Topraklanma ne demek?

AYDINBEY.01

Hectopat
Daha fazla  
Mekanik bir parçayı topraklanmadan ellersen üzerindeki statik enerji dolayısıyla donanım parçaların zarar görür. Bu ne demek oluyor tam olarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Vücudunuzda günlük yaşantınız üstünüze kalın kazak giyersiniz ve sürtünmeden kaynaklı olarak vücut bu enerjinin bir kısmını emer. Vücutta da aynı zamanda belli bir enerji bulunmaktadır ve bu elektrik enerjisi çok düşüktür. Örneğin bir el tokalaşması sırasında elektrik çarpması gibi çıt diye ses gelir, aslında bu sizin için önemsiz enerjidir lakin donanımın üzerindeki önemli parçalarda yanması veya statik elektrik yüzünden bozulma yaşanabiliyor.

Topraklanma İngilizce "Ground" kelimesinden gelir ve yeryüzünün her halükarda yükünün 0 kabul edilmesidir. Herhangi bir yüklü nesnenin toprak ile yük alışverişi yaptığında nötr olarak toprağı yüklemesi, bu yüklemenin yeryüzü 0 kabul edildiği için toprağı aslında yüklememesidir. Türkçe zor açıkladım İngilizce daha kolay oluyor kusuruma bakmayın.

Topraklanma İngilizce "ground" kelimesinden gelir ve yeryüzünün her halükarda yükünün 0 kabul edilmesidir. Herhangi bir yüklü nesnenin toprak ile yük alışverişi yaptığında nötr olarak toprağı yüklemesi, bu yüklemenin yeryüzü 0 kabul edildiği için toprağı aslında yüklememesidir. Türkçe zor açıkladım İngilizce daha kolay oluyor kusuruma bakmayın.

Bu kadar bilgi ile ben bile anlamadım söylediğini 😃

@Aydınbey. 01 hocam mekanik parçalarda bir şey olacağını sanmam.
Ama elektronik yani anakart RAM ekran kartı gibi bileşenlere ellemeden önce vücuttaki elektriği atmak lazım.

Bunun için metal bir cisme dokunabilir ya da bu işi sürekli yapıyorsanız eldiven ve antistatik bileklik takabilirsiniz.

Vücudunuzda günlük yaşantınız üstünüze kalın kazak giyersiniz ve sürtünmeden kaynaklı olarak vücut bu enerjinin bir kısmını emer. Vücutta da aynı zamanda belli bir enerji bulunmaktadır ve bu elektrik enerjisi çok düşüktür. Örneğin bir el tokalaşması sırasında elektrik çarpması gibi çıt diye ses gelir, aslında bu sizin için önemsiz enerjidir lakin donanımın üzerindeki önemli parçalarda yanması veya statik elektrik yüzünden bozulma yaşanabiliyor.

Dokunurken bir şey hissetmedim hocam. Çarpılma hissetmedim. Anakartta bozuk ekran gelmiyor işlemci çalışıyor mu diye kontrol ettim ısınıyordu bir şey olur mu ondan?

Ama elektronik yani anakart RAM ekran kartı gibi bileşenlere ellemeden önce vücuttaki elektriği atmak lazım.

Bunun için metal bir cisme dokunabilir ya da bu işi sürekli yapıyorsanız eldiven ve antistatik bileklik takabilirsiniz.
Hocam 5 sene İngilizce okuyup Türkçe hayatımda %30 seviyelerine kadar düşünce artık kendimi ifade etmekte zorlanmaya başladım. Forum bana yardımcı oluyor. Ayrıca odanın boyası yağlı boya değilse duvara da dokunabilir.

Anakart bozuk zaten hocam işlemciye birşey oldumu diye kontrol ettim sıcaktı.Bundan birşey olurmu? Çarpılma vs birşey hissetmedim.
Hocam 5 sene İngilizce okuyup Türkçe hayatımda %30 seviyelerine kadar düşünce artık kendimi ifade etmekte zorlanmaya başladım. Forum bana yardımcı oluyor. Ayrıca odanın boyası yağlı boya değilse duvara da dokunabilir.
Anladım hocam çok sağolun.

Yurt dışında eğitim alıyorsanız ana dilinizi unutmamak zaman buldukça için Türkçe TV kanallarını ve filmleri izleyin.
Anakart bozuk zaten hocam işlemciye bir şey oldumu diye kontrol ettim sıcaktı. Bundan bir şey olur mu? Çarpılma vs bir şey hissetmedim.

Bir şey olmaz.
Anakart işlemciyi ısıtıyorsa yani normal seviyede ısıtıyorsa bozuk olmayabilir.

Geri
Yukarı