TOGG Kimin, Özgün mü, Çakma Bir Proje mi?

Fiyat bakımından pahalı diye ekleme yaptım. Bu kalite de elekrikli araçlar daha pahalı. Piyasa da boydan boya ekran olan elektrikli araç yok. Üstelik en alt pakette bile boydan boya ekran gelecek. Ayrıca nasıl Mersedes G arabasını herkes alamıyor ama adamlar üretiyor. Çünkü onların hitap ettiği bir kitle var. TOOG un da hitap etiiği bir kitle var.

Deneme üretimleri başlıyor. Seneye göreceğiz ne olup olmayacağını.
Güzel yazmışsın, tam da yakıştığı gibi: "TOOG"...
Biraz daha yaratıcı olalım: "TOUK"...
Anadolu'da tavuğa genelde buna benzer ifadeler söylenir.
Bu proje de bizim halimizi temsil ediyor işte. Yani touk biziz. Ne çok seviyoruz hırsızlığı...
Touk gibi yolunuyoruz.

Fiyat bakımından pahalı diye ekleme yaptım. Bu kalite de elekrikli araçlar daha pahalı. Piyasa da boydan boya ekran olan elektrikli araç yok. Üstelik en alt pakette bile boydan boya ekran gelecek. Ayrıca nasıl Mersedes G arabasını herkes alamıyor ama adamlar üretiyor. Çünkü onların hitap ettiği bir kitle var. TOOG un da hitap etiiği bir kitle var.

Deneme üretimleri başlıyor. Seneye göreceğiz ne olup olmayacağını.

Bak adamlar nasıl bahsediyor. Biz ise bizden bir şey olmaz kafası ile devam edelim.
Almanca biliyor musun?
İçerik reklamdan başka bir şey değil ve sadece TOUK CEO'sunun söylemlerinden ibaret.
Bastır parayı, kabul eden her sitede yayınlanır böyle reklam haberler. Nasıl olsa her şey bizim cebimizden çıkıyor.

Son düzenleme:
Güzel yazmışsın, tam da yakıştığı gibi: "TOOG"...
Biraz daha yaratıcı olalım: "TOUK"...
Anadolu'da tavuğa genelde buna benzer ifadeler söylenir.
Bu proje de bizim halimizi temsil ediyor işte. Yani touk biziz. Ne çok seviyoruz hırsızlığı...
Touk gibi yolunuyoruz.

Almanca biliyor musun?
İçerik reklamdan başka bir şey değil ve sadece TOUK CEO'sunun söylemlerinden ibaret.
Bastır parayı, kabul eden her sitede yayınlanır böyle reklam haberler. Nasıl olsa her şey bizim cebimizden çıkıyor.
Aynen kardeşim. TOOG kötü çöp bir proje. Böyle devam sonra dersin neden araba üretemiyoruz neden her treni kaçırıyoruz. Senin gibiler zamanın da devrim projesine de karşı çıktı. Devrim çıksaydı şuan bizim de Almanlar gibi bir çok markamız olacaktı kim bilir? Sen devam et bizden bir şey olmaz kafasına.

Aynen kardeşim. TOOG kötü çöp bir proje. Böyle devam sonra dersin neden araba üretemiyoruz neden her treni kaçırıyoruz. Senin gibiler zamanın da devrim projesine de karşı çıktı. Devrim çıksaydı şuan bizim de Almanlar gibi bir çok markamız olacaktı kim bilir? Sen devam et bizden bir şey olmaz kafasına.
Gözüm, devlet her şeyi üstleniyorsa bu proje devletin, yani halkın malı olmalı.
Suya sabuna dokunmayan haramzadeleri ben neden kalkındırmak zorunda kalıyorum?
Evine hırsız girsin, ne var ne yok götürsün. Sen de izle, olur mu?...

Devrim'i bu soygunla bir kefeye koyma. Hiç ilgisi yok.

Gözüm, devlet her şeyi üstleniyorsa bu proje devletin, yani halkın malı olmalı.
Suya sabuna dokunmayan haramzadeleri ben neden kalkındırmak zorunda kalıyorum?
Evine hırsız girsin, ne var ne yok götürsün. Sen de izle, olur mu?...

Devrim'i bu soygunla bir kefeye koyma. Hiç ilgisi yok.
Sen benim ne dediğimi anlamamışsın.

O zaman git de ki "Bu projenin herkesin cebinden çalınması haksızlıktır. Ben gönüllüyüm, tüm mal varlığımı çalın".
Nasıl olur?

