Toshiba 43" TV önerisi

Bu arada, şimdi öğrendim ki, 2016 yılından beri dünyada satılan tüm Toshiba TV'lerin üretimini Türkiye'de Vestel yapıyormuş, ben sadece Türkiye'de servis/pazarlamasını Vestel yapıyor sanıyordum. Vestel almayalım derken yine almış oldum =)), alacak olanlar da ona göre düşünsünler (zaten giriş seviyesi hemen tüm markalar (Regal, Seg, Techwood vb. Vestel'de, Grundig'i de Arçelik üretiyor). Bakalım umarım kalitesi yeterlidir ve sürekli arıza yapan bir ürün olmaz.

Bu arada, şimdi öğrendim ki, 2016 yılından beri dünyada satılan tüm Toshiba TV'lerin üretimini Türkiye'de Vestel yapıyormuş, ben sadece Türkiye'de servis/pazarlamasını Vestel yapıyor sanıyordum. Vestel almayalım derken yine almış oldum =)), alacak olanlar da ona göre düşünsünler (zaten giriş seviyesi hemen tüm markalar (Regal, Seg, Techwood vb. Vestel'de, Grundig'i de Arçelik üretiyor). Bakalım umarım kalitesi yeterlidir ve sürekli arıza yapan bir ürün olmaz.
Vestel'i kötüseler bile bence o kadar değil. En basitinden ülkemize değer katıyorlar. Keşke değer verilse bu markaya. Tamam belki kötü ürünleri olabilir ama bu bütün ürünlerinin kötü olduğunu göstermez. Televizyonu ve Telefonu var ikisi üründe taş gibi. Zaten 2 şey var. Birincisi bu markadan "Samsung" kalitesi beklenmez çünkü birisi Dünya'nın en büyük markalarından diğeri Türkiye'nin. İkincisi ise Vestel'e değer vermedikçe ürünler gelişemez. Zaten Vestel'i kullansalar adamlar kendilerini geliştirecekler.

Ayrıca hocam önemli olan üretim yeri değil Arge'dir. Apple Amerikan malı diye geçiyor ama Çin'de üretiliyor.

Haklısınız. Vestel konusunda, yıllarca özellikle ofiste onlarca farklı ürününü kullandık ve içlerinden birkaç yıl içerisinde arızalanmayan olmadı neredeyse, o nedenle bir önyargım var. Ama uzun süredir (en az 5-6 yıl) herhangi bir Vestel ürünü kullanmadığım için şu anki kalitelerini bilemiyorum, TV gelince göreceğim artık.
TV geldi ve Cuma akşamı Vestel servisi kurulumunu yaptı. Ben de birkaç saat inceledikten sonra ilk izlenimlerimi kısaca yazmak istedim.

Öncelikle Vestel üretimi konusuna gelirsek, Toshiba, TV bölümünün hisselerini 2017 yılında satışa çıkarmış ve hisselerin %95'ini Çin'li Hisense firması satın almış (ihaleye Vestel de girmiş ancak alamamış). Yani şu anki tüm TV'lerinin Ar/Ge'sini ve parçalarının üretimini Hisense yapıyor. Üretim konusunda ise Toshiba'nın zaten 2017 öncesinde Vestel ile üretim (montaj) anlaşması varmış, Hisense de anlaşmayı devam ettirmiş (hatta üretim kapasitelerini arttırmalarını istemiş) ve Vestel, Toshiba TV'lerin dünyadaki en büyük üretim üssü olmuş (İngiltere vb. ülkelere giden modellerin de büyük çoğunluğu burada üretiliyormuş). Tabii üretim derken, parçaların büyük çoğunluğunu Hisense üretiyor, Vestel'in üretim kısmı çoğunlukla montajdan ibaret.

