Çözüldü Toshiba laptopta Hard Disk'in sağlık değeri %56'dan %28'e düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

duescarpa

Hectopat
Daha fazla  
Hard Disk'in durumunu kontrol etmek için Hard Disk Sentinel uygulamasını indirmiştim.

1 hafta ara ile tekrar kontrol ettiğimde sağlık değerinin yüksek ölçüde düştüğünü gördüm.

Uygulamada yazan bozuk sektörler vs. hakkında pek bilgim yok biraz da bu sebeple konu oluşturmak istedim, şu anki duruma bakacak olursak laptopun karşı karşıya olduğu tehlikeler nelerdir? Hard disk değişimi acil midir? Bozuk sektörler nasıl giderilir? Bunlar hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• HDD.PNG
    HDD.PNG
    70,3 KB · Görüntüleme: 45
Çözüm
O disk gidici. En kısa zamanda dosyalarınızı yedekleyip yeni bir diske geçin.
Disk hasar aldı mı? Düşme, sallantı vs.?

Bozuk sektörler diske alınan hasar sonucunda oluşur ve büyük oranda yayılabilir. Birkaç sektör olsaydı düzeltip diski kurtarabilirdik ama fazlasıyla yayılmış, şu durumdan sonra diskin kurtarılabilmesi çok olası görünmüyor. Dediğim gibi, dosyalarınızı yedekleyin.
O disk gidici. En kısa zamanda dosyalarınızı yedekleyip yeni bir diske geçin.
Disk hasar aldı mı? Düşme, sallantı vs.?

Bozuk sektörler diske alınan hasar sonucunda oluşur ve büyük oranda yayılabilir. Birkaç sektör olsaydı düzeltip diski kurtarabilirdik ama fazlasıyla yayılmış, şu durumdan sonra diskin kurtarılabilmesi çok olası görünmüyor. Dediğim gibi, dosyalarınızı yedekleyin.

Artı -1 Eksi
Çözüm
şu anki duruma bakacak olursak laptopun karşı karşıya olduğu tehlikeler nelerdir?
Veri bozulmaları yaşayabilirsiniz, sistemde yavaşlama, donmalar ve kasmalar. Bunun dışında başka bir şey olacağını sanmıyorum.
Hard disk değişimi acil midir?
Önemli verileriniz varsa acil.
Bozuk sektörler nasıl giderilir?
Gideremezsiniz. Disk zaten onları kapattığı için genelde sorun da yaşamazsınız.

Hard Disk'in durumunu kontrol etmek için Hard Disk Sentinel uygulamasını indirmiştim.

1 hafta ara ile tekrar kontrol ettiğimde sağlık değerinin yüksek ölçüde düştüğünü gördüm.

Uygulamada yazan bozuk sektörler vs. hakkında pek bilgim yok biraz da bu sebeple konu oluşturmak istedim, şu anki duruma bakacak olursak laptopun karşı karşıya olduğu tehlikeler nelerdir? Hard disk değişimi acil midir? Bozuk sektörler nasıl giderilir? Bunlar hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

HD sentinel yazılımı bazen yanlış bilgi verebiliyor.
Benim 2 TB diskim 1.5 senedir sağlığı 38 ve kalan ömrü 155 gün yazıyor.

Ama hiçbir şekilde yavaşlama mavi ekran vs almadım.
Ama sen yine de diskte önemli dosya tutma ve yedeğini al.
HDD değişimi tamamen açılmamaya başlamadığı sürece acil değil.
Bozuk sektörler düzeltilemez.
Sadece Low level format atarsan düzelme şansı var.

Artı -1 Eksi
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Laptop 3-4 yıl önce 50-60 cm mesafeden dik bir şekilde halıya düşmüştü onun dışında bir çarpma veya aldığı bir darbe yok. Laptop 7 senesini doldurdu sebebi belki de o olabilir.

Sistemde kasmalar ağırlaşmalar mevcut. Youtube tam ekrana bile 3 4 saniyede geçiyor.

Zaten 1 seneyi aşkın süredir laptop ilk açılışta yazıda donuyor klavye vs. çalışmıyor ancak düğmeden kapatıp 2. kez açtığım zaman açılıyordu ve BIOS a girdiğimde kaydedip çıkmayı denediğim zaman donuyordu. Kulaklık taktığım zaman cızırtı gelmesi vs. galiba tüm sıkıntılar HDD kaynaklı idi.

Her şeyim uzun zamandır taşınabilir hard diskte yedekli duruyordu demin de ufak tefek şeyleri attım onun dışında başka bir şey yok galiba. Cevaplar için tekrar teşekkür ederim varsa ekstradan bilgilendirme amaçlı söyleyeceğiniz şeyleri duymak isterim.

Geri
Yukarı