Bak troll, senin için değil konuya katkı olsun diye yazıyorum. Çünkü ya hiçbir şey bilmiyorsun ve ne görev verildiyse ona takmış durumdasın ya da bal gibi biliyor ama konuyu sulandırıyorsun.
Koca Honda terketti memleketi. Asya'dan gelen bazı uygun araçlar terketti.
Toyota, Tofaş, Ford üretimi durdurdu.
Daha bir sürü direkt otomotiv ve ürün satışı yapan firma çekildi gitti.

Oysa birilerine ne tatlı talan projesi tek kişinin keyfi kararı ile hayata geçirildi.
Bak bunlar Resmi Gazete'den:
Resmi Gazete’de 1945 sayılı “Bursa İlinde Yapılacak Olan Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar” yayımlandı.
Link mi istiyorsun? Umarım okursun. Devletin Resmi Gazetesi ha!
Tabi tıklayınca indirip okuman gerekecek. Bak bakalım kararı kim ne talan vaatleri ile vermiş?

Buna göre 13 yıl (gerekirse 20 yıla kadar uzatılabilir) boyunca 22 milyar TL’lik (bu daha 2019 yılı rakamları ile çerez parası niteliğinde resmi başlangıç) yatırım için gümrük vergisinden, KDV’ye, sigorta priminden stopaja, alım garantisine, gelir vergisi muafiyetinden bedava kamu arazisine kadar dokuz kalemde her şeyi verdi.

Yani işi alan beş şirket hiçbir yatırım yapmadan milyarlarca liralık imtiyaza kondu. Bu mu rekabet, bu mu ticari ahlak?

Okumayı seviyorsan Çiğdem Tokerin "Kamu İhalelerinde Olağan İşler" kitabını öneririm.
Bak bakalım ne herzeler yeniyor.

Sen iktidar değiştiğinde bu talanın hesapsız bırakılacağını mı sanıyorsun?
Bazıları can havliyle kaçtı bu talandan.
Ethem Sancak'ın kaçtığını herkes biliyor. Belki İnan Kıraç da...
Ve iktidar değiştiği zaman emin ol, hepsi ardına bakmadan kaçacak.

Bak ne canlar yanarken, aslında işleri hangi taşeron firmaların, ne tür kötü şartlar altında yaptığını, bu talanın yandaş firmalarının hiçbir şey yapmadığını iyice gör şu diziden:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tweet'i aç da dizinin tamamını bir oku bakalım.

2019'da başlangıç için vaat edilen 22 milyar TL, o zamanki kurla 3.812.824.956 dolar yapıyordu.

Dünyadaki ilk 50 otomotiv firmasının değerine bir bakın:

Doğmamış bir şeye dünyanın otomotiv devlerinin içinde inanılmaz bir sırada olması gereken bir marka yaratmış olmamız lazım.

2019'daki 22 milyar TL, yani 3.8 milyar Dolar sadece bir kalem. Desteğin ise 9 kalemden olduğunu biliyoruz.
Resmi gazetedeki karardan görebilirsiniz.

Çok büyük götürüyorlar, çok!...
@Turbooo gel de bu konudan bilgi edin biraz.
Senin konuda engelliyim.
Moderasyonda kafası karışık biri var galiba.
Resmi belgeyi bile silmiş, nedense?...

@burak_71 arkadaş. Bugünkü konuda bahsettiğin gibi 30 bin araç alım garantisi hiçbir şey...
O belgede 9 kalemde nasıl (soygun) desteği görmediniz?

Son düzenleme:
O zaman git de ki "bu projenin herkesin cebinden çalınması haksızlıktır. Ben gönüllüyüm, tüm mal varlığımı çalın".
Nasıl olur?

@Turbooo gel de bu konudan bilgi edin biraz.
Senin konuda engelliyim.
Moderasyonda kafası karışık biri var galiba.
Resmi belgeyi bile silmiş, nedense?

@burak_71 arkadaş. Bugünkü konuda bahsettiğin gibi 30 bin araç alım garantisi hiçbir şey...
O belgede 9 kalemde nasıl (soygun) desteği görmediniz?

Gözüme ilk o çarptı hocam şimdi düşününce dolar hesabı olmadığı için bana da düşük geldi ama yapılan her şeye de garanti vermek bana mantıksız geliyor.

Başlıktaki sorunun cevabı sanırım aşağıda var.
Bunlar da bonus.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı