Tor Ağı Hakkında Yanlış Bilinenler

429723

Hectopat
Katılım
18 Şubat 2021
Mesajlar
1.499
Çözümler
6
Merhaba, bugün Tor Projesi ile ilgili yanlış bilinenler hakkında bir şeyler karalayacağım. Magazinsel, gizemli ve korkunçlu bir yazı olmayacak. Tam tersine, tıklanma uğruna muhteşem bir teknolojiyi insanlara öcü gibi tanıtan ve lekeleyen Youtube kanallarının ve haber sitelerinin yanlışlarını düzelteceğim.

take-back-the-internet-with-tor-project.png


Yanlış: Tor, ABD ordusu tarafından geliştirilmiştir bu yüzden tüm trafik ve kullanıcılar Amerika tarafından izlenebilir.

Doğrusu: Tor ağının ABD Deniz Harp Araştırma Laboratuvarı tarafından 1995 yılında geliştirilmeye başlandığı bilgisi doğru. Ancak 2004 yılında Tor Projesi'nin bu ilişiği tamamen kesildi ve açık kaynak ve özgür yazılım olarak geliştirilmeye devam edildi, günümüzde de ediliyor. Bağlantı şeması benzer olan tamamen farklı bir proje de diyebiliriz. Yazılımın kodlarına herkes erişebildiği için ne ABD ne de başka bir devlet ya da kurum tarafından bir arka kapı konulamıyor.


Yanlış: Tor, iğrenç bir yer olan 'dark web' kullanıcıları tarafından kullanılıyor ve bu sitelere ev sahipliği yapıyor.

Doğrusu: 'Deep web' ve 'dark web' terimlerinin ne olduğunu şu yazımda açıklamıştım. Neydi dark web? Evet, anonim ağların (Tor, I2P, Freenet, GNUnet, Zeronet vb.) gizli servisleriydi. Bu da Tor ağı için .onion demek oluyor.

Yani tahmin ettiğiniz gibi 'dark web' bir 'yer' değil ve doğal olarak da katmanlardan oluşmuyor, Tor ağı içindeki web sitelerinin tamamını belirten gereksiz bir terim.

Bir web sitesi yazılımı oluşturup, bu yazılımı sunucumuza kurduktan sonra sunucuyu internete bağlayarak web sitesi kurabiliyoruz. Aynı sunucuyu global internet yerine Tor ağına bağlasaydık Tor'un DNS sistemiyle çalışan .onion uzantılı bir sitemiz olacaktı. Aradaki fark sadece bu. Bu da demek oluyor ki .onion servisleri ve siteleri ne öcüdür ne de iğrenç, sunucuyu hangi ağa bağlarsa o ağ ya da servis değil o site kötü oluyor. Mantıklı, değil mi?


Yanlış: Ama Tor ağının çoğu kötü sitelerden oluşuyor ve trafiğin çoğu da bu kötü sitelere gidiyor.

Doğrusu: Hadi Tor Projesi'nin resmi sitesinden 2020 yılınin tamamina ait trafik istatistiklerine bakalım.

tor.png


Yeşil renk: Tor ağının kaldırabileceği maksimum trafik.
Mor renk: Tor ağında anlık olarak kullanılan trafik. Global internet + .onion sitelerin trafikleri.

Gördüğünüz üzere Tor ağındaki tüm rolelerin yıl boyunca ortalama 250 Gbit/s civarında trafik kullanımı olmuş. Şimdi de bu trafiğin ne kadarının .onion siteler için kullanılmış olduğuna bakalım.

tortor.png


Muhtemelen DoS ve spam saldırıları kaynaklı 2 çıkıntıyı saymazsak 2020 yılı boyunca .onion siteler için yaklaşık 4 Gbit/s trafik kullanılmış.

Ancak bu trafiği hesaplarken 'rendezvous point' denilen, yani .onion sitenin sunucusunun bağlandığı 3. rölenin ve ziyaretçinin bağlandığı 3. rölenin arasındaki trafikten yararlanılmış. Yani rolelerin harcadığı toplam trafik 4 x 6 = 24 Gbit/s.

Tor ağındaki kullanıcıların trafiğinin (rolelerin değil) ne kadarının .onion siteler için kullanıldığını hesapladım. Sonuca bakmanız yeterli, işlemler doğru.
(250-24)/3=75,3 (.onion sitelerde trafik 6 roleden geçtiğinden ayrı hesaplamamız gerekiyor. 24 çıkarttıktan sonra .onion harici trafik 3 roleden geçtiği için 3'e böldük.)
75,3+4=~80 (kullanıcılar tarafından kullanılan toplam trafik)
4/80=
%5

Yani Tor kullanıcı trafiğinin %5'i .onion siteler için kullanılıyormuş. Bu trafiğin içinde Duckduckgo, Facebook, Protonmail vb. site ve servislerin .onion yansıları da dahil. Ayrıca trafiğin ciddi bir kısmının Tor'la alakalı bilgisi olmayan meraklı kullanıcılar tarafından da kullanıldığını düşünüyorum. Hangimiz 'hidden wiki'lerden linkler bulup .onion'dan .onion'a atlamadık ki :)

Çeşitli
  • Tor ağında katman yoktur.
  • Tor ağında .onion harici bir hidden services uzantısı yoktur.
  • Tor ağına bağlandığınızda 'kötü niyetli kişiler' tarafından hedef olmazsınız, olamazsınız.
  • Tor ağı ya da tarayıcısı, 'aşırı güvenli' ya da 'çok tehlikeli' değildir. Kabaca, anonimlik için yapılandırılmış bir ağ ve bir tarayıcıdır.
  • Tor ağını ya da tarayıcısını kullanarak bir role olmazsınız. Bunun için Tor'u buna uygun yapılandırmanız gerekiyor ve bunu yanlışıkla yapmanız da mümkün değil.
Umarım faydalı olmuştur.
 
Tor kullanımı Türkiye sınırları içinde suç ve kullanım yapıldığı takdirde kendini saklamak için gerekli önlemler alınmazsa cezası varmış, doğru mu?
 
Tor ağı önemli bir anonimlik sağlıyor anladığım kadarıyla. Buda illegal faliyetlerin yürütülmesi için kullanışlı oluyor. İnternette bu kadar anonim olunabilinmesi çok yanlış, zararlı.
 
Tor kullanımı Türkiye sınırları içinde suç ve kullanım yapıldığı takdirde kendini saklamak için gerekli önlemler alınmazsa cezası varmış, doğru mu?
Bazen Tor agina erisimi engelliyorlar ve kopru kullanmak gerekiyor. Su anda sadece sitelerinde erisim engeli var. Bunlarin haricinde kullandigi icin sorun yasayani duymadim.
 
Bir ara ne popülerdi şu Tor katmanları olayı:D Yok sadece milyon dolarlık bir cihazla girilebilir de yok Tesla’nın kablosuz elektrik iletimini sağlayan projesinin planları var da bilmem ne. 🤣
 
Geri
Yukarı