43UL3B63DT 43" TV'ye gelirsek; ürün genel olarak kaliteli ve şık görünüyor. Görüntü kalitesi olarak Dsmart HD'yi bağladım ve görüntü beklediğim kadar kötü değildi (üstelik Dsmart kutusunun çıkışı 720P olarak ayarlı olmasına rağmen, çıkışı 1080P'ye alınca görüntü bir miktar daha netleşti), yani TV'nin UHD ölçeklemesi yeterince iyi çalışıyor. Sonra TV'yi internete bağlayıp Youtube'tan native 4K bir video açtım, sonuçta 4K bir TV olduğundan asıl görüntü kalitesini o zaman görebildim, bu seviye için hiç de fena değil (bu seviye derken, bu TV bizde orta seviye bir cihaz olarak görülürken, yurtdışında ise fiyatı nedeniyle giriş seviyesi olarak görülmekte). Evet gidip de Samsung, LG, Philips gibi markaların üst seviye modellerinin görüntü kalitesi ile kıyaslamak haksızlık olur, ama Dolby Vision HDR, Tru Picture Engine gibi üst modellerde olan özelliklere sahip olması ile gerçekten tatminkar ve kendi zevkinize uyacak bir ayar yakalayabileceğiniz bir görüntü sunuyor.

Toshiba TV'lerin 2019 ve öncesine ait olan modellerinin yorumlarına baktığımda, en çok yavaşlıktan (açılış kapanış süreleri, kanal geçiş hızı, Smart uygulamaların çalışma hızı vb.) şikayet edildiğini gördüm. 2020 model olan bu TV'de bunların hiçbiri rahatsız edecek kadar yavaş çalışmıyor. Bunda kullanılan işlemcinin 2 çekirdekten 4 çekirdeğe yükselmiş olmasının etkisi vardır mutlaka. Bu arada şu an İngiltere'de satılan güncel modeller hala 2019 model ve 2 çekirdekli işlemciye sahip; üretimin Türkiye'de olması ile birlikte yeni modeller ilk burada piyasaya çıkmış.

TV'nin internete kablolu/kablosuz bağlanması tamamen sorunsuz. İnternetten hem sistem yazılımını hem de uygulamaları güncelleştirebiliyoruz, yeni uygulamalar ekleyebiliyoruz. Smart uygulamalarından yalnızca Youtube'u denedim, beklediğimden çok daha kullanışlı çıktı; PC'deki gibi klavye/mouse olmaması ile aramalar biraz daha zor oluyor haliyle ama onun haricinde çok rahat bir kullanım var. Tabii birde PC'deki gibi reklam engelleyici plug-in kuramıyoruz (yapılabiliyorsa da ben bilmiyorum.

TV'nin ses kalitesi ise beklediğimden çok daha iyi. Önceki TV'miz 11 yıl önce aldığım 32" Samsung HD Ready (720P) LCD TV idi, bu TV'nin ses kalitesi cidden birkaç kat daha iyi.

Sonuçta bu fiyat bandı için (3000 TL altı) kesinlikle tavsiye edebilirim.

Son düzenleme:
Haklısınız. Vestel konusunda, yıllarca özellikle ofiste onlarca farklı ürününü kullandık ve içlerinden birkaç yıl içerisinde arızalanmayan olmadı neredeyse, o nedenle bir önyargım var. Ama uzun süredir (en az 5-6 yıl) herhangi bir Vestel ürünü kullanmadığım için şu anki kalitelerini bilemiyorum, TV gelince göreceğim artık.
TV geldi ve Cuma akşamı Vestel servisi kurulumunu yaptı. Ben de birkaç saat inceledikten sonra ilk izlenimlerimi kısaca yazmak istedim.

Öncelikle Vestel üretimi konusuna gelirsek, Toshiba, TV bölümünün hisselerini 2017 yılında satışa çıkarmış ve hisselerin %95'ini Çin'li Hisense firması satın almış (ihaleye Vestel de girmiş ancak alamamış). Yani şu anki tüm TV'lerinin Ar/Ge'sini ve parçalarının üretimini Hisense yapıyor. Üretim konusunda ise Toshiba'nın zaten 2017 öncesinde Vestel ile üretim (montaj) anlaşması varmış, Hisense de anlaşmayı devam ettirmiş (hatta üretim kapasitelerini arttırmalarını istemiş) ve Vestel, Toshiba TV'lerin dünyadaki en büyük üretim üssü olmuş (İngiltere vb. ülkelere giden modellerin de büyük çoğunluğu burada üretiliyormuş). Tabii üretim derken, parçaların büyük çoğunluğunu Hisense üretiyor, Vestel'in üretim kısmı çoğunlukla montajdan ibaret.

