Tolkien'in Orta Dünyası İle İlgili Merak Ettikleriniz

Muhsin Bayram

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600X | RTX 3070
Selamlar arkadaşlar. Tolkien edebiyatının altını üstüne getirmiş bir "Orta Dünya hastası" olarak, bu dünya ile ilgili aklınıza takılan sorular cevaplamaya hazırım. Her türlü Tolkien eserinden (LotR, Hobbit, Unfinished Tales vs.) merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Acayip iddialıyım! :)

Bende bir hayranı olarak yardımcı olmaya çalışırım. :D

Benimde merak ettiğim bir konu var aslında. Bir türlü işin içinden çıkılmıyor. Kimden mi bahsediyorum? Tabii ki Tom Bombadil! Fikri olan varsa buyursun :)

Bende bir hayranı olarak yardımcı olmaya çalışırım. :D

Benimde merak ettiğim bir konu var aslında. Bir türlü işin içinden çıkılmıyor. Kimden mi bahsediyorum? Tabii ki Tom Bombadil! Fikri olan varsa buyursun :)
Tom Bombadil konusu, J.R.R. Tolkien'in oğlu Christopher tarafından bile çözülememiş bir sır. Tolkien usta, bizi o konuda merakta bırakıp terk etti :D Ancak kendisi ile ilgili en sık dile getirilen iddia Tom Bombadil'in bir Maia olduğu.

Bence Tom Bombadil dördüncü çağda devreye girecek. Zira Gandalf ondan yosun tuttu diye bahsediyordu.
Böyle bir şey, ancak Christopher Tolkien dördüncü çağ ile ilgili kitap yazarsa olabilir. Zira J.R.R. Tolkien'in dördüncü çağ ile ilgili anlattığı ufak bilgilerin içinde Tom Bombadil yer almıyor maalesef :)

Dördüncü çağda anlatılanlar; son elflerin de yavaş yavaş Valinor'a göç edişi, Aragorn'un Arnor Krallığı'nı yeniden kurup Orta Dünya'nın büyük bölümüne hakim olması, Shire'a insanların girmesinin yasaklanması, cücelerin dağlara çekilmesi (ve bir süre sonra nesillerinin tükenme noktasına gelmesi) gibi şeyler.

Legolas'ın annesinin kim oldugunu bilen var mı?
Bide saruman'ın nasıl ak saruman oldugunu?
Son hobbit filminde dağın kalbini bulmuştu cüceler, bu taşı world of warcrafta thrall'in elindeki taşa benzettim (dead wingi yaralarken kullandığı) bununla bi bağlantısı varmıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Legolas'ın annesinin kim oldugunu bilen var mı?
Bide saruman'ın nasıl ak saruman oldugunu?
Son hobbit filminde dağın kalbini bulmuştu cüceler, bu taşı world of warcrafta thrall'in elindeki taşa benzettim (dead wingi yaralarken kullandığı) bununla bi bağlantısı varmıdır?
-Legolas'ın annesi ile ilgili Tolkien en ufak bir bilgi bile vermedi, ancak Silvan elfi olduğu düşünülüyor.
-Saruman ve diğer 4 Istari (Gandalf, Radagast, Alatar, Pallando), Ölümsüz Diyar olan Valinor'un efendileri tarafından, Sauron'a karşı Orta Dünya halklarını hazırlamak görevi ile gönderilmişti. Saruman, bu 5 büyücü içerisinde en bilgesi olduğu için Ak Saruman olarak nitelendirildi. Tabi gel zaman git zaman Saruman kötülüğe kapılınca onun "Ak" pozisyonu, Gandalf'a geçti :)
-Bahsettiğin taşın adı Arkenstone, Hobbit kitabında nasıl bulunduğu yazılmıyor, ancak o hazine içerisindeki en değerli parça olduğundan söz ediliyordu. Dağın kalbi hikayesi (Ve tabi elf lordu Thranduil'in Thror'a boyun eğmesi gibi şeyler) Peter Jackson ve senaryo ekibi tarafından yazıldı.

Başka sorusu olan? :)

Arkadaşlar biliyorum ki bana bu yazımdan dolayı kızanlar olacak. Silmarillion'u satın aldım okurum diye. Ben ki hayatında doğru dürüst roman bitirmemiş. Kitap okuma alışkanlığı olmayan biriyim kitap kitaplığımda süs olarak duruyor. Çok kalın ve uzun Tolkien buna hayatını adamış. Tamam eser güzelde fazla uzun...

Size bir sorum olacak kitap okumak istiyorum fakat bilgisayar bağımlısıyım okuyamıyorum.
Nasıl kitap okuma alışkanlığı kazanabilirim?

Arkadaşlar biliyorum ki bana bu yazımdan dolayı kızanlar olacak. Silmarillion'u satın aldım okurum diye. Ben ki hayatında doğru dürüst roman bitirmemiş. Kitap okuma alışkanlığı olmayan biriyim kitap kitaplığımda süs olarak duruyor. Çok kalın ve uzun Tolkien buna hayatını adamış. Tamam eser güzelde fazla uzun...

Size bir sorum olacak kitap okumak istiyorum fakat bilgisayar bağımlısıyım okuyamıyorum.
Nasıl kitap okuma alışkanlığı kazanabilirim?

@The Psycho Silmarillion gibi zor bir kitapla değil, kısa hikayelerden oluşan kitaplarla alışkanlık edinmen daha kolay olacaktır. Dikkatin dağılmadan, ilgin kaybolmadan 20-30 sayfalık öyküyü bitirir, sonunda okuma alışkanlığını ilerlettiğin için bir parça başarı tadar ve böylece alışkanlığını güçlendirerek devam ettirirsin.

@Muhsin Cücelerin nesli neden tükeniyor? Sadece Orta Dünya'da değil her fantastik diyarda nesli tükeniyo caanım cücelerin. Cücelere karşı bir garez mi var nedir? :D

@The Psycho Silmarillion gibi zor bir kitapla değil, kısa hikayelerden oluşan kitaplarla alışkanlık edinmen daha kolay olacaktır. Dikkatin dağılmadan, ilgin kaybolmadan 20-30 sayfalık öyküyü bitirir, sonunda okuma alışkanlığını ilerlettiğin için bir parça başarı tadar ve böylece alışkanlığını güçlendirerek devam ettirirsin.

İlk deneyişim değil ama bir Roman ile ilk deneyişimi gerçekleştirdim ve başardım 30 Sayfa okudum :)

Not: Abes karşılamayın lütfen ileri derecede teknoloji en çokta bilgisayar bağımlısıyım...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı