TOGG'un fiyatı ne olacak?

TOGG'un fiyatı ne kadar olur bilmiyorum çünkü TL'nin nasıl değer kaybettiği malum ama bildiğim bir şey var; bu arabanın fiyatı yine almak isteyenlerin en az %95'i tarafından alınamayacak düzeyde olacak. Bu arabanın sadece batarya paketinin "üretim" maliyeti kadar fiyata kampanyalarda sıfır araba kovalayanlar vardı geçen yıl.

Arkadaşlar bu araba piyasaya çıkarsa devletin ÖTV'siz satacağım deme gibi bir lüksü var mıdır? Adil rekabet gibi unsurlar mı devreye giriyor aydınlatırsanız sevinirim. Çünkü bence sadece kur gibi unsurlardan yakınmak yerine ülkemizde daha da ciddi bir meseleye ulaşan vergi problemi de en az kur kadar konuşulmalı diye düşünüyorum.

Millet kendi ürettiği arabayı milletine ucuz satıyor. TOGG pahalı çıkarsa kendi devletimi uzun bir aradan sonra eleştiririm.

Arkadaşlar bu araba piyasaya çıkarsa devletin ÖTV'siz satacağım deme gibi bir lüksü var mıdır?
Diğer ülkeler tarafından ambargo yemek istenmiyorsa yok. TOGG'un motor gücüne göre bir alt vergi dilimi oluşturulabilir ya da yapılacağı kesin olan uygun faizli kredi seçeneği için destek sağlanır bankalara. :D

TOGG pahalı çıkarsa...
TOGG zaten pahalı çıkacak, sadece bataryanın üretim maliyeti (satış değil sadece üretim) Egea'nın başlangıç fiyatları civarında. Bunun motoru var, çekiş ve aktarım sistemi var, şasisi var, süspansiyon sistemi var, panelleri var, iç mekanı var, elektronikleri var, yazılım maliyeti var, üretim maliyetleri var... Bunların üzerine dağıtım maliyeti var, fabrika kâr payı var, ÖTV+KDV var, bayi kârı var, TL/USD paritesi var.

Uzun bir ara sonra derken hocam? Ne ara çok doğru kararlar alınıyordu da uzun bir zaman geçti merak ettim doğrusu.

Hocam her zaman eleştirmişimdir. Ama şehir hastaneleri gibi şeylerde de övdüm, övmeye devam edeceğim. Ben özellikle forumdaki bazı arkadaşlar gibi eleştiriyi nasıl yapacağımı biliyorum. Gidip canım ülkeyi Afrika ülkeleriyle bir tutanlsr gibi değil, yapıcı eleştiriyorum.

Diğer ülkeler tarafından ambargo yemek istenmiyorsa yok. TOGG'un motor gücüne göre bir alt vergi dilimi oluşturulabilir ya da yapılacağı kesin olan uygun faizli kredi seçeneği için destek sağlanır bankalara. :D

TOGG zaten pahalı çıkacak, sadece bataryanın üretim maliyeti (satış değil sadece üretim) Egea'nın başlangıç fiyatları civarında. Bunun motoru var, çekiş ve aktarım sistemi var, şasisi var, süspansiyon sistemi var, panelleri var, iç mekanı var, elektronikleri var, yazılım maliyeti var, üretim maliyetleri var... Bunların üzerine dağıtım maliyeti var, fabrika kâr payı var, ÖTV+KDV var, bayi kârı var, TL/USD paritesi var.

Hocam inşallah çıkar ve başarılı olur. Canı gönülden istiyorum. Bunu 60'larda yaptık beceremedim ya da engellediler. Bugün bugündür inşallah yapacağız.

Şehir hastaneleri gibi şeylerde de övdüm.
Bunda da pek övülecek taraf yok, 1 şehir hastanesi için büyük şehirlerde yayılmış ve aktif olarak yıllardır çalışan kaç tane hastane kapatılıyor biliyor musun? O hastaneleri kapatmasalar, 1 tane merkezi çok büyük hastane yapılmış olsa tamam ama bu yaptıkları yüzünden emekli olmayı düşünmeyen sağlık personelinin çoğu emekli oluyor. Yerine yenilerini getiremeyeceğin personel bunlar bir de. Ulaşım sorunu büyük çünkü büyük şehirlerde o hastaneden çok daha iyi konumda olan bir sürü hastane varken onlar kapatılıp çoğu kişiye 10-15 hatta 20 kilometre uzakta olan hastanelere yönlendirme yapılacak.. Mesela İzmir'deki evimden arabayla 10-15 dakika mesafede 3 tane büyük devlet hastanesi var, bunlar kapatılacak ve yeni yapılan şehir hastanesi benim evime şehir içinden 20 çevre yolundan 45 kilometre uzakta... Bozyaka'da çalışan ve emeklilik yaşı gelmiş bütün personel emekli oluyor 2-3 yıl öncesine kadar akıllarında yokken.

Hocam inşallah çıkar ve başarılı olur.
Umarım başarılı olur, ülke adına iyi bir gelişme olur çünkü ama "fiyat" konusunda hepiniz hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Bu araba halka satmak için değil, ihraç etmek için yapılıyor. Yapanlar da halkın bu arabayı alamayacağını gayet iyi biliyorlar.

Geri
Yukarı