TOGG "Her adım bir sonrakinin başlangıcı..." reklamı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Togg seri üretime çıkmaz ise daha fazla oy kaybedecekler.

Konuyu döndürdükçe döndürüyor, sürekli tepeden bakarak konuşuyorsun. Tartışmaya gerek kalmadı daha. Bakalım Türkiye bu yolda devam ettikçe zaman her şeyin zehiri mi panzehiri mi görelim.

İyi forumlar dilerim.
Tepeden bakmak mı?
Söylediklerimi sağlıklı düşünürsen haklı olduğumu anlayabilirsin.
Siyasi düşünceye kapılıp sağlıklı düşünemiyorsun ki :)
Senin belirttiğin ben vergi veriyorum. Destek veriyorum.
Ne alaka?
Özel sektör bu. Devlet yapmıyor bunu dikkatini çekerim...

Youtube' dan açın da BMW üretim fabrikasını bir görün, ondan sonra 2022 sonuna bu iş hazır olur mu olmaz mı karar verin. Milleti keklemeye devam.

Youtube' dan açın da BMW üretim fabrikasını bir görün, ondan sonra 2022 sonuna bu iş hazır olur mu olmaz mı karar verin. Milleti keklemeye devam.
İnşaat uzun sürmez. Önemli olan robotlar falan.
Amma imkansız geliyor her şey...
Onca mühendis var boşa yatıp kalkıyorlardı orada :)

Daha önce söylediğim gibi...
2022'de kekleniyor muyuz anlarız ;)

Eskiden de arabaya koyacak benzinin yoktu...
Yaşın kaç bilmiyorum ama benim bu konuda konuşabilecek kadar uzun süredir bilincim var. Sen 2020 yılında, 40 yıl öncesinin imkanlarıyla yaşanılan örneklerini verip aradaki medeniyetin gelişim düzeyini hesaba katmıyorsan burada şark kurnazının kim olduğunu sen tekrar bir düşün.

Vergi artırmaktan başka şansları mı var demeye getirmişsin, evet başka şansları 18 yıldır vardı! Üretimi artırmak, üretime teşvik etmek ve kabiliyetli insanlara fırsatlar vermek gerekirken ne yapılıyor şu anda? Hammaddelere bile fahiş bir gümrük vergisi konuldu daha yeni, ülke içinde üretim yapacak firmaların ürünlerini, maliyetlerini bile çıkaramayacağı duruma sokarak mı bunu yaparsın? Şu anda Türkiye'de hiç kimsenin umrunda değil üretim, bir yerlerden borç bulalım ve günü kurtaralımdan başka hiçbir plan ve hiçbir teşvik yok. 2008 krizine kadar neredeyse faizsiz borçlanılabilen küresel ekonomik yapı sayesinde elde edilen yüz milyarlar ($) betona ve yandaşlara gitti senelerce. 2013 yılından itibaren de bu yapılan hataların bedelini ödüyoruz.

1940-1950'lerden beri bu ülke şimdiki kadar keyfi vergi uygulamasını yaşamamıştı, hükümetin de gayet işine geliyor vergilere ses çıkarmayan halk. Sen Avrupa'da ya da ABD'de de arabalara %160 vergi koy, telefonlara %80 vergi koy, meyve sularına bile lüks vergisi koy da bak halk neler yapıyor bunu yapanlara izle. Sadece basit bir zam sonrasında Fransa'da yaşanan ve 1 yıl süren olaylar malum, o sürede 4 defa Fransa'daydım ve hepsinde bir meydanın kapatılıp protesto edildiğine ve polisle halkın nasıl karşı karşıya geldiğini gördüm.

Katma değeri yüksek olan şey olan TOGG otomobili konusunda olduğumuzu ve destek olmamız gerekirken köstek olunduğunu da hatırlatayım.
Çıkacak arabaların özellikleri, kabaca maliyetleri ve muhtemel fiyatları şimdiki TL paritesinde az çok hesaplanabiliyor. Bu arabaları bırak ortalama bir Türkiye vatandaşını, benim gibi dövizle kazanıp ortalamanın kat kat üstünde gelire sahip olanlar bile kolay kolay alamayacak. O döneme kadar da elektrikli araçların ÖTV oranlarını takip etmeyi unutma. Şu anda o arabalar %15 ÖTV diliminde, bak bakalım devlet katma değeri yüksek aracın katma değerine mi tav olacak yoksa elektrikli araçlar yaygınlaştıkça vatandaştan daha çok ÖTV alma peşine mi düşecek görürüz...

Bu arada bu arabalara karşı da değilim, tasarımını Pininfarina yaptı diye laf da etmem. Bir sürü küresel marka da özel şirketlere tasarım yaptırıyor ya da o tasarımlarını satın alıyor. Yapılsınlar da görelim, alabileceğim düzeyde olup gerçekten de iyi bir araç çıkarsa ortaya neden almayayım? Yalnız bu işin de "yerli yolcu uçağımız göklerde" reklamlarındaki uçak gibi olmayacağının ne garantisi var?

Son düzenleme:
Eskiden de arabaya koyacak benzinin yoktu...
Daha sayayım mı?

Vergileri savunmuyorum ama yapacak bir şey yok. A partisi B partisi farketmez. B partisi indireceğim diyor ama yönetime geçince artırmak zorunda kalıyor. Borçlar, şartlar, maliyetler falan filan bunu gerektiriyor.
Hiçbir iktidar topuğuna sıkmaz. Sıkıp vergileri artırmaz. Konuya A partisi B partisi olarak bakmayın.
Ayrıca üstteki üyenin siyasetle ilgili olmayan konuya atlayıp siyasi cevap vermesine tepki göstermen gerekirken sözlerimin arasından cımbızla laf seçmen ve diğerlerini de okuyucuya göstermemen şark kurnazlığı olsa gerek...

Dur ben tamamını koyayım da görsün herkes.
Eki Görüntüle 620391
Eskiden bulunduğum çevrede tek bir asgari ücretle çalışan da yoktu, doğrudur o zaman bizlere böyle pizzalar hamburgerler pahali geliyordu, ama etini sütünü eksik etmiyorduk dolabın, her haftasonu mangalımız vardı, her yaz mutlaka tatile giderdik. Eskiden insanlar emekli olduğunda biriktirdiği paralar ile kendine bırak arabayı hem ev hem yazlığa girebiliyordu topraktan. Hiç yoktansa şöyle örnek vereyim, biz ara sıra Bulgaristan'a Yunanistan'a giderdik ucuz eşya vs. almak için, şimdi git bakayım türk lirasıyla sana lokum vermiyor adamlar. SİHA felan boş yere gazlıyorsun ona da cevap vereyim, 1.5 sene de 3 kere İsrail'de danışmanlık yapmaya gittim, askeri, eğitim vs her alanda seminerler verdik, iş ortaklığı yaptık o karşılaştırdığın Heronları yapan adamlar SİHA gibi 40 tanesini altını üstüne kaldırırlar tek bir haberin olmaz.

Eskiden bulunduğum çevrede tek bir asgari ücretle çalışan da yoktu, doğrudur o zaman bizlere böyle pizzalar hamburgerler pahali geliyordu, ama etini sütünü eksik etmiyorduk dolabın, her haftasonu mangalımız vardı, her yaz mutlaka tatile giderdik. Eskiden insanlar emekli olduğunda biriktirdiği paralar ile kendine bırak arabayı hem ev hem yazlığa girebiliyordu topraktan. Hiç yoktansa şöyle örnek vereyim, biz ara sıra Bulgaristan'a Yunanistan'a giderdik ucuz eşya vs. almak için, şimdi git bakayım türk lirasıyla sana lokum vermiyor adamlar. SİHA felan boş yere gazlıyorsun ona da cevap vereyim, 1.5 sene de 3 kere İsrail'de danışmanlık yapmaya gittim, askeri, eğitim vs her alanda seminerler verdik, iş ortaklığı yaptık o karşılaştırdığın Heronları yapan adamlar SİHA gibi 40 tanesini altını üstüne kaldırırlar tek bir haberin olmaz.
Heron mu kaldı?
Çöp oldu onlar...
Sizi fazla gazlamışlar :)
Yaşın kaç bilmiyorum ama benim bu konuda konuşabilecek kadar uzun süredir bilincim var. Sen 2020 yılında, 40 yıl öncesinin imkanlarıyla yaşanılan örneklerini verip aradaki medeniyetin gelişim düzeyini hesaba katmıyorsan burada şark kurnazının kim olduğunu sen tekrar bir düşün.

