Toshiba laptopa SSD ve RAM güncellemesi

yuseka

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, 10 yıllık laptopuma 240 GB SSD ve 8 GB RAM takacagım. Windows 10'u Rufus'tan MRB mi yapayım, GPT mi kafam karıştı. GPT desteklemese de GPT yüklesem ne olur bilen yardım edebilir mi? Ve bir de şu an laptopun içinde 320 GB Toshiba HDD VA. R o gidecek sıfır, yeni SSD takacagım. Yani GBT mi olsun MRB mi? UEFI desteklememesine rahmen GPT kursam ne olur? O yüzden ne olur ne olmaz bir MRP bir de GPT flash hazırladım. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Tahminimce Satellite A300 veya L300 kullanıyorsunuz. MBR ile kurulum yapmanız gerek.

Hocam Toshiba satallite C660 1K7 modelini kullanıyorum,tam adı bu PC'nin UEFI var mı yok mu ondan emin degilim dedigim gibi iki kurulum USB'si hazırladım biri MRB biri GPT ilk bir GPT'yi deneyeceğim inşallah bir şey olmaz PC'ye Win 10 kurulmazsa MRBden yapacağım ama bir ilk GPT kurmayı denemek istiyorum siz daha iyi bilirsiniz bir denesem bir şey olmaz de mi belki GPT kurulur.
BIOS SSD'yi başlatamaz UEFI yoksa GPT işe yaramaz legacy kurman gerek MBR.

Legacy nedir hocam.

Hocam Toshiba satallite C660 1K7 modelini kullanıyorum,tam adı bu PC'nin UEFI var mı yok mu ondan emin degilim dedigim gibi iki kurulum USB'si hazırladım biri MRB biri GPT ilk bir GPT'yi deneyeceğim inşallah bir şey olmaz PC'ye Win 10 kurulmazsa MRBden yapacağım ama bir ilk GPT kurmayı denemek istiyorum siz daha iyi bilirsiniz bir denesem bir şey olmaz de mi belki GPT kurulur.
Bilgisayarınız GPT desteklemezse zaten Rufus sizi bilgisayar ekranında uyarır. Bu durumda tekrardan Windows'a geçip MBR ile yazmanız gerekecek.

Bilgisayarınız GPT desteklemezse zaten Rufus sizi bilgisayar ekranında uyarır. Bu durumda tekrardan Windows'a geçip MBR ile yazmanız gerekecek.

Hocam zaten bellekler hazır dedigim gibi Rufus ile 2 tane USB'ye birine GPT olarak birini MBR olarak Windows 10 güncel ISO sunu yazdım ne olur ne olmaz diye.

Tamam o halde, ilk GPT ile denersiniz, çalışırsa diğerine zaten ihtiyacınız kalmaz.

İnşallah hocam bu arada bir sorum daha var. Ya hep GPT kurun GPT kurun diyorlar ama MRB olsa da ne dejanvantajı olur bana hocam bilginiz varsa söyler misiniz yani GPT olsa kötü yanı ne ne etkisi olur ve hocam bu arada PC'de SATA 3 destegi yok SATA 2 var SSD'den çok performans kaybı olur mu yoksa bana yeter mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı