Torrent kullanmak yasal mıdır? Seeding nasıl kapatılır?

Yosemite Sam

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Amasya Geydoğan
Daha fazla  
Genel olarak Netflix kullansam da bazen istediğim içerikleri bulamaya biliyorum. Bunun için torrent kullanıyorum, genel olarak baktığımda indirmenin yasal olduğu ancak aktarmanın yani seedingin yasal olmadığını gördüm. Hangi bittorrent istemcisinde seedingi kapatırm?

Son düzenleyen: Moderatör:
Torrent tamamen yasaldır.
Genel olarak Netflix kullansam da bazen istediğim içerikleri bulamaya biliyorum. Bunun için torrent kullanıyorum, genel olarak baktığımda indirmenin yasal olduğu ancak aktarmanın yani seedingin yasal olmadığını gördüm. Hangi bittorrent istemcisinde seedingi kapatırm?
Seeding dahil.

Torrent kullanmak yasal. Bazı ürünleri torrent yoluyla indirime sunabiliyorlar. Korsan ürün kullanmak ve torrent ile dosya indirmek karıştırılabiliyor. Seeding de yasal. Zaten torrent ile bir dosya indirirken, ister istemez seeding yapıyorsun aynı zamanda.

Torrent kullanımı yasaldır. P2P paylaşımı sağlar sadece, bunun dışında normal indirmeden bir farkı yoktur. Ancak eğer siz korsan içerik indiriyorsanız, bunu normal web siteleri üzerinden de indirseniz, torrent kullanarak da indirseniz yasal olmaz. Ayrıca yasalarda korsan paylaşımı daha büyük bir suç olarak tanımlanıyor, torrent kullanırken de bir yandan paylaşım yaptığınızdan daha büyük bir suç olarak görülüyor. Ne kadar doğru bilemem.

Seeding'i indirme yaparken kapatabiliyor musunuz bilmiyorum ancak torrent zaten bunun üzerine kuruludur. İndirme yapanlar, indirdikleri dosyaların ufak bir kısmını sürekli olarak başkalarıyla paylaşırlar. Bu sayede sunucuya daha az yük biner ve herkes çok yüksek indirme hızına ulaşabilir. Bunun dışında dosya indikten sonra dosyayı listeden kaldırarak zaten kapatmış oluyorsunuz. Yalnız bu, torrent mantığının ruhuna aykırı. Kimse dosyayı paylaşmazsa torrent kullanmanın anlamı kalmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı