem ülke yararına olacak hem de arabayı ucuzlatacak şeyler. Ancak ilk etapta birçoğunun, en azından mekanik kısımların yabancı olacağı aşikar. Yİne de ilk etapta parçalarının ne kadarının yerli ya da ne kadarının yabancı olduğunun bir önemi yok. Zira bu tamamen planlamayla alakalı. Düzgün yönetim biçimi ve güzel bir planlamaları varsa, yabancı olan parçaların AR-GE'si yapılarak 10 - 15 - 20 senelik planlarda yerli üretime geçilebilir. Ki aslına bakarsak projeden beklenmesi gereken şey de budur. Bu durumun Türkiye'de hem güzel, hem de kötü örnekleri var. Bu nedenle yorum yapmak zor. İş tamamen sizin nasıl bir plan yaptığınıza ve nasıl bir yönetim şemasına sahip olduğunuza kalıyor. Dilerim AR-GE çalışmalarına büyük önem verirler, bu gençler için de önemli olur.

Fiyatı yüksek olacaktır. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Araba ilk çıktığından beri bir Tesla havası var. Elbet bunun bir fiyatı olacaktır. Arabanın fiyatının düşmesi kur ve ekonominin yanında, satışlardan elde edilen paranın AR-GE'ye yatırılıp, zamanla sistemin yerlileştirilmesi ile de alakalı. Yoksa fazla araba sattığınız zaman sadece şirketi zengin edersiniz. Bu forumdaki birçok kişi, ben de dahil almayacaktır zira @Yararsız Üye in de dediği gibi daha yeni olan araç için kimse kendini riske atmak zorunda değil. Bu bir eziklik de değil bu arada, ticari ve bilimsel bir gerçek. Büyük markalar bile çuvallayabiliyor.

Uzun lafın kısası TOGG sağlam bir kalite kontrol sistemi kurar, servis ağlarını güzelce oluşturur ve uzun vadeli bir gelecek planıyla yola devam ederse, istediği hedefe ulaşır. Kişiler de istediği aracı alır, bu kadar takılmaya gerek yok bence.

Şu da var. Tasarımı, motoru yerli mi diye sormak yerine "Sizin 10 - 15 - 20 yıllık planlarınız ne?" diye sormak gerek. Biz Türkler'in en fazla çuvalladığı kısım plan program yapmak, uzun vadeli düşünmek.

Umarım seneler sonra güzellikle anacağımız bir proje olur. :)

Arkadaşlar, işin maliyet ya da vergi tarafını sonuna kadar tartışabiliriz ki argümanlarınız haklı. Ancak iş mühendislik ve AR-GE açısından bakmaya gelince çuvallıyorsunuz.

Kusura bakmayın, Dünya'da basit bakanlar ya da basit düşünenler başarılı olmaz.

Yine birilerine para kazandırmak için yapılan projelerden birisi. Eğer gerçekten yerli milli araba yapılmak istenilse bununla ilgili zamanında bir sürü projeler yapılmış. TEKNOFEST'lerde bir sürü araba görücüye çıkmış o üniversite öğrencilerinin elinden tutulup bir proje geliştirilse hem beyin göçü önlenir hem de bu insanları gerçekten milletimiz adına yararı hale getirebilirdik. Hemde bu arkadaşlarımızı teşvik ederdik ama ne oldu bu pırıl pırıl arkadaşlarımız projeleri burada umut bulamadı diye başka ülkelerde birinci seçilip patentler alındı.

Projeler destekleniyor zaten? :D Birkaç üniversitenin önde gelen kulüp ve takımları var. Öğrenciliğini otonom araçlar ve elektrikli arabalar ile geçirmiş birisini, tutup SİHA projesine mi koyacaksın? Hayır. Teknofest bile başlı başına bir destek.

TOGG'un bir yönü de bu aslında. Bir ortam yaratmak. Burada TOGG'un amaçlarını, hangi açılardan erken olduğunu ve hangi açılardan güven vermediğini, ve fakat hangi açılardan gerekli olduğunu ve hangi açılardan ileriye dönük olabileceğini konuştuk.

Mühendislik ve AR-GE projelerinin adımları vardır. Ver üniversite öğrencilerine parayı, üretsinler diye bir dünya yok ne yazık ki. Sizin şirketlerinizin olması gerekiyor. Bu şirketlerde nitelikli yöneticilerin ve sağlam bir AR-GE planlamasının olması gerekiyor. Buna da bir yerden başlamak gerekiyor.

Şu an aynı mantıkla TÜRKSAT 6A üretiliyor, geliştiriliyor mesela. benzer maaliyetlerde Ariane Space ya da Airbus da üretiyor yoksa. Türksat 6A sayesinde RF ve mikrodalga konusunda oldukça uzman olduğunu bildiğim iki hocam, yurt dışına gitmek yerine ülkesinde kaldı.

Aynısı neden TOGG'da olmasın?

Projeler destekleniyor zaten? :D birkaç üniversitenin önde gelen kulüp ve takımları var. Öğrenciliğini otonom araçlar ve elektrikli arabalar ile geçirmiş birisini, tutup SİHA projesine mi koyacaksın? Hayır. TEKNOFEST bile başlı başına bir destek.

TOGG'un bir yönü de bu aslında. Bir ortam yaratmak. Burada TOGG'un amaçlarını, hangi açılardan erken olduğunu ve hangi açılardan güven vermediğini, ve fakat hangi açılardan gerekli olduğunu ve hangi açılardan ileriye dönük olabileceğini konuştuk.

Mühendislik ve ar-ge projelerinin adımları vardır. Ver üniversite öğrencilerine parayı, üretsinler diye bir dünya yok ne yazık ki. Sizin şirketlerinizin olması gerekiyor. Bu şirketlerde nitelikli yöneticilerin ve sağlam bir ar-ge planlamasının olması gerekiyor. Buna da bir yerden başlamak gerekiyor.

Şu an aynı mantıkla Türksat 6A üretiliyor, geliştiriliyor mesela. Benzer maaliyetlerde ariane space ya da Airbus da üretiyor yoksa. Türksat 6A sayesinde rf ve mikrodalga konusunda oldukça uzman olduğunu bildiğim iki hocam, yurt dışına gitmek yerine ülkesinde kaldı.

Aynısı neden TOGG'da olmasın?

Neden her söyleneni terse yoruyorsunuz elbette öğrencileri proje başına koyun demiyoruz. Ama bu insanlara şans verildiğini ben şahsen göremiyorum. Siz biliyorsunuz yazmışsınız çok güzel bir şey daha öğrenmiş olduk. Bunun medyada da yer almasını çok isterim.
Bir projeye yön veren her zaman bu işin uzmanları olmaz. Belki öğrenci veya yeni girişimci insanlardan örnek alırlar.
Beyin göçü konusunda ülkesinde kalan insanlar kesinlikle güzide kişiler. Ama maalesef giden ve ülkesini başka alanlarda temsil eden kişileri asla karalamamak gerekir. NASA'da çalışan kişiyi de ülkesinde meteoroloji de çalışmasını bekleyemeyiz.

2 ayrı yol değil istersen 10 ayrı yol olsun ekonomin kötü. Paranın bir değeri yok sana 3. Dünya ülkesi olarak bakıyorlar. Üst segment araba üretsen ne olacak ki adamlar kıyaslayacak kaç senelik markalarla kim senin yeni çıkmış arabana talip olacak sanıyorsun?
Bu tanıtılan ilk 2 arabanın kârlılığı neredeyse hiç olmayacak, üstüne geliştirme masraflarıyla zaten başlarda sürekli zarar edecek ve devlet ya da yatırımcı desteği gerekecek. Şimdiki batarya maliyetleri ile zaten alt segment araba yapıp ülkende orta direk bile sayılmayacak insanlara satamazsın. Maliyetin altına girip orta vadeden sonrasına deneyim ve marka bilinirliği yaratılır. Bu proje gerçekten rant için değil de iyi niyetliyse (ki gelecek yol haritaları rant olmadığına dair inancımı artırıyor) markanın 10 yıl sonraki durumunun batık olmama ihtimali var.

