TOGG Tasarımları

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese merhaba arkadaşlar,

İnternette gezinirken yeni yerli arabamız TOGG'un değişik tasarımlarına denk geldim. Tabii bunlar sanal olarak olsa bile görüntü itibariyle başarılı buldum ben. En kısa zamanda sokaklarda görmek dileğiyle diyelim:)

Polis:

togggg.png

Jandarma:

togg.jpg
toggg.jpg

Modifiye Suç Değildir🤣: (Yakışmış ama zalime😎)

tog.jpg

Konu sahibi konuyu başka amaçla açmış olduğundan bundan başka bir cevap yazmayacağım. Sadece aşağıdaki fikirlerimi yazmak isterim:

Tasarım zaten pininfarina ait ve TOGG'da bunu doğruluyor. TOGG açıklamasına göre seri üretime girildiğinde %51 oranında yerli olacak ve zaman içinde bu oran %68.8'e çıkartılacak. Halkımız Facebook sayfalarında her yazana inandığı için herkes %100 yerli diye konuşuyor lakin doğruyu söyleyince vatan haini yaftası yiyebiliyorsun. Zaten daha önce sadece yabancı firmalar için üretim yapan bir ülkede %100 yerli olma ihtimali var mıdır ki? Önemli olan zaman içinde ülkemizdeki otomotiv sanayiini geliştirmek, istihdam sağlamak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak. Sonuçta bir çok büyük firma üretimlerini başka firmalara yaptırıyor fakat kendi ülkesi kazanıyor.

Yerli otomobil tasarımcısı ile Pininfarina tasarım firması aynı. Bu firma aynı şekilde Maserati ve Ferrariye de tasarım yapıyor. Benzerlik olması normal. Türk tasarımcı olan Mürat Gunak da biraz yardımcı olmuş daha önce kendisi Mercedes, Peugeot gibi markaların tasarımlarını yapıyordu. Hangi araba birbirine benzemiyor ki zaten? Araçlar birbirini kopyalar oldu artık.

Dünyanın hiç bir yerinde %100 yerli diye bir şey yoktur. Önemli olan Fikri Mülkiyet hakları. Yani bu arabayı bizden izinsiz kimse yapamaz da satamaz da. Benim takıldığım nokta bu değil. Benim takıldığım nokta bu projenin de geçmişte yüzlerce defa gördüğümüz gibi siyasi ranta kurban gidebilcek olması.

Ben muhalif bir insan olarak bu araba seri üretime girerse ve yabancı rakipleri ile benzer kaliteye sahip olursa gözümü kırpmadan alırım. Ancak seri üretime geçme durumu konusunda endişelerim var.

Ya sizin yanlışınız var ya da CEO sonradan ifade değiştirmiş. Bizzat TOGG CEO'sunun ifadesini aşağıdaki haberde kendisinin ilk resmi altındaki paragrafta görebilirsiniz. İfade tam olarak şu:

"Fikri mülkiyeti yüzde 100 bizim olan bir otomobilden bahsediyoruz"

TOGG CEO'su yerli otomobili anlattı

Ayrıca iddia ettğiniz gibi bunu dememiş olsaydı bile, yerli ve milli bir otomobil iddiasındaysak tasarımı da bize ait olmalı diye düşünürdüm. %100 seri üretim yapmak ekonomik olmayabilir, çoğu üretim modeli de böyle değil zaten. Ancak "ben araba üreticisi bir ülkeyim" diyebilmek için en azından bir prototipi kendiniz tamamen üretebilmelisiniz bence. Devrim'de böyle yaptık.

Elbette otomobil yapalım, ben de isterim ülkemde uygun fiyata araba sahibi olmayı ancak TOGG'un yöntemi Koç'un Türkiye'ye Fiat 131 modelini Murat 131 diye getirmesinden çok da farklı bir mantık değil. Mesela Devrim arabalarıyla kıyas kabul etmez çünkü Devrim, tasarımı bize ait ve motoru da TÜLOMSAŞ'ta dökülmüş, prototipi Türk atölyesinde yapılmış bir araçtır. Benim burada eleştirdiğim nokta araç yapılması değil bunun abartılı propogandalarla yapılması. Olduğu gibi anlatıp, seri üretim aşamasında da uygun bir fiyat koyarsanız zaten halk teveccüh gösterip talep eder. Fakat amaç satış haricinde politik propoganda da yapmak ise ortaya böyle tutarsız ifadeler çıkıyor işte.

Türk modcular GTA5'e getirseler de oynasak, gerçeğini alabileceğimi zannetmiyorum. Fiyattan dolayı.
Sanırım mod tasarımcılarına talep olarak büyük bir istek yollanmış TOGG iki arabanın da oyuna dahil edilmesi için:) Valla isterim ne yalan söyliyeyim:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı