Tor Browser veya VPN kullanmak modem geçmişinde kayıtlı tutulur mu?

November_88

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Bugün komşum benden rica olarak Wi-Fi'yi paylaşıp paylaşamayacağımı sordu. Bende komşuluk neticesinde tabii ki kabul ettim. Ardından internetten araştırdığım kadarı ile, aynı ağda olan kişiler birbirlerinin internet geçmişlerini ufak bir uğraş ile kolaylıkla görebiliyorlar. Ben, komşum ne kadar internetle arası olmasa da, internetten pek anlamasa da bunu gizlemek istiyorum. Girdiğim siteler +18 veya müstehcen siteler değil. Sadece hangi forumlar da ve hangi sitelere girdiğim modem geçmişinde gözükmesin istiyorum. Bunun hakkında bana herhangi bilgi verebilecek var mı? "şu şu VPN'i kullanırsan veya şu Firefox'u kullanırsan veya şu şekilde IP'ni gizlersin" şeklinde öneride bulunabilecek var mı? Çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla Wi-Fi'ye bağlı olduğun sürece ne kullanırsan kullan geçmişin gözüküyor.

5 saniye kadar öğrendiğime göre VPN cihazda yüklü ise cihazda veriler şifrelenir o şekilde sunucuya gönderilir. Sunucuda şifre çözülür ve hedef sunucuya gider. Bu sebeple komşunuz geçmişinizi göremez.

En basit ve kökten çözüm: internetinizi paylaşmamak.

Bu forumda da diğer platformlarda da yazıldı. Şu internetinizi komşuyla paylaşmayın. Adam internetle pek arası olmayan biri olsa bile kimin nasıl biri olduğunu bilmiyorsunuz. En ufak bir yasa dışı aksiyon yapsa, o değil siz ceza alırsınız. IP sizin IP'niz, internet sizin üzerinize çünkü. Kimseye bir şey anlatamazsınız, suçlu siz olursunuz.

Yapmayın işte şunu. Değiştirin WiFi şifrenizi, veremem diyin abi. Hiç mi çekinmiyorsunuz yahu? Kendi internetini kendi alsın madem lazımsa.

Geri
Yukarı