Çözüldü Torrent yavaş indiriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kartex

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Altyapim 1000MBPS yani 1gbit destekliyor ve kullanıyorum.
Steam da vs bu hizlarin karşılığını alıyorum fakat işler uTorrent de böyle olmuyor.
Max 8mb/s gördüm.
Niye böyle? Çözümü var mıdır?
10 dakikadan daha kısa bir sürede indirebileceğim dosyayı 1-2 saatte indirmek canımı sıkıyor.
Not: Dosya 50GB.

Çözüm
Tuhaf olan bir şey yok. Torrent'in ne olduğunu bilmiyorsunuz. Torrent bir P2P, yani peer-to-peer teknolojisidir. Peer-to-peer de eşler arası anlamına gelir. Steam gibi servislerde dosyalar doğrudan sunucudan inerken Torrent'te dosyalar, aynı dosyaya sahip olan başkalarının bilgisayarından, yani eşlerden iner. Dosyaya sahip olan kişilerin upload hızları Torrent'in hızını belirler. Torrent'in tamamına sahip olup paylaşan kişilere de seeder, yani tohumlayan denir. Dosyaya henüz sahip olmayan, sadece indiren kullanıcılara ise leecher, yani sülük denir.

Özetle: Torrent indirme hızı, indirdiğiniz dosyaya sahip olan kullanıcıların sayısı ve bu kullanıcıların upload hızınza bağlıdır.
Torrent ile Steam'in dosya indirme mantığı aynı mı? Yanlış biliyor olabilirim ama Torrent birçok cihazdan dosyaları indiriyor, Steam ise tek sunucudan indiriyor. Düşük hızın sebebi muhtemelen budur. Belki biraz daha yüksek olması gerekiyordur.

Senin internetin hızlı olması yeterli değil Torrent'teki seed hızı önemli. Ayrıca HDD'nin ya da SSD'nin yazma hızı da bir diğer limit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Altyapim 1000MBPS yani 1gbit destekliyor ve kullanıyorum.
Steam da vs bu hizlarin karşılığını alıyorum fakat işler uTorrent de böyle olmuyor.
Max 8mb/s gördüm.
Niye böyle? Çözümü var mıdır?
10 dakikadan daha kısa bir sürede indirebileceğim dosyayı 1-2 saatte indirmek canımı sıkıyor.
Not: Dosya 50GB.

Torrent hızının tespiti için program ayarını varsayılan yapıp iptorrent gibi bir yerden onlarca gigabit destekli bir içerik indiriyorum. Bu durumda hız alamazsan büyük ihtimal servis sağlayıcıdan.

Tuhaf olan bir şey yok. Torrent'in ne olduğunu bilmiyorsunuz. Torrent bir P2P, yani peer-to-peer teknolojisidir. Peer-to-peer de eşler arası anlamına gelir. Steam gibi servislerde dosyalar doğrudan sunucudan inerken Torrent'te dosyalar, aynı dosyaya sahip olan başkalarının bilgisayarından, yani eşlerden iner. Dosyaya sahip olan kişilerin upload hızları Torrent'in hızını belirler. Torrent'in tamamına sahip olup paylaşan kişilere de seeder, yani tohumlayan denir. Dosyaya henüz sahip olmayan, sadece indiren kullanıcılara ise leecher, yani sülük denir.

Özetle: Torrent indirme hızı, indirdiğiniz dosyaya sahip olan kullanıcıların sayısı ve bu kullanıcıların upload hızınza bağlıdır.

Son düzenleme:
Çözüm
Çare Fatih Terim. Torrent istifa
Seed hızı ile alakalı olabilir dostum.

Neden tuhaf olduğunu hala anlamadım, özel sunucudan değil başka insanların bilisayarından çekiyorsun dosyayı.
Bunu yeterince iyi açıkladın mı? Açıklamadın. Ne bilsin seeder ne.

Yeni konular

Geri
Yukarı