TOGG "Her adım bir sonrakinin başlangıcı..." reklamı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Doğru düzgün bir araba alırken kendine 1 tane, bana 1.5-2 tane alacaksın diyen vergi sistemi yoktu eskiden. Mazda CX-5 ve Subaru Forester bakıyorum, motorlardan dolayı arabaya gelen toplam vergi yükü, arabanın fiyatının %140-150'si kadar. 180 bin birimlik araba oluyor sana 460 bin birim... Bu arabalar premium bile olmayan, kompakt sınıf SUV arkadaş. Porsche falan değil. Avrupa'da yapılmış bir araba ABD'ye gittiği zaman önce %2.5 gümrük vergisi alır. O gümrük vergisi eklenmeden önceki net fiyatına %10 genel VAT eklenir, gene eyalete göre değişen miktarda %4-8 arasında ek bir eyalet VAT alınır. Net fiyatın üstüne kâr payı konulup satılır. Burada ise arabanın kendi fiyatının üstüne %160'a kadar "varabilen" ÖTV, ÖTV eklenmiş fiyatın da üstüne %18 KDV alınıyor. Ufak tefek diğer vergileri bu hesaba katmadım bile. Kısacası bu kadar halkı sömüren bir vergi sistemi eskiden yoktu.

Çağın zorunluluğu haline gelmiş ürünleri, hatta temel tüketim ürünlerini bile vatandaşına "özel ve lüks" olarak görüp her şeye ÖTV dayayan bir vergi sistemi de yoktu. Telefon alıyorsun, baz fiyatını 1.8 ile çarpıyorsun. Meyve suyunu bile özel tüketim olarak görüp ÖTV alınan bir ülkede vergileri savunmayın.
Eskiden de arabaya koyacak benzinin yoktu...
Daha sayayım mı?

Vergileri savunmuyorum ama yapacak bir şey yok. A partisi B partisi farketmez. B partisi indireceğim diyor ama yönetime geçince artırmak zorunda kalıyor. Borçlar, şartlar, maliyetler falan filan bunu gerektiriyor.
Hiçbir iktidar topuğuna sıkmaz. Sıkıp vergileri artırmaz. Konuya A partisi B partisi olarak bakmayın.
Ayrıca üstteki üyenin siyasetle ilgili olmayan konuya atlayıp siyasi cevap vermesine tepki göstermen gerekirken sözlerimin arasından cımbızla laf seçmen ve diğerlerini de okuyucuya göstermemen şark kurnazlığı olsa gerek...

Dur ben tamamını koyayım da görsün herkes.
1595340428592.png

Eskiden de arabaya koyacak benzinin yoktu...
Daha sayayım mı?
Su an olan benzin gökten mi iniyor? Dışarıdan satın alıyoruz. O zaman da dışarıdan satın alıyorduk. Benzin olmadığı, tüp kuyrukları olduğu zaman olağanüstü bir durum vardı. Tüm dünyaya kafa tutuyorduk. Ambargo falan anlamı yok mu?

Su an olan benzin gökten mi iniyor? Dışarıdan satın alıyoruz. O zaman da dışarıdan satın alıyorduk. Benzin olmadığı, tüp kuyrukları olduğu zaman olağanüstü bir durum vardı. Tüm dünyaya kafa tutuyorduk. Ambargo falan anlamı yok mu?
Sıkıntı da burada ya...
Dışarıdan alıyoruz.
Katma değeri yüksek olan şey olan TOGG otomobili konusunda olduğumuzu ve destek olmamız gerekirken köstek olunduğunu da hatırlatayım.
Bu kafayla daha çok vergi veririz hep beraber. Katma değeri yüksek ürünler telefon, tv, otomobil, askeri teknolojik ürünler vb. üreteceksin ki vergi açığın oluşmasın. Bu tür oluşumlar siyaset üstüdür. Anlayın artık şunu.

Sıkıntı da burada ya...
Dışarıdan alıyoruz.
Katma değeri yüksek olan şey olan TOGG otomobili konusunda olduğumuzu ve destek olmamız gerekirken köstek olunduğunu da hatırlatayım.
Bu kafayla daha çok vergi veririz hep beraber.
Paramız var da biz mi destek olmadık? Verdiğimiz dünyanın vergisi yeterli değil mi? Şahsen benim devlete zerre güvenim kalmadı. Çıkartsınlar arabayı, dedikleri gibi olsun sonuna kadar savunurum.

