Toprak ile temas halinde elektrik çarpması

browncwby

Kilopat
Daha fazla  
Fizik dersi elektrostatik konusunda topraklama hakkında şöyle bahsediliyor. "Bir cisim üzerindeki elektrik yükünün nötürleninceye kadar toprakla yük alışverişinde bulunmasıdır." diye belirtiyor. Aynı zamanda iki cisim birbirine dokunduğunda iki cisminde yükleri eşitlenene kadar yük alışverişi devam eder bilgisi de mevcut. Bu iki bilgiye dayanarak aklıma şu soru takıldı. Eğer ki vücudumuz toprağa temas halinde iken elektrik çarpılmasına uğrarsak vücudumuza geçen yük sürekli olarak hem toprakla nötürlenmeye çalışacağı için hem de bizi çarpan elektrik vücudumuzu sürekli olarak yükleyeceği için kısır döngüye girer ve kül olana kadar elektrik akımı devam mı eder?

Fizik dersi elektrostatik konusunda topraklama hakkında şöyle bahsediliyor. "Bir cisim üzerindeki elektrik yükünün nötürleninceye kadar toprakla yük alışverişinde bulunmasıdır." diye belirtiyor. Aynı zamanda iki cisim birbirine dokunduğunda iki cisminde yükleri eşitlenene kadar yük alışverişi devam eder bilgisi de mevcut. Bu iki bilgiye dayanarak aklıma şu soru takıldı. Eğer ki vücudumuz toprağa temas halinde iken elektrik çarpılmasına uğrarsak vücudumuza geçen yük sürekli olarak hem toprakla nötürlenmeye çalışacağı için hem de bizi çarpan elektrik vücudumuzu sürekli olarak yükleyeceği için kısır döngüye girer ve kül olana kadar elektrik akımı devam mı eder?
Doğru, bu yüzden elektrik akımı alırken o akımı bırakmak için elinden geleni yap 🙃 Kaç yani.

Evet. Bu işin fiziki kısmı.

Teknik kısmına gelince binadaki güvenlik donanımına göre değişir.
Peki diyelim ki toprağa temas halinde ev prizinin içine metal çubuk soktuk ve akıma kapıldık. -tabii ki de bilinçli halde böyle bir şey yok. Sadece bilgi öğrenme amaçlı. :)- Bizi herhangi bir aile bireyi yoksa ne gibi sistemler kurtarabilir. Sigorta atması belli akım üstünde gerçekleşiyor mesela benim bildiğim kadarıyla. Siz nasıl düşünüyorsunuz?

Peki diyelim ki toprağa temas halinde ev prizinin içine metal çubuk soktuk ve akıma kapıldık. -tabii ki de bilinçli halde böyle bir şey yok. Sadece bilgi öğrenme amaçlı. :)- Bizi herhangi bir aile bireyi yoksa ne gibi sistemler kurtarabilir. Sigorta atması belli akım üstünde gerçekleşiyor mesela benim bildiğim kadarıyla. Siz nasıl düşünüyorsunuz?
Sen boş bir demir çubuk görevi görüyorsun bence o durumda. Akımı fazlasıyla çekiyorsun ve bundan kaynaklı olarak sigorta atıyor. Kısa devre sayılmıyor sanırım bu.

Evin elektrik tesisatında kaçak akım rölesi yoksa her türlü çarpılırsın ve kısa devre olmadığı için sigorta da atmaz.

Okudum ve okudum ama anlamadım dediğinizi. :D AC şebekeye bağlı bir hatta dokunursanız, 50V üzeri bir gerilimde, üzerinizden tehlikeli miktarda akım geçmeye başlar. Kaynak üretimi bırakmazsa ya da devreyi bir koruma elemanı açmazsa da üzerinizden akmaya devam eder. Şebekede belirli noktalarda toprak üzerinden nötr oluşturulur veya güçlendirilir. Sizin üzerinizden bir akım geçerse, nötr yönde akmış gibi olur zaten. Bu akışın tehlikeli olabilecek yerlerden akmasına izin vermemek için kesici elemanlar kullanılır. Onların da bazı dezavantajları var tabii. İşletme topraklamasına uzak bir noktada çarpılma olursa, devre açılmayabilir. Ya da kaçak akım rölesi yoksa ve o anki direnç sebebiyle daha kaba koruma yapan koruma elemanlarını da açtırmamanız mümkün. Biraz karışık ama içindeyseniz de basit bir konu.

Güncelleme:

Sorunuzu anladım sanırım. Üzerinizden geçen akımın amacı toprağa akmaktır. Toprağa geçince işi biter. Kaynaktan size elektron akışı devam etmezse, üzerinizde yük kalmaz. Kısır bir döngü oluşmaz.

Son düzenleme:
İşin teknik ve kuramsal kısmı o kadar basit değil ama bahsettiğiniz durumda siz iletken görevi göreceksiniz ve toprak nötrleme görevi görecek lakin bahsettiğiniz kısır döngü olması için elektriğin sonsuz bir kaynakla kesintisiz iletilmesi gerekiyor ki öyle olsa bile vücudunuz buna ne kadar dayanabilir?

Yüksek gerilimlere kapıldığın zaman vücudun kitlenir ve kendi çabanla o akımdan kurtulman çok zor. Fakat evlerde kullanılan 220V AC gerilime kapılırsan refleks olarak elini çekersin kısa süreli bir çarpılmaya uğrarsın, bu durum kalp ritminde bozukluklara sebep olabiliyor (yani bende öyle olmuştu). Yinede ilk önce her zaman güvenlik gelir aman dikkatli olalım.

@akınTD

Hayır, 220V çarpılması dediğiniz kadar basit bir şey değil. Avuç içiyle temas ederseniz, istemsiz olarak iletkene sarılırsınız. Refleks falan dinlemez. Sinirlerinize şebeke gerilimi hükmeder. Aksine, YG çarpılması sizi fırlatır ya da temas ettiğiniz yeri parçalar ve temas kesilir. İkisi de pis bir çarpılmadır. Hafife almayın AG şebeke gerilimini.

Geri
Yukarı