Başarılı Kurulum Toshiba Satellite A660 10W PSAW3E Sierra 10.12.6

Esselamu aleyküm.
Bu bilgisayarı rabbimin lutf etmesinden sonra öğrendim ki Mac benzeri donanımlara da sahipmiş. Epey zaman oldu ve çokca sürüm çıktı. Maalesef bu güne kadar Mac kurulabilen benzeri bir laptop var mıydı bilmiyorum. Denemeler okumalar derken 10.12.6 kurulum, internet, görüntü ve ses üçlüsüne kavuşabildim. Tecrübe olmadan sıfırdan araştırıp uygulamak, yardım alamamak gerçekten zor. Mac farklı bir dünya. Dolayısıyla; aynı laptop olan, Mac kurmak isteyenler için geçtiğim yolları yazmak artık benim için bir borç.
Gerekli İmaj macOS Sierra 10.12.6 İmajı
Özellikler:
Dizüstünün hafızasını üç parça yapmıştım. Tabii 4. parça sistem ayrıldı bölümü.
  • 500 MB sistem ayrıldı
  • 200 GB Mac için ayırdığım bölüm
  • 200 GB kurulu vaziyette Windows 10
  • 200 GB'lık kurulu Ubuntu bölümü

Başlamadan önce bence mutlaka ikinci bir bilgisayarın yanında bu işi yapın, hiç olmazsa takılınca araştırma yapabileceğiniz telefonunuz olsun. Sisteminizin çalışır yedeğini alın. Çalışmayı Windows 10 üzerinden yapacağız. Aşağıdakiler elinizin altında olsun, indirin.
  1. Şu kaynaktan donanımı tespit etmeyi öğrenebilirsin: How To Find Unknown Device Drivers By Their Vendor & Device ID
  2. Bu siteden ürün ismini aratabilirsin: PCI Vendor and Device Lists
10.12.6 sürümü USB 3.0 16 GB Sandisk Flash içine Rufus ile yazdım.
Config düzenleme: Flashın ... efi /clover /config.plist ... dosyasını not defteri ile açın burada
boot arguments kısmı altındaki yerde aşağıdakiler eklenmeli:
Kod:
      -v npci=0x2000 dart=0 cpus=1 Nv_disable=1 Rootless=0 Kext-dev-mode=1

En önemlisi Mac tanımını eklemeliyiz. Elimizdeki dizüstü MacBook Pro 6.2
SMBIOS satırına şu şekilde ekleyin:
Kod:
<key>ProductName</key>
<string>MacBookPro6,2</string>
<key>Trust</key>
Bu şekliyle değiştirin kaydedin. Buradaki hazır config.plist: ilk hali config.plist.zip

Boot menü düzeni:
  1. Flash takılı halde yeniden başlatın boot edin
  2. Açılırken F2 tuşuna basılı tutun
  3. Böylelikle boot menüsüne girdik
Buradaki ayarların resmi şu şekildedir:

Bios Advanced.jpg
Bios Boot.jpg
Bios power management.jpg
Bios System Configuration.jpg

1. Boot menüden kaydedip çıktık.
  2. Açılışta F12 tuşuna basılı tutun.
  3. Gelen ekranda yön tuşlarıyla USB'yi seçtik.
  4. Sonrasında Clover menü açıldı..
Yükleme:
  1. Burada yani Clover menude yüklemek istediğimiz sistem olan "Boot macos from Sierra Install" seçin. Görüntüsü:

Eki Görüntüle 252477

1. Tıkladıktan epey zaman sonra yükleme bölümü açılacak.
  2. Burada üst panelden disk utility girin, içinde önceden bölümlediğimiz kısımlar gözükecektir.
  3. Disk utility ile kurmak istediğimiz kısma "mac extended journaled ... " seçeneğiyle format atın.
  4. İsmi Mac olsun.
  5. Sonra çıkıp yükleme ekranından bu kısmı Mac seçip install yükleye tıklayın.
  6. Epey süre sonra işlem bitip laptop yeniden başlatılacak.
  7. Biz yine açılışta F12 basılı tutup USB'yi seçin.
  8. Bu kısmı kaçırmışsak, Windows başlatılmış yada boot takılmışsa kapatma tuşuna basılı tutarak kapatın ve yeniden açılışta F12 basın.
  9. Clover boot menüden bu sefer Mac ismini yani yüklenmiş kısmı seçin. "Boot macos from mac" görüntüsü:
Eki Görüntüle 252478

