TOGG araba hakkında düşünceleriniz nedir?

Deyim yerindeyse dananın kuyruğu orada kopuyor zaten. Ülkede liyakat sorunu varken yetkililerin ekonomiyi abaküs aleti gibi kullanırken. Bu ve bunun gibi gerçekçi olmayan çılgın denilebilecek projelerle insanların gözü boyanmak istenirken elbette insanların bunu sorgulaması tabiidir.
Maalesef her insan kendi milletinin çıkarını düşünmüyor aldığı paraya bakar oldu. Sonraki nesle ne bırakacağını değil kendi hayatını nasıl idame ettireceğini düşünür oldu. Çünkü insanlar gelecek endişesi içinde değiller zaten yaşıyorlar bir seviye daha atladık.
Artık insanlar ekonomik ve refah özgürlüğünü istiyorlar demokratik düzen sözde fetvalarla yönetilemez.

Üniversitelilerin kendini kurtarabilmesi için bir çözüm o. Zira üniversiteler öyle kolayca değişebilecek bir yapıda değil. Zihniyet öyle bir yozlaşmış ki ancak kendi içinden mezun olan öğrenciler, iyi yerlere gelip, sonra da dönüp okullarını kurtarmaya çalışırsa kurtulur.

Amaç aslında öncelikle mezun olanı kurtarmak, sonra onun kendini geliştirip üniversitesini kurtarmak olmalı. Ancak acıdır ki bizde mezun olup kendini kurtaran, ülkesini geçtim üniversitesine bile bakmıyor. Mesela İTÜ'nün mezun ağı güçlüdür, gerçekten. Ama durum ne yazık ki her üniversitede böyle değil.

Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Fiyatı yine çok fazla olur ancak uzun vadede alınabilirliği artabilir diye düşünüyorum. Ekonomi kötü diyoruz ama neden durumu düzeltmek adına bir şeyler yapmak veya desteklemek yerine her şeye muhalefet edenler var anlamak güç.

Kendi ülkende yapılan arabayı sen alamayacaksın. Başka ülkeden biri gelip senden daha pahalıya hiç bilinmemiş üretimi yeni yapılmış bir araba mı alacak? Özellikle o sağlamlıklarıyla ünlü presitijli o kadar şirket varken.

Üniversitelilerin kendini kurtarabilmesi için bir çözüm o. Zira üniversiteler öyle kolayca değişebilecek bir yapıda değil. Zihniyet öyle bir yozlaşmış ki ancak kendi içinden mezun olan öğrenciler, iyi yerlere gelip, sonra da dönüp okullarını kurtarmaya çalışırsa kurtulur.

Değişebilecek bir yapıda değil çünkü kamu ve kurumlardaki yapılanma her zaman taraflı oldu. Artık şu solu sağı bırakıp ülkenin yararına geleceğine yönelik işlerle uğraşmalıyız ve bunun temeli eğitimden geliyor. Çok büyük bir genç nüfusumuz varken biz onları işsizliğe mahkum ederek bilgilerini unutturuyoruz hoş kaliteli bir eğitim olmadığından ezberle geç mantığıyla bu sistem pardon sistemsizlik bu ülkenin birincil sorunu olmalı.

20 yıldır basit bir üretim bile yapmayan iktidardan araba yapmasını bekleyen saf oğlu saftır.
Bu projenin iktidar değişse de, değişmese de, başarısız olsa da markalaşma sürecinde bizim otomotiv sektöründeki son markalaşma şansımız olduğunun farkında değilsin.

Öncelikle şunu söyleyelim; Türkiye'nin araba geliştirmekte mühendislik bilgisi mevcut. Fiat'ın binek ve Ford'un ticari araç bölümündeki bazı modellerin geliştirmesinde aktif olarak görev alıp yıllardır yetişen bir sürü mühendis var. Yıllardır Fiat'ın Tipo modelinin ve özellikle Ford'un tüm ticari araç kısmının en önemli geliştirme ülkelerinin başında geliyor Türkiye. Ford, mühendislik olarak bize güvenip global pazarda batmış ticari araç bölümünü tekrar ayağa kaldırıyor, birileri de kalkıp kendi mühendislerini aşağılıyor. Ne güzel iş, sonra bu ülkeden bir şeyler olmasını bekle. Çok beklersiniz, çalışmadan, düşüp kalkmadan havadan verirler size o fırsatları evet. Bak verdiler bile, Japonya oldun bugün.

Ayrıca eski tip arabaların en fazla mühendisliğe ve en fazla bütçeye ihtiyaç duyduğu kısım içten yanmalı motordu. Bu motorun gerekli normları karşılaması için çok yüksek mühendislik bütçesi ve zaman harcanıyordu. Elektrikli arabalarda böyle bir sorun yok, bir tane elektrik motoru koyuyorsun. Emisyon derdi yok, maliyet derdi yok.

Başka ülkeden biri gelip senden daha pahalıya hiç bilinmemiş üretimi yeni yapılmış bir araba mı alacak? Özellikle o sağlamlıklarıyla ünlü prestijli o kadar şirket varken.
Daha ilk yıllardan arabaların alınacağını kim söyledi? Markalaşma bir süreç istiyor, 1-2 yılda olacak bir şey değil.

Artık şu solu sağı bırakıp ülkenin yararına geleceğine yönelik işlerle uğraşmalıyız ve bunun temeli eğitimden geliyor.
Şunu söyleyip otomotiv endüstrisinde markalaşmak için sahip olunan son şansı kullanan projeyi yaftalamak da ne büyük ironi... Soruyorsun neden desteklemiyorsun diye, zaten hiçbir şeyi araştırmamış, proje planlarına bakmamış orası ayrı ama dediği tek argüman iktidar partisi... Sonra sağda solda sağı solu bırakıp ülke yararına uğraşmalıyız dersin, nereden bilecekler kendisinin bunu bırakmayanların en ön saflarında olduğunu?

Bu tanıtılan 2 arabanın başarılı olacağını, ortalığı kasıp kavuracağını, milyonlar satılacağını iddia eden yok. Hatta burada ben de söylüyorum çok uzun süreler kârlılık olmayacak bu projede, üretim planlamasından tut geliştirme maliyetlerine kadar yıllarca bu proje devlet ya da yatırımcıdan kaynak ihtiyacı duyacak. Hangi proje böyle başlamıyor? Hangi proje başladığı anda ilk yılında kendi kaynaklarıyla ayakta kalıyor?

Bu proje başarısız bile olsa sağlayacağı mühendislik deneyiminin, markalaşma başlangıcının ilk adımını atmanın ve küresel tedarikçi zincirlerinin oluşması açısından çok büyük faydaları olacak. Bu ülkenin geleceği için yararlı bir şey değil de ne oluyor? Kalkmış bir de bunu küçümseyip yukarıda dediğini diyor. İktidar gelip geçer, geçmişte kaç tane örneği oldu bu durumun. Togg projesinden elde edeceğin kazanımlar ise gelip geçmeyecek, bu projenin devamında sana bir sürü fayda sağlayacak.

Son düzenleme:
Bu proje iktidar değişse de, değişmese de, başarısız olsa da markalaşma sürecinde bizim otomotiv sektörüne son giriş şansımız olduğunun farkında değilsin.

Öncelikle şunu söyleyelim; Türkiye'nin araba geliştirmekte mühendislik bilgisi mevcut. Fiat'ın binek ve Ford'un ticari araç bölümündeki bazı modellerin geliştirmesinde aktif olarak görev alıp yıllardır yetişen bir sürü mühendis var.

Ayrıca eski tip arabaların en fazla mühendisliğe ve en fazla bütçeye ihtiyaç duyduğu kısım içten yanmalı motordu. Bu motorun gerekli normları karşılaması için çok yüksek mühendislik bütçesi ve zaman harcanıyordu. Elektrikli arabalarda böyle bir sorun yok, bir tane elektrik motoru koyuyorsun. Emisyon derdi yok, maliyet derdi yok.

Daha ilk yıllardan arabaların alınacağını kim söyledi? Markalaşma bir süreç istiyor, 1-2 yılda olacak bir şey değil.

Şunu söyleyip otomotiv endüstrisinde markalaşmak için sahip olunan son şansı kullanan projeyi yaftalamak da ne büyük ironi... Soruyorsun neden desteklemiyorsun diye, zaten hiçbir şeyi araştırmamış, proje planlarına bakmamış orası ayrı ama dediği tek argüman iktidar partisi... Sonra sağda solda sağı solu bırakıp ülke yararına uğraşmalıyız dersin, nereden bilecekler kendisinin bunu bırakmayanların en ön saflarında olduğunu?