Vergi artırmaktan başka şansları mı var demeye getirmişsin, evet başka şansları 18 yıldır vardı! Üretimi artırmak, üretime teşvik etmek ve kabiliyetli insanlara fırsatlar vermek gerekirken ne yapılıyor şu anda? Hammaddelere bile fahiş bir gümrük vergisi konuldu daha yeni, ülke içinde üretim yapacak firmaların ürünlerini, maliyetlerini bile çıkaramayacağı duruma sokarak mı bunu yaparsın? Şu anda Türkiye'de hiç kimsenin umrunda değil üretim, bir yerlerden borç bulalım ve günü kurtaralımdan başka hiçbir plan ve hiçbir teşvik yok. 2008 krizine kadar neredeyse faizsiz borçlanılabilen küresel ekonomik yapı sayesinde elde edilen yüz milyarlar ($) betona ve yandaşlara gitti senelerce. 2013 yılından itibaren de bu yapılan hataların bedelini ödüyoruz.

1940-1950'lerden beri bu ülke şimdiki kadar keyfi vergi uygulamasını yaşamamıştı, hükümetin de gayet işine geliyor vergilere ses çıkarmayan halk. Sen Avrupa'da ya da ABD'de de arabalara %160 vergi koy, telefonlara %80 vergi koy, meyve sularına bile lüks vergisi koy da bak halk neler yapıyor bunu yapanlara izle. Sadece basit bir zam sonrasında Fransa'da yaşanan ve 1 yıl süren olaylar malum, o sürede 4 defa Fransa'daydım ve hepsinde bir meydanın kapatılıp protesto edildiğine ve polisle halkın nasıl karşı karşıya geldiğini gördüm.

Çıkacak arabaların özellikleri, kabaca maliyetleri ve muhtemel fiyatları şimdiki TL paritesinde az çok hesaplanabiliyor. Bu arabaları bırak ortalama bir Türkiye vatandaşını, benim gibi dövizle kazanıp ortalamanın kat kat üstünde gelire sahip olanlar bile kolay kolay alamayacak. O döneme kadar da elektrikli araçların ÖTV oranlarını takip etmeyi unutma. Şu anda o arabalar %15 ÖTV diliminde, bak bakalım devlet katma değeri yüksek aracın katma değerine mi tav olacak yoksa elektrikli araçlar yaygınlaştıkça vatandaştan daha çok ÖTV alma peşine mi düşecek görürüz...

Bu arada bu arabalara karşı da değilim, tasarımını Pininfarina yaptı diye laf da etmem. Bir sürü küresel marka da özel şirketlere tasarım yaptırıyor ya da o tasarımlarını satın alıyor. Yapılsınlar da görelim, alabileceğim düzeyde olup gerçekten de iyi bir araç çıkarsa ortaya neden almayayım? Yalnız bu işin de "yerli yolcu uçağımız göklerde" reklamlarındaki uçak gibi olmayacağının ne garantisi var?
O çok beğendiğiniz ABD ve Avrupa sömürmekten Dünya'yı altüst ettiler. Bırak da vergiye yüklenmesinler.
Şu anda ülkede gayet üretim yapılıyor.
Sizin bulunduğunuz çevrede olmayabilir bilmiyorum.
Ya bir de ben şunu anlamıyorum.
Sürekli taş atıyorsunuz da İBB TV kanalı almaya çalışıyorken bu sözlerinizi sarfettiniz mi bir yerlerde?
Al birini vur ötekine misali diye? ;)
Konuyu boşa siyasete dökmeyin.
İş bitmezse konuşun ya da bittiğinde susun!