43UL3B63DT 43" TV'ye gelirsek; ürün genel olarak kaliteli ve şık görünüyor. Görüntü kalitesi olarak D-Smart HD'yi bağladım ve görüntü beklediğim kadar kötü değildi (üstelik D-Smart kutusunun çıkışı 720P olarak ayarlı olmasına rağmen, çıkışı 1080P'ye alınca görüntü bir miktar daha netleşti), yani TV'nin UHD ölçeklemesi yeterince iyi çalışıyor. Sonra TV'yi internete bağlayıp YouTube'tan native 4K bir video açtım, sonuçta 4K bir TV olduğundan asıl görüntü kalitesini o zaman görebildim, bu seviye için hiç de fena değil (bu seviye derken, bu TV bizde orta seviye bir cihaz olarak görülürken, yurtdışında ise fiyatı nedeniyle giriş seviyesi olarak görülmekte). Evet gidip de Samsung, LG, Philips gibi markaların üst seviye modellerinin görüntü kalitesi ile kıyaslamak haksızlık olur, ama Dolby Vision HDR, Tru Picture Engine gibi üst modellerde olan özelliklere sahip olması ile gerçekten tatminkar ve kendi zevkinize uyacak bir ayar yakalayabileceğiniz bir görüntü sunuyor.

Toshiba TV'lerin 2019 ve öncesine ait olan modellerinin yorumlarına baktığımda, en çok yavaşlıktan (açılış kapanış süreleri, kanal geçiş hızı, Smart uygulamaların çalışma hızı vb.) Şikayet edildiğini gördüm. 2020 model olan bu TV'de bunların hiçbiri rahatsız edecek kadar yavaş çalışmıyor. Bunda kullanılan işlemcinin 2 çekirdekten 4 çekirdeğe yükselmiş olmasının etkisi vardır mutlaka. Bu arada şu an İngiltere'de satılan güncel modeller hala 2019 model ve 2 çekirdekli işlemciye sahip; üretimin Türkiye'de olması ile birlikte yeni modeller ilk burada piyasaya çıkmış.

TV'nin internete kablolu/kablosuz bağlanması tamamen sorunsuz. İnternetten hem sistem yazılımını hem de uygulamaları güncelleştirebiliyoruz, yeni uygulamalar ekleyebiliyoruz. Smart uygulamalarından yalnızca YouTube'u denedim, beklediğimden çok daha kullanışlı çıktı; PC'deki gibi klavye/mouse olmaması ile aramalar biraz daha zor oluyor haliyle ama onun haricinde çok rahat bir kullanım var. Tabii bir de PC'deki gibi reklam engelleyici plug-in kuramıyoruz (yapılabiliyorsa da ben bilmiyorum.

TV'nin ses kalitesi ise beklediğimden çok daha iyi. Önceki TV'miz 11 yıl önce aldığım 32" Samsung HD Ready (720P) LCD TV idi, bu TV'nin ses kalitesi cidden birkaç kat daha iyi.

Sonuçta bu fiyat bandı için (3000 TL altı) kesinlikle tavsiye edebilirim.

Hocam, uzun zaman olmuş siz yazalı ama ben de bu televizyonu almak istiyorum. Bir sıkıntısı var mı acaba cihazın?

Hocam, uzun zaman olmuş siz yazalı ama ben de bu televizyonu almak istiyorum. Bir sıkıntısı var mı acaba cihazın?
Ben TV izlemiyorum, cihazı annem/babam kullanıyor, şu ana kadar bir şikayetleri olmadı. IPTV de kullanmaya başladılar, 4K yayın da izliyorlar. İnternet mağazalarındaki ürünle ilgili genel yorumlar da olumlu. Bence şu anki biraz artmış fiyatına rağmen hala en alınabilir F/P ürünlerinden biri.

Geri
Yukarı