Bu tanıtılan 2 arabanın başarılı olacağını, ortalığı kasıp kavuracağını, milyonlar satılacağını iddia eden yok. Hatta burada ben de söylüyorum kârlılık olmayacak bu projede, üretim planlamasından tut geliştirme maliyetlerine kadar yıllarca bu proje devlet ya da yatırımcıdan kaynak ihtiyacı duyacak. Hangi proje böyle başlamıyor? Hangi proje başladığı anda ilk yılında kendi kaynaklarıyla ayakta kalıyor?

Bu proje başarısız bile olsa sağlayacağı mühendislik deneyiminin, markalaşma başlangıcının ilk adımını atmanın ve küresel tedarikçi zincirlerinin oluşması açısından çok büyük faydaları olacak. Bu ülkenin geleceği için yararlı bir şey değil de ne oluyor? Kalkmış bir de bunu küçümseyip yukarıda dediğini diyor. İktidar gelip geçer, geçmişte kaç tane örneği oldu bu durumun. Togg projesinden elde edeceğin kazanımlar ise gelip geçmeyecek, bu projenin devamında sana bir sürü fayda sağlayacak.
Anlamadığın bu bir devlet projesi değil iktidar projesi olduğu ve hala bu konuda ısrarcısın.Ayrıca senin gibi düzeysiz bir şahısla konuşmamın anlamsız olduğunun zaten farkındayım seni 1 kere uyardım zaten olayın münazaradan çıkmaması konusunda büyük çaba sarf ediyorum.Olayı kişisel zıtlaşmaya getirmeni tavsiye etmiyorum.

Ayrıca senin gibi düzeysiz bir şahısla konuşmamın anlamsız olduğunun zaten farkındayım.
Tahmin edebileceğinden çok daha düzeyli davranıyorum sana ve senin zihniyetine karşı. Düzeysiz halimi görmek ister misin diye tekrar düşün. Bu forumda düzeysiz olduğumda nasıl bir tavır takındığımı bilen yüzlerce üye var.

Olayı kişisel zıtlaşmaya getirmeni tavsiye etmiyorum.
Benim seninle özelimde ne ilişkim olabilir ki kişisel zıtlaşma haline getireyim? Benim zıtlaştığım şey sahip olduğun zihniyet.

Ülke yararından bahsedip durursunuz, sağ sol ayrışması olmasın dersiniz, bunu en başından koşa koşa siz yaparsınız. Sapla samanı ayırt edemiyorsunuz daha. Zamanında çakma Cadillac yerli araba diye lanse edildiğinde yerden yere vuranların, şu anda neden bu projeyi desteklediğini düşünecek kadar bile objektif değilsiniz.

Son düzenleme:
Bu projenin iktidar değişse de, değişmese de, başarısız olsa da markalaşma sürecinde bizim otomotiv sektöründeki son markalaşma şansımız olduğunun farkında değilsin.

Öncelikle şunu söyleyelim; Türkiye'nin araba geliştirmekte mühendislik bilgisi mevcut. Fiat'ın binek ve Ford'un ticari araç bölümündeki bazı modellerin geliştirmesinde aktif olarak görev alıp yıllardır yetişen bir sürü mühendis var. Yıllardır Fiat'ın Tipo modelinin ve özellikle Ford'un tüm ticari araç kısmının en önemli geliştirme ülkelerinin başında geliyor Türkiye. Ford, mühendislik olarak bize güvenip global pazarda batmış ticari araç bölümünü tekrar ayağa kaldırıyor, birileri de kalkıp kendi mühendislerini aşağılıyor. Ne güzel iş, sonra bu ülkeden bir şeyler olmasını bekle. Çok beklersiniz, çalışmadan, düşüp kalkmadan havadan verirler size o fırsatları evet. Bak verdiler bile, Japonya oldun bugün.

Bu tanıtılan 2 arabanın başarılı olacağını, ortalığı kasıp kavuracağını, milyonlar satılacağını iddia eden yok. Hatta burada ben de söylüyorum çok uzun süreler kârlılık olmayacak bu projede, üretim planlamasından tut geliştirme maliyetlerine kadar yıllarca bu proje devlet ya da yatırımcıdan kaynak ihtiyacı duyacak. Hangi proje böyle başlamıyor? Hangi proje başladığı anda ilk yılında kendi kaynaklarıyla ayakta kalıyor?