Son düzenleme:
Sürekli taş atıyorsunuz da İBB TV kanalı almaya çalışıyorken bu sözlerinizi sarfettiniz mi bir yerlerde?
Al birini vur ötekine misali diye? ;)
O taşı şu anda tüm politikacılara hunharca atıyorum. Bir tarafı eleştiriyorum diye benim başka bir tarafta olduğumu nereden çıkardın? Öyle bir zorunluluk mu var? Yalnız bir ülkeyi 18 yıldır tek bir grup yönetiyorsa ve işler giderek daha kötü hale geliyorsa bunun için kimi suçlayacağız? Sokaktaki simit satan adamı mı? İş bulamadığı için işsizlik istatistiğine giren yeni mezun gençleri mi? Burada suçlanacak birincil taraf belli, suçlanacak diğer taraf ise asla doğru düzgün muhalefet yapmayı beceremeyen kukla muhalif kısım. Dünya tarihinin bu kadar rezil bir muhalif politika ayağı çok görülmemiştir de diyebiliyorum. Sen bu kadar net konuşabilecek misin?

O çok beğendiğiniz ABD ve Avrupa sömürmekten Dünya'yı altüst ettiler
Osmanlı da refah götürmek için yüzyıllarca emperyal bir politika izledi zaten. Amaçları mümkün olduğu kadar vergi toplamak, insan kaynağına sahip olmak değildi yani öyle mi? :D Aradaki fark; batı sömürgeciliği kendine yeni kaynaklar aktarmak için yapılmışken bizim emperyal düzenimiz "din" adına insan ve vergi kaynağı yaratmak için kuruldu. Sonuç olarak batı ezdiği halkların üzerinde kanlı tarihleriyle kendisini yükseltmişken bizim gibi devletler o halkların altında ezildi. Balkan savaşları, Balkanların nasıl ayrıldığı, Yunanistan'ın nasıl kurulduğu gibi şeyleri araştırmanı tavsiye ederim. Aradaki tek farkın ne olduğunu daha iyi anlarsın.

Şu anda ülkede gayet üretim yapılıyor.
Şu anda Türkiye'deki küresel markaları bir söyler misin? Bir de o firmaların sağladığı gelir, globak rakiplerinin kaçta kaçı onlara bir bakar mısın? Lafa gelince 80+ milyonluk büyük bir ülkeyiz, en değerli şirketlere bakıyorsun, ilk sıralar komple "devlet" destekli olan şirketler ve kamu bankaları. Hadi VAG grubu falan geçtim, Mazda ya da Subaru kadar bile büyüklüğü olan bir otomotiv firmamız nerede? Şu anda tüm üretim ve sermaye yurt dışı merkezli otomotiv sektöründe ve TOGG da bu dediğim düzeyde olmayacak. Milyonluk kapasite olmayacak proje seri üretime geçirilse bile. Diğer büyük firmalar da yurt dışı sermayeli ve her an ülkeden gidebilecek şirketler.

Küçücük İsviçre yılda 310 milyar $, Hollanda 550 milyar $ ihracat yaparken Türkiye 780 bin küsur kilometre karelik yüz ölçümü ve 80 küsur milyonluk nüfusuyla bunun ne kadarını yapıyor? Söyleyeyim, 177 milyar $. Bu mu üretim yapıyoruz dediğin şey? O ihracatın yaklaşık 13 milyarlık kısmı zaten sermayesi yabancı olan otomotivden yapılıyor. Yapılan ihracatın büyük kısmı hammadde satışı! Diğer ülkelerin bizden 3 kuruşa ithal edip, onları kullanarak ürettiklerini bize yüzlerce katına sattığı materyaller.

İş bitmezse konuşun ya da bittiğinde susun!
O zaman burada senin de konuşmaman gerekiyor. Övülecek bir şey yapıldığında zaten hakkı veriliyor, insansız araçlar konusundaki başarımız, MİLGEM ile donanma projelerinde yetkinliğimiz kanıtlandı da kötü bir şey mi dedik? Şimdi füze sistemleri üzerine geliştirmeler yapılıyor, onlar da yapılsın başarıyla onlara da helal olsun deriz. Ancak kalkıp da geçmişte katma değerli üretim yerine halktan akıl mantık almayacak düzeyde vergi almaya yönelik kurulan bir devlet düzenine laf edilir, edilmelidir. Katma değeri yüksek üretim şu anda devletin umrunda değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı