Çözüldü Toshiba P50-B-116 Kubuntu kurulumu sonrası sistemi yeniden başlattıktan sonra GRUB önyükleyici açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
11
Yer
Kayseri
Toshiba P50-B-116 sistem kullanıyorum.

Bugün bir çılgınlık yapıp Dual Boot olarak Kubuntu kurayım dedim. Diskimden yer ayırıp kurulumu sorunsuz bir şekilde yaptım. Ancak sonra GRUB üzerinden Windows'a geçeyim dedim, o geçiş bu geçiş, GRUB'a erişemiyorum. Sistemi yeniden başlattığım zaman işletim sistemi seçim ekranı gelmiyor, direkt Windows'u açmaya başlıyor.

Boot ayarlarından GRUB'u öne alayım dedim, seçeneklerde "Windows Boot Manager", "GRUB önyükleyici" gibi özel seçenekler yok. Sadece kullanmış olduğum SSD var. USB ile açayım dedim, işe yaramadı; ya kurulum ekranına geçiyor ya da Windows'a.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sistemi Kubuntu'dan nasıl açabilirim?

Not: BIOS'um whitelist. Windows da Kubuntu da UEFI olarak kurulu.

İlk kurduğumda Windows Boot Manager, GRUB'dan kayboldu. Boot Repair yapınca düzeldi. Sonra sistemi yeniden başlatıp GRUB üzerinden Windows Boot Manager'i seçtikten sonra bir daha GRUB'a ulaşamadım.

Muhtemelen Windows Boot Manager GRUB'u sildi. Boot sırasında da gözükmüyor. İlginç durum.

Bunu buldum ve denemiştim Debian GRUB silinmişti :D
Bu da Technopat Sosyal konusu:

Ben UEFI/BIOS'un kısıtlı erişime sahip olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Normal şartlarda UEFI kurulumlarda boot menüsünde "Windows Boot Manager" ve "ubuntu" seçenekleri olması gerekir. Konu sahibi UEFI olarak kurmasına rağmen en azından "Windows Boot Manager" seçeneği bile boot menüsünde gözükmüyorsa bir kısıtlama var demektir. Bu durumda bir çözüm önerisi de sunamayacağım.

Toshiba P50-B-116 sistem kullanıyorum.

Bugün bir çılgınlık yapıp Dual Boot olarak Kubuntu kurayım dedim. Diskimden yer ayırıp kurulumu sorunsuz bir şekilde yaptım. Ancak sonra GRUB üzerinden Windows'a geçeyim dedim, o geçiş bu geçiş, GRUB'a erişemiyorum. Sistemi yeniden başlattığım zaman işletim sistemi seçim ekranı gelmiyor, direkt Windows'u açmaya başlıyor.

Boot ayarlarından GRUB'u öne alayım dedim, seçeneklerde "Windows Boot Manager", "GRUB önyükleyici" gibi özel seçenekler yok. Sadece kullanmış olduğum SSD var. USB ile açayım dedim, işe yaramadı; ya kurulum ekranına geçiyor ya da Windows'a.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sistemi Kubuntu'dan nasıl açabilirim?

Not: BIOS'um whitelist. Windows da Kubuntu da UEFI olarak kurulu.
UEFI bug muhtemelen, BIOS'a girip bootloader sırasını değiştirip Linux'u öne alın.

Geri
Yukarı