Aha geldi klasik savunma :D "Bu proje iktidar değişse de devam edecek" Bunu diyenler şunu da diyor; "Adam sarayı kendine yapmadı ki kardeşim, yerine başka biri seçilince o sarayda oturmaya devam edecek.", "adam köprüyü kendine yapmadı ki, iktidar değişse de o köprü orada olacak." Yapmasın arkadaş. Hükümet yapması gereken şeyleri yapıp (eğitim sistemi, hukuk, ekonomi), arkasına yaslansa ülke kendi kendine işleyecek zaten.

Yapılan şey mantıksız olduktan sonra hangi iktidara kalıp kalmamış önemli değil. Malum partinin klasik girişimleri. Büyük bir şey yapmaya kalkışır (onu da olabilecek en saçma planla yapmaya kalkar) sonra eline yüzüne bulaştırır. Hukuksuz, liyakatsiz bir iktidardan ülkeye faydalı bir adım gel-mez. Bu kadar basit.

Ayrıca bu iktidar yerine başka birisi geçmesin diye mücadele veren bir iktidar. (ülkeyi yönetmekten çok bu mücadele üzerine kafa patlatıyorlar.) O yüzden "bu proje başka bir iktidar gelse de devam edecek" demek tezat.

Son düzenleme:
Bunu diyenler şunu da diyor; "Adam sarayı kendine yapmadı ki kardeşim, yerine başka biri seçilince o sarayda oturmaya devam edecek.", "adam köprüyü kendine yapmadı ki, iktidar değişse de o köprü orada olacak." Yapmasın arkadaş.
Bak bakalım o projeler hakkında 1 tane olumlu bir şey demiş miyim geçmişte? O projeler iktidar değişse bile sermayeyi kontrol etmek için yapılmış, feshetmek istediğinde uluslararası hukukta sonraki hükümetin elini zora sokmak için yıllarca geleceği ipotek etmiş projeler. Bunların bir getirisi değil, senden her durumda götürüsü var.

Zamanında Cadillac'a kamuflaj giydirip yerli araba dediklerinde bu forumda en çok gömenlerin kimler olduğuna da bir bak. Orada da bizi göreceksin.

Yerli uçak göklerde diye palavra pankartlar asıldığında bununla ardını çatlata çatlata dalga geçenler kim onlara da bir bak. Orada da bizi göreceksin.

Sizler sapla samanı ayıramıyorsunuz. Öncekiler kötüydü, bu da iyi olamaz kafasındasınız. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Proje bilginiz mi var? Hayır. Hayatınızda bir projede yer aldınız mı? Hayır. Mühendislik mi biliyorsunuz? Teknik konulardaki rezaletlerinize bakılırsa hayır. Projenin içeriğini araştırdınız mı? Hayır. Projenin gelecek yol planına baktınız mı? Hayır.

Sizlerin bu projeye çamur atmasının tek temeli önceki seçim palavraları, diğer şeyler umurunuzda olup araştırmadığınız için bu projeyi de onlardan biri zannediyorsunuz.

Bu projede Fiat, Ford ve BMC'de yıllardır yetişmiş mühendisler çalışıyor. Dünya'nın en önemli danışmanlık şirketlerinin birinden destek alınıyor. Kendi alanlarında kendilerini Dünyaca kanıtlamış Pininfarina ve Bosch gibi firmalarla ortak çalışılıyor. Projenin gelecek planlaması tamamen markalaşma üzerine ve rakip olmayı hedeflediği şirketlerle rekabetçi bir vizyonda. Otomotiv endüstrisi yeni markalaşmalara fırsat sağlayacak bir değişimin içinde ve projenin gelecek planları tamamen buna önemli bir adım atmak üstüne. Daha önceki saçma sapan seçim palavrasında bunların hiçbiri yoktu, temeli olmayan bir göz boyamadan başka bir şey değildi. Bu proje öyle değil, proje içinde yapılması gerekenler bu yola göre yapılıyor.

İktidar mı? İktidar desen İzmir'de belediyenin kendi kaynaklarıyla yaptığı projelerin bile gelip reklamını yapıyor kendi adına. Mock-up fuar araçlarını sanki tam bir arabaymış gibi lanse etmeleri (ki firma demiyor bunu) de kendi seçmenlerine yaptıkları bir reklamdan ibaret. Bunlara takılırsanız, bir şeyi doğru düzgün araştırmadan ya da bilgi almadan gelip yaftalarsanız bu projenin arkasının dolu olup olmadığına bile bakamazsınız.

Benim umurumda değil bundan sonra Türkiye'de neler olacağı, sizlerle de bu gündemin stresiyle de uğraşmamak için gidiyorum zaten. Gidemeyecek olanlar bu altı dolu projelere sıkı sıkı sarılsınlar, iktidar değişse bile projelerin devamlılığı için baskı yapsınlar. Bu projeler ortadan kalkarsa, sizler desteklemezseniz Zambiya gibi yaşamaya mahkumsunuz kalacaksınız bu andan itibaren. Kalkınma mı istiyorsunuz? Üretim projelerini desteklemekten başka çareniz yok.

Son düzenleme:
Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Proje bilginiz mi var? Hayır. Hayatınızda bir projede yer aldınız mı? Hayır. Mühendislik mi biliyorsunuz? Teknik konulardaki rezaletlerinize bakılırsa hayır. Projenin içeriğini araştırdınız mı? Hayır. Projenin gelecek yol planına baktınız mı? Hayır.

Bu kısım her şeyi noktalıyor aslında. Rasyonel değerlendirme yapabilmek herkesin harcı değil.

İyi şanslar diliyorum arkadaşlar size. Oturduğunuz yerden elinde sihirli değnekle birilerinin gelmesini bekleyin.

Bu projelerde çalışan bir mühendis, AR-GE yapıp bilgi birikimine destek olur. Hİçbir şey yapamasa kendini geliştirip yurt içi - yurt dışı alanlarda kendine uygun bir başka alana yönelir. Ki gidiyorlar da yurt dışına, çalışacak alan olmadığı için.

Rasyonel değerlendirme yapabilmek herkesin harcı değil.
Yok canım ne rasyonel yorum yapması, iktidar yalakasıyız bizler. 🤣

Bana bunu demeye getirenler eski konuları açıp baksalar bu projenin kârlılık planlamasının "uzun süreliğine" göz ardı edilmesi konusundaki eleştirilerimi de görecekler. Sübvansiyonlar gerekeceğini ve bu tanıtılan ilk araçların ticari başarı sağlayamayacağı konusundaki yorumlarımı da görürler. Bu ülkede yaşayan insanların zaten zor kazandıkları parayla daha servis ağı ve marka güvenilirliği oturmamış bir araca para vermemesinin normal olduğunu söylediğimi de görürler. Bu arabaların fiyatlarının 2 litrelik içten yanmalı motora sahip olan rakipleri kadar yüksek olacağını söylediğimi de görürler, üstelik bunu bana karşı çıkan o kadar kişiye rağmen 2 yıldır söylüyorum.

Zannediyorlar ki her şeyi olması gerektiği gibi bıraktığında 1-2 yılda her şey düzelecek, bu projeleri destekleyecek kişiler tek başlarına ortaya çıkacaklar. Bunların ne kadar uzun bir süreç istediğinin farkında değiller. O zenginler mantar gibi türemiyorlar, yıllar süren ticari başarıların ardından geliyorlar. Bu projeler ilk seferden kendi başlarına ayakta kalmıyorlar, başlarda devlet ya da yatırımcılardan büyük kaynaklarla desteklenmeye ihtiyaç duyuyorlar.

İktidarda eleştirilecek çok şey var, o konulara girsem çıkamayız zaten işin sonunda beni de içeriden çıkarmazlar. Bu projede eleştirilecek şeyler yok mu? Fazla devlet kaynağına güvenmesi kısmını en başından beri eleştiriyorum. Peki bu projede desteklenecek hiçbir şey mi yok? Bu konudaki tartışmamın nedeni bu işte, bir sürü nedeni var desteklemek için.

Ben bu kadar objektif olabiliyorum. Sonra sağ sol kavgası yapılmasın, gelecekte iyi şeyler için yatırımlar yapalım diyenler bu faydalı olabilecek projelerden birine ilk köstek olanlar çıkıyor. Sonra bizi iktidar yalakası olmakla itham etmeye getiriyorlar, kendileri de objektif oluyorlarmış. Bir şey diyeceğim de, neyse...

Yeni konular

Geri
Yukarı