Diyelim ki proje battı, bu marka sayesinde elde edeceğin know-how buharlaşıp uçmuyor, elinde kalıyor. Bunun sana sonraki projelerinde sağlayacağı avantajlar olacak. Bu projede iletişime geçeceğin tedarikçiler proje bitince buharlaşmıyor, onlarla sonraki projelerinde yeni ortaklıklar kurabilirsin bu projenin varlığı sayesinde. Şu anda en zor adım olan ilk adım atılıyor ve otomobil endüstrisi tamamen farklı bir eksende yeniden yapılanıyor, bu da piyasaya girmek isteyen yeni markalara iyi ve son bir fırsat sağlıyor. Ya şimdi ya hiç durumu var artık, şimdi son fırsatla bu endüstri içine giremezsen sonra hiç şansın olmayacak.

Seni biraz objektif olmaya davet ediyorum. Yapılan rantları elbette burada sayacak değilim.
Ben fazlasıyla objektifim, bu projenin sonunda muhtemelen istenilen sonucu ilk denemede sağlayamayacağını da söylüyorum. Yapılan rantların neresini sayacaksın bu projede? Varsa belgelerin onları çıkar biz de öğrenelim. Ülke yönetimine güvenmemeyi normal karşılıyorum ama senin yaptığın şeye yaftalamak denilir. Bu normal değil. Ülkede yönetim değişir, rejim değişir ama projelerin varlığı bunlardan bağımsız olarak devam edebilir ya da değişime uğrayarak eldeki bilgilerle yeniden başlatılabilir. Yaftalamayla, bunun önüne taş koymayla elde edilecek know-how'ın ve uluslararası tedarikçi zinciri kurmanın önüne geçmiş oluyorsun millet olarak.

Sen kimin ne bilip bilmediğini 2 kelimesinden anlayamazsın.
Gayet anlarsın. Benzinli ve dizel araba yapmadan elektrikli araba yapılmaz diyenin ne bilgisi olabilir? Onu da geçtim hem binek hem ticari araçlarda mühendislik geçmişimiz olduğundan haberi yok bunu diyenin. Nasıl anlayamıyorsun bunu diyenin bilgi seviyesini?

İnsanlar daha teknik konulara girmeden projeye inançları olmadığı için böyle konuşuyor çünkü gerçekten umutlarını yitirmişler.
Bu konuda halkın geneli haklı, geçmişte yerli uçağımız göklerde diyerek atılan palavranın ve Cadillac'ın olan arabasını alıp kamuflaj geçirerek "yerli araba" diye kaktırılmaya çalışılmasını hatırlıyorlar. Bundan dolayı önyargı olması çok normal ama Togg projesinin yol haritası "mali açıdan" en başlarda zarar edecek olsa da projenin başarılı olması durumunda uzun vadede ayakta kalabilecek bir şekilde hazırlanmış durumda. Sektörün değişen kârlılık alanlarını da içine alarak yazılım ağırlıklı kâr modelini planlamışlar diğer firmalar gibi. Togg projesinin altı bundan önceki çakma Cadillac projesi gibi boş değil, yol haritasına uyulursa ve o süreçte sübvansiyonlar karşılanabilirse işin sonunda bize çok kazanım sağlayacak bir proje. Ülkenin ekonomik durumu, bu projenin ve diğer projelerin ne kadar desteklenmeye devam edebileceği gibi konuları da ayrıca tartışırız ve önyargılı olanların dediklerinin büyük kısmı da haklı çıkar. Başarılı olup olmayacağı zamanla bir sürü değişkene bağlı ama bu ilk proje başarısız bile olsa bize bir sürü şey sağlayacak durumda.

Önce teknik bilgisi, maliyet bilgisi, proje bilgisi, mühendislik bilgisi ya da araştırması olmayanların zırvalamaları sonra ererse bunları konuşuruz.

