Toplama bilgisayar donuyor

Y.Emre1905

Hectopat
Toplama bilgisayar daha iyi, parça parça topla dediler. 11K'lık bilgisayar topladım ama bir dünya sorun çıkarıyor. Sorunları araştırıyorum hiçbir bilgi yok, ne yapacağımı şaşırdım. Her parçayı ayrı ayrı aldığım için destek olacak birileri de yok. RAM'leri 3.5 saat test ettim iki kere sıkıntı çıkmadı. Dün oyun oynarken oyun birden dondu monitör kapandı kasa hala çalışıyordu PSU'dan kapatıp açtım düzeldi. 1 hafta önce oyundan 3 kere attı ve dördüncü girişimde harici grafik kartı yok hatası verdi FurMark testinde test dondu, bende PC reset attım düzeldi. PC reset atma sorunu kafasına göre günde bir kere iki günde bir kere oluyor. Yüklediğim ekran görüntüleri bir günde olan sorun ve hatalar. Rica etsem PC'den gerçekden anlayan varsa bana ne yapmam gerektiğini söyleyecek var mı?

Dosya Ekleri

• 001.png
    001.png
    164,7 KB · Görüntüleme: 65
  • 000002.png
    000002.png
    163,9 KB · Görüntüleme: 54
  • 00003.png
    00003.png
    165,7 KB · Görüntüleme: 38
  • 000004.png
    000004.png
    161,3 KB · Görüntüleme: 40
  • 00005.png
    00005.png
    164,9 KB · Görüntüleme: 36
  • 0006.png
    0006.png
    165,6 KB · Görüntüleme: 34
  • 0007.png
    0007.png
    165 KB · Görüntüleme: 28
  • 00008.png
    00008.png
    75,6 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bilgisayar furmark testi sırasında donuyor ekran kartını zorlayan başka testler dene. Sanırım ekran kartı kaynaklı bir sorun yaşıyorsun. İşlemciye prime 95 testi yap. HDD-SSD sağlık testi yap. Bunların sonucunda sorunu bulacağına eminim.

Senin hazır bilgisayar aldığın yerler de bu parçaları ayrı ayrı alıp takıyor, o yüzden en başta sakin ol.
Aygıt yöneticisine girip ekran görüntüsü alır mısın?

Ekran kartı ile ilgili bir problem. Tüm sistemi yazın, güç kaynağının da modelini belirtin. Fabrika çıkışlı olarak hatalı voltaj verilmiş olabilir ya da güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir. Ekran kartının güç kablosunu takmamış da olabilirsiniz. İşlemci ya da RAM kaynaklı bir sorun değil, öyle olsa sadece görüntü gitmezdi mavi ekran alırdınız.

Ekran kartı ile ilgili bir problem. Tüm sistemi yazın, güç kaynağının da modelini belirtin. Fabrika çıkışlı olarak hatalı voltaj verilmiş olabilir ya da güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir. Ekran kartının güç kablosunu takmamış da olabilirsiniz. İşlemci ya da RAM kaynaklı bir sorun değil, öyle olsa sadece görüntü gitmezdi mavi ekran alırdınız.
Sistem özelliklerini yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.
Rayzen5 3600x, sapphire 5700xt nitro+, 2x gskill trident z 8gb 3600mhz, msi b450 tomahawk,High Power 750W 80+ Bronze Sistem bu. Demin işlemciyi ram ve ekran kartını yeniden söküp taktım.
Senin hazır bilgisayar aldığın yerler de bu parçaları ayrı ayrı alıp takıyor, o yüzden en başta sakin ol.
Aygıt yöneticisine girip ekran görüntüsü alır mısın?

Dosya Ekleri

• 20200719_204011.jpg
    20200719_204011.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 44
Daha güncel sürüm varsa ilk onla deneyin, yok ise 1 2 sürüm öncekileri indirip sorunu aşmayı deneyebilirsiniz. Sonucu yazın mutlaka.

Yarın deneyeceğim tesekkürler.
Bide aynı sürümümü yükleyim?
Sürücü ile alakalı olduğunu düşünmüyorum ama yine de deneyin. MSI afterburner ya da herhangi bir O.C programı ile ekran kartının frekansını 100 MHz düşürün ya da frekansa dokunmadan 25 mV kadar voltaj yükseltin. O ekran kartı pek ısınmayan bir kart olduğu için voltaj yükseltmek daha mantıklı olacaktır. 25 mV yükseltin ve elinizdeki en ağır oyunda 10-15 dk deneyin. Fur mark kullanarak da 10-15 dk denerseniz voltajın yeterli olup olmadığını anlarız. Deneyin, sonra sonuçları bana yazarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı