Çözüldü Toshiba P50-B-116 Kubuntu kurulumu sonrası sistemi yeniden başlattıktan sonra GRUB önyükleyici açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yika38

Gigapat
Makaleler
11
Yer
Kayseri
Toshiba P50-B-116 sistem kullanıyorum.

Bugün bir çılgınlık yapıp Dual Boot olarak Kubuntu kurayım dedim. Diskimden yer ayırıp kurulumu sorunsuz bir şekilde yaptım. Ancak sonra GRUB üzerinden Windows'a geçeyim dedim, o geçiş bu geçiş, GRUB'a erişemiyorum. Sistemi yeniden başlattığım zaman işletim sistemi seçim ekranı gelmiyor, direkt Windows'u açmaya başlıyor.

Boot ayarlarından GRUB'u öne alayım dedim, seçeneklerde "Windows Boot Manager", "GRUB önyükleyici" gibi özel seçenekler yok. Sadece kullanmış olduğum SSD var. USB ile açayım dedim, işe yaramadı; ya kurulum ekranına geçiyor ya da Windows'a.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sistemi Kubuntu'dan nasıl açabilirim?

Not: BIOS'um whitelist. Windows da Kubuntu da UEFI olarak kurulu.

UEFI bug muhtemelen, BIOS'a girip bootloader sırasını değiştirip Linux'u öne alın.
Sorun da bu noktada başlıyordu zaten. BIOS'ta Linux veya Windows Boot Manager gibi seçenekler yok, sadece kullanmış olduğum SSD var.

Grubu yeniden yazdırman gerek.
Çok teşekkür ederim, sistemi USB'den açıp verdiğiniz konudaki 3. yöntemi kullanınca sorun çözüldü. 😍

Yeni konular

Geri
Yukarı