Paramız var da biz mi destek olmadık? Verdiğimiz dünyanın vergisi yeterli değil mi? Şahsen benim devlete zerre güvenim kalmadı. Çıkartsınlar arabayı, dedikleri gibi olsun sonuna kadar savunurum.
Senin bu dediğine kıvırma denir :D İş olduktan sonra destek olsan ne olmasan ne?
Tekrar söylüyorum.
Katma değeri yüksek ürünler oluşturuyor değil mi cari açığı?
O zaman o ürünlerden sen de üretmelisin ki fark kapansın...
Aksi durumda köstek olup yok şöyle yok böyle olmaz. Siyaset bu. Oy lazım diye dönmez yani.
Elin iş adamları para yatırıyorlar. Boş yere hangi iş adamı para yatırır?
Sen olsaydın yatırır mıydın?
Kısaca siyasi düşünceleri yok oy içinmiş falan bırakın.
2021 sonunda fabrika hemen hemen tamamlanacak öngörüye göre.
2022de ise banttan araç çıkacak.
Araç alacak kişiler başka araç alacakken bu araçtan alacaklar ve uzun süreçte milyarlarca dolar ülke içinde kalacak.
Sadece o mu?
Fabrikalar, yan sanayi, parça üretimi, servis ağı, teknolojik altyapıda çalışacak yeni teknoloji kolları vb. bir çok yeni fırsat ve iş kolu doğacak vs vs.
Bu tür projelere karşı çıkan sığ görüşlüdür. At gözlüğü takmıştır.
Saygılar ;)

Bu tür projeler alkışlayarak desteklenmez, futbol maçı değil. Ben buraya "TOGG çok yaşa!" da yazsam, "TOGG çok dandik, alınmaz" da yazsam bir işe yaramaz.

Tükettiğim sudan çok, elektrikten çok vergi veriyorum. Kiradan vergi alıyorlar. Arabadan dünyaları alıyorlar. Telefondan yine vergi. Vampir gibi iligimizi sömürüyorlar. Bence fazlasıyla destek oluyorum sevgili projeye.

Verdikleri vaatler Tesla'lara taş çıkartacak bir arabayı işaret ediyor. Üzülerek söylüyorum ki öyle bir potansiyel görmüyorum. Devletin, şirketlerin her dediği olsaydı şu an Avrupa'ya özeniyor olmazdık. Zamanında her yer ışık hızında internet diyordu o para yatıran şirketler. Hani? Bursa'nın göbeğinde oturuyorum 16 Mbps internet alıyorum. Ekonomi düzelecek diyorlar hani? Her geçen gün daha kötü oluyor. Köyde telefon çekmiyor adam akıllı. 3G bile yok. İnternete giremiyorum yazları.

Bu tür projeler alkışlayarak desteklenmez, futbol maçı değil. Ben buraya "TOGG çok yaşa!" da yazsam, "TOGG çok dandik, alınmaz" da yazsam bir işe yaramaz.

Tükettiğim sudan çok, elektrikten çok vergi veriyorum. Kiradan vergi alıyorlar. Arabadan dünyaları alıyorlar. Telefondan yine vergi. Vampir gibi iligimizi sömürüyorlar. Bence fazlasıyla destek oluyorum sevgili projeye.

Verdikleri vaatler Tesla'lara taş çıkartacak bir arabayı işaret ediyor. Üzülerek söylüyorum ki öyle bir potansiyel görmüyorum. Devletin, şirketlerin her dediği olsaydı şu an Avrupa'ya özeniyor olmazdık. Zamanında her yer ışık hızında internet diyordu o para yatıran şirketler. Hani? Bursa'nın göbeğinde oturuyorum 16 Mbps internet alıyorum. Ekonomi düzelecek diyorlar hani? Her geçen gün daha kötü oluyor.
İyi ki 1. Dünya Savaşı sırasında bu yaşta değilmişsin :) O ve sonrasındaki çetin yıllar hakkında nasıl tavır alırdın bilmem...
SİHA örneğini vereyim umut olsun.
O genç yaşında bir mühendis bize fırsat verin bu 10 yıl sonra en iyisi olacak demişti. Şu anda gerçek ;)
Zaman her şeyin ilacı.
Sen şimdi hemen olacak zannediyorsun o standartlarda.
Süreç olduğunu unutma ;)

Konuyu döndürdükçe döndürüyor, sürekli tepeden bakarak konuşuyorsun. Tartışmaya gerek kalmadı daha. Bakalım Türkiye bu yolda devam ettikçe zaman her şeyin zehiri mi panzehiri mi görelim.

İyi forumlar dilerim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı