Toshiba L50B-27R BIOS ve BOOT Problemi

Aliriza_Akin

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Toshiba Satelite L50B-27R laptop kullanıcısıyım. Hiçbir şekilde bilgisayarıma format atamıyorum. Win XP, Win 7, Win 8, Win 8.1, Win 10 ve Ubuntu CD ve USB'leri ile format atmayı denediğimde taktığım CD veya USB üzerinden Boot olmuyor.
Sadece HDD üzerinden Boot etmeye çalışıyor. UEFI ve CSM modları üzerinden deneme yapsamda nafile. Ayrıca BIOS üzerindeki herhangi bir seçeneği değiştirsem bile F10 yapıp kaydedip çıkınca eski haline dönüyor. F12 Boot seçeneğinden de seçsem aynı, hiçbir şey değişmiyor. Ayrıca başka bir laptopta kendi HDD'me kurulum yaptım ve bilgisayarıma taktım. Boş ekranda 2 kez açmayı deniyor 2 defa "Fail" yazısı beliriyor sonra "NO BOOTABLE DEVICE" yazısı ile karşılaşıyorum.

*Farklı bir HDD takarak format denedim ama USB veya CD'den Bootlanmadı.
*BIOS pili yok gücünü laptopun pilinden alıyor. Pili cikartip guc dugmesine basılı tutarak desarj ediyorum. Tarih ve saat sıfırlanıyor fakat seçenekleri değiştirmeye çalıştığımda BIOS seçenekleri hiçbir türlü değişmiyor ve "default" ayarlara da dönmüyor.
*BIOS Epprom'unu sökerek içindeki verileri program aracılığı ile bilgisayara aktardım. datasheete bakarak Polar T6000 test cihazımla sağlamlık kontrolünü yaptım ve yerine taktım. Eeprom sağlam ama içerisindeki verilerin sağlamlığından emin değilim. İnternette BIOS güncellemesi veya herhangi bir veriye rastlamadım.
*Ayrıca bilgisayarımda Toshiba System Settings Utility adında bir program vardı. Toshibanın kendi programı. Bilgisayar açıkken BIOS ayarlarına erişmenize imkan sağlıyordu. Tek şüphe ettiğim olay bu.

Kendim endüstriyel elektonik ve laptop tamir işi ile uğraşıyorum. Kendi kullandığım laptop bu şekilde sorun çıkarttı. Ne yapacağımı bilmiyorum, nacizane görüşlerinizi paylaşmanız umudu ile şimdiden her birinize teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı