TOGG "Her adım bir sonrakinin başlangıcı..." reklamı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence Tofaş V2 yapsalar daha iyi. Biraz daha modern olsun 20-30K arası olsun.

Tek seferde 400km mesafe sağlayan batarya 10bin dolar maliyetli, malum bizde 7TL olduğunu düşünürsek sadece aracın bataryası 70bin TL yapıyor. Vergisiz satsalar bile en ölü fiyatın 220-240bin TL bandında olacağını düşünüyorum.

Vergisiz satsalar bile en ölü fiyatın 220-240bin TL bandında olacağını düşünüyorum.
Vergisiz satamazlar, gümrük birliği anlaşması içindeyiz. Vergi anlamında hiçbir güzellik beklemeyin, en fazla TOGG için bankalardan uygun kredi almanın yolunu açarlar. :D Ayrıca 220-240 bin fiyat tahminlerini de 2.5 hatta 3 ile çarp sen şimdiden. O da şimdiki kurla, fabrika yapılacak da seri üretim planlaması tamamlanıp lojistik sağlanıp seri üretim başlayacak da... O dönemde TL'nin düşeceği durumu öngörmek zor ama bu fiyatların da üstüne hazır olun.

İyimser başlayıp kötümser bitireceğim. :D

Fabrika kuruldu, seri üretim başladı, çıkan bütün sorunlar çözüldü, araç piyasaya sürüldü ve yollara çıktı diyelim. Bu arabanın hitap edeceği kitle kesinlikle alt veya orta kesim değil, direkt olarak üst kesim olacak. Millet memur maaşıyla Reno almaya devam edecek yani, ülkedeki çoğu kişinin bütçesinin yeteceğini sanmıyorum bu araçlara.

Gelelim tecrübe meselesin. 80 yıldan fazla tarihi olan şirketlerin son model araçlarında bile kronik sorunlar, saçma sapan hatalar olabiliyor. Bu sebeple üstüne koya koya gidip daha sonra bu marka herkese hitap edecek şekilde parçalara ayrılırsa işte o zaman olmuş diyebileceğiz. Örneğin Porsche güzel marka ve sağlam araçları var ama alamıyoruz. Alamadığımız marka bizim olsa ne yazar? :D

Kimse kusura bakmasın ama inandığımız yerlerden çok defa kırıldık. Aracı yollarda, bir vatandaşın altında görmeden pek umut bağlamıyorum artık böyle şeylere.

Vergisiz satamazlar, gümrük birliği anlaşması içindeyiz. Vergi anlamında hiçbir güzellik beklemeyin, en fazla TOGG için bankalardan uygun kredi almanın yolunu açarlar. :D Ayrıca 220-240 bin fiyat tahminlerini de 2.5 hatta 3 ile çarp sen şimdiden. O da şimdiki kurla, fabrika yapılacak da seri üretim planlaması tamamlanıp lojistik sağlanıp seri üretim başlayacak da... O dönemde TL'nin düşeceği durumu öngörmek zor ama bu fiyatların da üstüne hazır olun.
Vergisiz satma terimi bir ''ironi'', 1 arabaya 3 araba fiyatı vergi uygulayan devletin değil vergisiz satacağını, passatı satarım togg alırım diyen ultra milliyetçi abilerin gazını almak için vergiyi 4-5'e katlayabileceği bir aşikar durum.

Hayırlı olsun...
Boş mu dolu mu olduğunu bize SİHA'lardaki gibi gelecek gösterecektir;)

Devletin üretime dayalı değilde vergilere dayalı ekonomik sistemi varken, halkı yüksek vergilere tabii tutarak, askeriye alanında bulunmuş icatların kopyasını yaparak ilerlediğimizi düşünenler var.

Kıyamam 😂

Devletin üretime dayalı değilde vergilere dayalı ekonomik sistemi varken, halkı yüksek vergilere tabii tutarak, askeriye alanında bulunmuş icatların kopyasını yaparak ilerlediğimizi düşünenler var.

Kıyamam 😂
Kopya? Teröristlerin kafasına kafasına...
Kopya ama haa ...
Tabi yersen...
Sanki eskiden vergi yoktu da şimdi olmuş gibi konuşuyorsunuz ya cidden ne içiyorsanız artık...
Bu vergiler eskiden de vardı maalesef hala var ve zor bu gidişle olmaması.
Boş laf edeceğine katma değeri yüksek üretim yap da cari açığa katkın olsun! ;)

Sanki eskiden vergi yoktu da şimdi olmuş gibi konuşuyorsunuz ya cidden ne içiyorsanız artık...
Doğru düzgün bir araba alırken kendine 1 tane, bana 1.5-2 tane alacaksın diyen vergi sistemi yoktu eskiden. Mazda CX-5 ve Subaru Forester bakıyorum, motorlardan dolayı arabaya gelen toplam vergi yükü, arabanın fiyatının %140-150'si kadar. 180 bin birimlik araba oluyor sana 460 bin birim... Bu arabalar premium bile olmayan, kompakt sınıf SUV arkadaş. Porsche falan değil. Avrupa'da yapılmış bir araba ABD'ye gittiği zaman önce %2.5 gümrük vergisi alır. O gümrük vergisi eklenmeden önceki net fiyatına %10 genel VAT eklenir, gene eyalete göre değişen miktarda %4-8 arasında ek bir eyalet VAT alınır. Net fiyatın üstüne kâr payı konulup satılır. Burada ise arabanın kendi fiyatının üstüne %160'a kadar "varabilen" ÖTV, ÖTV eklenmiş fiyatın da üstüne %18 KDV alınıyor. Ufak tefek diğer vergileri bu hesaba katmadım bile. Kısacası bu kadar halkı sömüren bir vergi sistemi eskiden yoktu.

Çağın zorunluluğu haline gelmiş ürünleri, hatta temel tüketim ürünlerini bile vatandaşına "özel ve lüks" olarak görüp her şeye ÖTV dayayan bir vergi sistemi de yoktu. Telefon alıyorsun, baz fiyatını 1.8 ile çarpıyorsun. Meyve suyunu bile özel tüketim olarak görüp ÖTV alınan bir ülkede vergileri savunmayın.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı