TOGG araba hakkında düşünceleriniz nedir?

Ama bu insanlara şans verildiğini ben şahsen göremiyorum.
Üniversiteler normal şartlarda bilim yuvalarıdır. Üniversitelerde AR-GE yapılır, proje geliştirilir. Başındaki akademisyenler bilim öğrenir, bilim öğretir. Sen de öğrenci olarak bilim öğrenmeye gidersin ancak aldığın eğitimin ne kadarlık kısmını bilim için kullanacağın senin sorunundur. Bilgisayar mühendisi olup web tasarım işine girip kendin için çok iyi paralar kazandın diyelim. Bu senin için iyi bir şeydir ancak sen bunu yaparak bilime katkı sağlamazsın, aldığın bilimi ülkende kullanmazsın ya da geliştirmezsin. Yurt dışında senin meslektaşın işlemci üretir, donanım AR-GE'lerinde çalışma imkanı bulur ve hem kendisi kazanır, hem de ülkesi kazanır.

Bunun birçok nedeni var:

1) 10 üniversite dışındaki üniversitelerin bilim yuvası değil, diploma satan yuvalara dönüşmüş olması.
2) Akademisyenlerin memur kafasına bürünüp dersimi anlatırım, çıkarım kafasına girmesi. Ülkenin sahip olduğu bilim, teknoloji gücü umurumda olmaz anlayışına bürünmesi. (Hepsini kastetmiyorum)
3) Öğrencilerin ülkede aldığı eğitimi kullanacak bir destek/altyapı bulamaması.
4) Bulanların bu eğitimi kullanmak yerine bazı siyasi ve kültür sorunlarından ülkelerinden gidip farklı ülkelerinin önemli şirketlerinde iyi pozisyonlarda çalışması.

Bu ülkede özel şirketlerin sermayesi ile çok büyük teknoloji şirketleri doğmuyor çünkü herkes risk almak yerine daha kolay para kazanabileceği işlere girişiyor. Bu yüzden bazı şeyler devlet desteği altında yapılıyor. Yapılan projeler de devletin sağladığı desteğin istikrarı kadar ayakta kalabiliyor. İş böyle olduğu için kolayca seçim aleti ya da siyasi bir propagandaya dönüşebiliyor yapılan işler.

Kısacası çok temel konularda problemimiz var. Bu konular aşılamadığı için her yapılan projeye önyargılı yaklaşılıyor. Herkes kendine göre haklı ama bu düzende de kaybeden yine halk ve ülke.

Milletimize zarar verecekse bu proje elbette herkesin burada bir söz söylemeye hakkı var.
Zaten bu projeye de inancım olmadığı için ilgili haberleri de çok fazla takip etmiyorum.
Togg'un yol haritasına, gelecek planlarına baktın mı? Hayır.

Togg markasının ilk denemede başarısız bile olsa bize sağlayacağı mühendislik bilgisi ve oluşturacağı tedarikçi zincirinin sonraki muhtemel projede ne kadar faydalı olabileceğini hiç düşündün mü? Görünüşe göre bunun da cevabı hayır.

Bunları yapmadan bu projenin ülkeye zarar vereceğine nereden kani olabiliyorsun?

Togg'un marka olarak tamamen değişen yeni endüstri içine bir adım atmasının faydalarının ve sağlayabileceği pazarın farkında mısın? Bu sadece araba üretip satmakla ilgili değil, bunun parça sanayisinin sağladığı ek kazançlar ve sonraki markaların da bu pazara girmesini kolaylaştırması gibi faydaları olacak. Beton yatırımı değil bu proje, markalaşma yatırımı. Bırak bilgisiz seçmenlerini tavlamak için yalanlar söylesinler, sen onları değil projenin kendi içeriğine ve sunduklarına bak. Fuarlarda mock-up tanıtımlar yapılır, sen onun mock-up olduğunu bil de bırak seçmenlerine onun tam bir araba olduğu palavrasını atsınlar. Malum kesime söyledikleri yalanlara değil de arka planda aslında işleyişin doğru olup olmadığına bak.

Çakma Cadillac konusunda yerden yere vurduk, yıllardır bu konuları araştıran kişiler olarak neden bu projeyi yerden yere vurmak yerine sağlayabileceği kazanımlara bakıyoruz diye bir düşünün önce.

Üniversiteler normal şartlarda bilim yuvalarıdır. Üniversitelerde ar-ge yapılır, proje geliştirilir. Başındaki akademisyenler bilim öğrenir, bilim öğretir. Sen de öğrenci olarak bilim öğrenmeye gidersin ancak aldığın eğitimin ne kadarlık kısmını bilim için kullanacağın senin sorunundur. Bilgisayar mühendisi olup web tasarım işine girip kendin için çok iyi paralar kazandın diyelim. Bu senin için iyi bir şeydir ancak sen bunu yaparak bilime katkı sağlamazsın, aldığın bilimi ülkende kullanmazsın ya da geliştirmezsin. Yurt dışında senin meslektaşın işlemci üretir, donanım ar-ge'lerinde çalışma imkanı bulur ve hem kendisi kazanır, hem de ülkesi kazanır.

Bunun birçok nedeni var:

1) 10 üniversite dışındaki üniversitelerin bilim yuvası değil, diploma satan yuvalara dönüşmüş olması.
2) akademisyenlerin memur kafasına bürünüp dersimi anlatırım, çıkarım kafasına girmesi. Ülkenin sahip olduğu bilim, teknoloji gücü umurumda olmaz anlayışına bürünmesi. (hepsini kastetmiyorum)
3) öğrencilerin ülkede aldığı eğitimi kullanacak bir destek/altyapı bulamaması.
4) bulanların bu eğitimi kullanmak yerine bazı siyasi ve kültür sorunlarından ülkelerinden gidip farklı ülkelerinin önemli şirketlerinde iyi pozisyonlarda çalışması.

Bu ülkede özel şirketlerin sermayesi ile çok büyük teknoloji şirketleri doğmuyor çünkü herkes risk almak yerine daha kolay para kazanabileceği işlere girişiyor. Bu yüzden bazı şeyler devlet desteği altında yapılıyor. Yapılan projeler de devletin sağladığı desteğin istikrarı kadar ayakta kalabiliyor. İş böyle olduğu için kolayca seçim aleti ya da siyasi bir propagandaya dönüşebiliyor yapılan işler.

Kısacası çok temel konularda problemimiz var. Bu konular aşılamadığı için her yapılan projeye ön yargılı yaklaşılıyor. Herkes kendine göre haklı.

Ben gerçekten hoşgörülü olmak istiyorum anlatmak istediğim şeyler bu düzlemde. Bu öğrencileri bu arkadaşları bugün değerlendiremezsek şevkleri kırılıp ya başka alanlarda yer alıyorlar veya başka ülkelerde talep gördüğü için ekonomik ve akademik kariyeri için ülke değiştiriyorlar. Bu gerçekten çok üzücü bir durum.
Togg'un yol haritasına, gelecek planlarına baktın mı? Hayır.

Togg markasının ilk denemede başarısız bile olsa bize sağlayacağı mühendislik bilgisi ve oluşturacağı tedarikçi zincirinin sonrası projede ne kadar faydalı olabileceğini hiç düşündün mü? Görünüşe göre bunun da cevabı hayır.

Bunları yapmadan bu projenin ülkeye zarar vereceğine nereden kani olabiliyorsun?

Togg'un marka olarak tamamen değişen yeni endüstri içine bir adım atmasının faydalarının ve sağlayabileceği pazarın farkında mısın? Bu sadece araba üretip satmakla ilgili değil, bunun parça sanayisinin sağladığı ek kazançlar ve sonraki markaların da bu pazara girmesini kolaylaştırması gibi faydaları olacak. Beton yatırımı değil bu proje, markalaşma yatırımı. Bırak bilgisiz seçmenlerini tavlamak için yalanlar söylesinler, sen onları değil projenin kendi içeriğine ve sunduklarına bak.

Çakma Cadillac konusunda yerden yere vurduk, yıllardır bu konuları araştıran kişiler olarak neden bu projeyi yerden yere vurmak yerine sağlayabileceği kazanımlara bakıyoruz diye bir düşünün önce.
Ben seni anladım kesinlikle işine gelen konularda çıkarım yapıyorsun. Bu projenin başarılı olmaması için bu kadar neden varken senin iyimser tavrın gerçekten taktire şayan. Ben olabilecek durumlardan bahsederken sen hep iyimser senaryoları seçerek bu projenin başarısız olması durumunda kazanılabilecek deneyimlerden bahsediyorsun. Zaten ülkede binbir sorun varken, bir de bu sorunu sırtlansın millet sende haklısın teşekkür ederim.

Ben seni anladım kesinlikle işine gelen konularda çıkarım yapıyorsun.
Bu da yeni moda oldu, söylenen şeylere antitez sunulamayınca hemen yaftala geç. :D

Bu projenin başarılı olmaması için bu kadar neden varken senin iyimser tavrın gerçekten taktire şayan.
Ben sana o kadar madde halinde neden başarılı olabileceğini yazdım, başarılı olmasa bile sağlayabileceği şeyleri teker teker yazdım. O yazılanlardan bunun cevabını alamayıp hâlâ bu soruyu soruyorsan daha nasıl anlatayım?

Ben olabilecek durumlardan bahsederken...
Sen gerçekten karşındakinin yazdığını okumuyorsun. Orada uzun uzun maliyet/kârlılık oranından bahsettim, orta vadede projenin kâr değil zarar edeceğinden bahsettim, ekonominin giderek kötüleşmesi durumunda projelerin desteklenemeyebileceğini de yazdım. Okusan olabilecek durumlardan bahsettiğimi de görürdün.

Zaten ülkede bin bir sorun varken, bir de bu sorunu sırtlansın millet sende haklısın teşekkür ederim.
Bu bir sorun değil, bu bir kalkınma ve markalaşma çabası. Senin mantığına göre bir halk fakirleştiğinde hiçbir girişim desteklenmesin. Almanlar, Koreliler, Japonlar, Çinliler bu hayat bakışının tam tersine sahip oldukları için şu anda bizim durumumuzda değiller ve bu zihniyet sorununun farkında bile değilsin. Bir proje uzun vadede bile olsa bir fayda sağlıyorsa destekleyeceksin tabii ki, başka çaren mi var toparlanmak için?

Bu da yeni moda oldu, söylenen şeylere antitez sunulamayınca hemen yaftala geç. :D

Ben sana o kadar madde halinde neden başarılı olabileceğini yazdım, başarılı olmasa bile sağlayabileceği şeyleri teker teker yazdım. O yazılanlardan bunun cevabını alamayıp hâlâ bu soruyu soruyorsan daha nasıl anlatayım?

Sen gerçekten karşındakinin yazdığını okumuyorsun. Orada uzun uzun maliyet/kârlılık oranından bahsettim, orta vadede projenin kâr değil zarar edeceğinden bahsettim, ekonominin giderek kötüleşmesi durumunda projelerin desteklenemeyebileceğini de yazdım. Okusan olabilecek durumlardan bahsettiğimi de görürdün.

Bu bir sorun değil, bu bir kalkınma ve markalaşma çabası. Senin mantığına göre bir halk fakirleştiğinde hiçbir girişim desteklenmesin. Almanlar, Koreliler, Japon'lar, Çinliler bu hayat bakışının tam tersine sahip oldukları için şu anda bizim durumumuzda değiller ve bu zihniyet sorununun farkında bile değilsin. Bir proje uzun vadede bile olsa bir fayda sağlıyorsa destekleyeceksin tabii ki, başka çaren mi var toparlanmak için?

Neden her yazdığını evrenselmiş gibi dikta ediyorsun ve hala bunda ısrarcısın anlayamadım. Ülke içinde öncelikli sorunlarımız varken her yıl ülke ekonomisi daha da kötüye giderken. Halk 1 ekmeği ucuza almak için 1 km kuyruk beklerken şahsi olarak benim projeye inancım yokken bunları dile getiririm. Senin şu anki durumunda ne Almanya ne Çin ne Japon'la kıyaslaman yapılmaz. Japon yapmadığı hata için sırf suçlaması olduğu için gururuna yediremez intihar eder. Ama bizim ülkemizde bu durumlar nasıl geçiştirilir biliyorsundur umarım.

Ülke içinde öncelikli sorunlarımız varken her yıl ülke ekonomisi daha da kötüye giderken.
Kalkınmak, bu durumdan kurtulmak istiyorsan katma değeri yüksek alanlarda yüksek kapasiteli üretim yapmak zorundasın. Bu proje de bunun ilk adımlarından biri, sen dahil millet olarak daha projenin yol haritasına bile bakmadan yaftalayıp desteklemezsen halk olarak sürünmeye mahkum kalırsın.

Halk neden fakir? Üretimle destekleyebildiği bir ekonomisi yok.

Bunu düzeltmek için ne yapmak lazım? Üretim için projeler hazırlanıp desteklenmeli, maliyetin altına girip sanayi oluşturmalı.

Projeleri desteklemek maliyetli ama halk fakirken buna girişilmemeli dersen geçmiş olsun. En az 100 ülkenin içinde olduğu girdaba kendini sokmuş oluyorsun ülke olarak. Önyargılı olmak normal ama araştırmayıp projenin arkasını görmeden yaftalarsan yine geçmiş olsun millet olarak.

Yemin ediyorum bıktım artık sadece önyargılarıyla hareket edip söylenilen şeyleri kafasına takıp araştırma gereği duymadan aynı kafayla yaşamaya inat eden insanlardan. Böyle yaşamaya devam edin, önyargılarınızla ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu araştırmaktan erinen halinizle daha çok debeleneceksiniz. Ben sizlerle uğraşmaktan sıkıldım. Gelecek yazdan itibaren derdim değil bunlar diyordum, yukarıda diğer kişinin dediği şey doğru. Gidiyorken niye dert ediyorum? Şu andan itibaren umurumda değil, hadi herkes kendi bacağından asılmaya devam etsin. Bu zihniyetle devam, derdim değilsiniz...

İyi akşamlar kıymetli hocalarım, biiiyorsunuz özellikle son zamanlarda yerli arabamızın haberlerini epey duyduk, bana göre gerek tasarımları gerek de teknolojisi ile tank gibi bir araç. Fakat kafamı karıştıran olay bu aracın fiyatının ucuz olup halkın araba almasını kolaylaştırmak yerine çok pahalı bir fiyat listesi var, bu gerçekten üzücü. Sizin TOGG hakkında kafanıza takılan sorular neler.
Paranız olursa alır mısınız?
Benim en sevdiğim otomobil modeli bu.
Eki Görüntüle 1276328
Araba kısmı fazla olmuş sanki

Arabanın ucuz olmayacağını düşünüyorum. Devlet daha iyi bir dünya için (!) elektrikli arabaya geçiş sebebiyle tüm elektrikli arabalardan KDV dışında vergi almayacağını falan söylerse alınabilir. Yahut ucuzlaştırmak için başka alternatif çözümler üretmek gerekir. Yine de umudu kesmeyelim, umarım iyi ve ucuz (ülkemiz için) bir araba olarak çıkar.

Yeni konular

Geri
Yukarı