Son düzenleme:
Bu tanıtılan ilk 2 arabanın kârlılığı neredeyse hiç olmayacak, üstüne geliştirme masraflarıyla zaten başlarda sürekli zarar edecek ve devlet ya da yatırımcı desteği gerekecek. Şimdiki batarya maliyetleri ile zaten alt segment araba yapıp ülkende orta direk bile sayılmayacak insanlara satamazsın. Maliyetin altına girip orta vadeden sonrasına deneyim ve marka bilinirliği yaratılır. Bu proje gerçekten rant için değil de iyi niyetliyse (ki gelecek yol haritaları rant olmadığına dair inancımı artırıyor) markanın 10 yıl sonraki durumunun batık olmama ihtimali var.

Diyelim ki proje battı, bu marka sayesinde elde edeceğin know-how buharlaşıp uçmuyor, elinde kalıyor. Bunun sana sonraki projelerinde sağlayacağı avantajlar olacak.

Ben fazlasıyla objektifim, bu projenin sonunun muhtemelen istenilen sonucu ilk denemede sağlayamayacağını da söylüyorum. Yapılan rantların neresini sayacaksın bu projede? Varsa belgelerin onları çıkar biz de öğrenelim. Ülke yönetimine güvenmemeyi normal karşılıyorum ama senin yaptığın şeye yaftalamak denilir. Bu normal değil. Ülkede yönetim değişir, rejim değişir ama projelerin varlığı bunlardan bağımsız olarak devam edebilir ya da değişime uğrayarak eldeki bilgilerle yeniden başlatılabilir. Yaftalamayla, bunun önüne taş koymayla elde edilecek know-how'ın ve uluslararası tedarikçi zinciri kurmanın önüne geçmiş oluyorsun millet olarak.

Gayet anlarsın. Benzinli ve dizel araba yapmadan elektrikli araba yapılmaz diyenin ne bilgisi olabilir? Onu da geçtim hem binek hem ticari araçlarda mühendislik geçmişimiz olduğundan haberi yok bunu diyenin. Nasıl anlayamıyorsun bunu diyenin bilgi seviyesini?

Bu konuda halkın geneli haklı, geçmişte yerli uçağımız göklerde diyerek atılan palavranın ve Cadillac'ın olan arabasını alıp kamuflaj geçirerek "yerli araba" diye kaktırılmaya çalışılmasını hatırlıyorlar. Bundan dolayı ön yargı olması çok normal ama TOGG projesinin yol haritası "Mali açıdan" en başlarda zarar edecek olsa da projenin başarılı olması durumunda uzun vadede ayakta kalabilecek bir şekilde hazırlanmış durumda. Sektörün değişen kârlılık alanlarını da içine alarak yazılım ağırlıklı kâr modelini planlamışlar diğer firmalar gibi. TOGG projesinin altı bundan önceki çakma cadillac projesi gibi boş değil, yol haritasına uyulursa ve o süreçte sübvansiyonlar karşılanabilirse işin sonunda bize çok kazanım sağlayacak bir proje. Ülkenin ekonomik durumu, bu projenin ve diğer projelerin ne kadar desteklenmeye devam edebileceği gibi konuları da ayrıca tartışırız ve ön yargılı olanların dediklerinin büyük kısmı da haklı çıkar. Bizim dediğimiz şey ise bu proje rant değil, altı dolu bir proje. Başarılı olup olmayacağı zamanla bir sürü değişkene bağlı ama bu ilk proje başarısız bile olsa bize bir sürü şey sağlayacak durumda.

Önce teknik bilgisi, maliyet bilgisi, proje bilgisi, mühendislik bilgisi ya da araştırması olmayanların zırvalamaları sonra ererse bunları konuşuruz.

Ben bu projeye bağlı rantlardan bahsetmiyorum ki zaten bu projeye de inancım olmadığı için ilgili haberleri de çok fazla takip etmiyorum. Arabanın bir bagajı açıldı kıyamet koptu.

Milletimize zarar verecekse bu proje elbette herkesin burada bir söz söylemeye hakkı var. İnsanlar inançlarını yitirmişken bunları yeşertmek senin benim sorumluluğum değil kim soldurduysa onlar çabalamalı.

Geri
Yukarı