Büyük bir heyecanla beklerken Mac açılacak.
İşte bu ilk açılışta yapmamız gereken birkaç ayar var:
  1. Config dosyasını dizüstüye aktarmak.
  2. USB'de ki bazı dosyaları aktarmak.
  3. Clover'ı Mac üzerine kurarak USB olmadan dizüstünün açılmasını sağlamak.
  4. Multibeast ile yüklemeler.
  5. Ses internet görüntü gibi sürücülerini yüklemek.
  6. Rebuild cache yapmak.

Clover kurulumu Boot yükleme:
  1. Bootloader -> Install boot0ss in MBR.
  2. CloverEFI-> Buna Dokunmayın.
  3. Drivers64UEFI-> OsxAptioFixDrv-64.
  4. Themes.
  5. Install all RC scripts on all other boot volumes.
  6. Install clover preference pane.
Dosya kopyalamalar:
Bitince USB'den dizüstüne dosya taşıma yapacağız: Flash/EFI ve Mac/EFI klasörlerini yan yana açın.

• Config.plist; EFI -> Clover içine
  • AppleALC.kext; EFI-> CLOVER-> KEXTS/ Others içine
  • FakeSMC.kext
  • HWInfo.kext
  • Lilu.kext
  • NullCPUPowerManagement.kext
  • USBInjectAll.kext
  • VoodooPS2Controller.kext
  • VboxHFS-64 dizüstünden mutlaka silin
  • HfsPLus.EFI; EFI-> CLOVER-> Drivers64UEFI içine
  • Ps2MouseDxe-64.efi
  • UsbMouseDxe-64.efi
  • EmuVariableUefi-64.efi
  • FakeSMC.kext Kext Wizard yada Easykext pro ile System-> Library-> Extensions lokasyonuna yapın.
Multibeast - Ses ve internet yükleme
Sırada Multibeast var. Flashta Version 9.1.0 bulacaksınız, açın. Yukarıdan Drivers bölümüne tıklayın.
  • Audio kısmıdan > VoodooHDA.kext v2.8.6
  • Network kısmından > RealtekRTL8111.kext v2.2.1
Sadece bu ikisini yükleyeceğiz. Build bölümüne tıklayın; install yükleyin.

Grafik kart yükleme
Şimdi görüntü sürücüsünü yükleyelim. Uyumlu sürücü olması lazım:
Direkt yükleme işlemini yapın.

Clover son düzenlemeler:
Clover yüklemesinden sonra USB'deki config.plist dosyasını Mac yüklediğimiz yere yani Mac/EFI/Clover içine atmıştık. Bu dosyada yapacağımız değişikliklerde yetkiniz yok gibi uyarı verecektir. Bu dosyaya sağ tıklayın kopyalayıp masaüstüne yapıştırın.
Masaüstünde sağ tıklayarak Config.plist dosyasınıClover configurator ile açın.
  • ACPU bölümünde 1. sayfa FixIPIC FixShutdown Fiz HPet tik; 2.sayfa AddPNLF FixS3D tik; sonra altta Nvidia tik HDA tik
  • Boot bölümünde NPCI=0x2000 dart=0 cpus=1 Rootless=0 Kext-dev-mode=1 tik
  • Devices bölümünde USB altında Inject Add clockıd Fixownership tik
  • Gui Bölümünde Mouse 500doubleclick/8speed enabled tik; en 1920x1080 ve theme osxinfo yazın
  • Graphics Bölümünde Inject EDID Inject Nvidia tik
  • Kernel and Kext PAtches Bölümünde Kernel Lapic KernelPM Apple RTC tik
  • RT Variables bölümünde 0x28 BooterConfig / 0x67 CsrActiveConfig
  • SMBIOS bölümünde sağ orta kısımdaki çubuğa tıklayın 2. resimdeki dizüstünü seçin Açılan kısımda MacBook Pro (6,2) - Core i5/i7 seçin ve sağdaki shake/shake tıklayın ok tıklatın. Sonra burada mobile/trust tik tik.
  • System Parameters bölümünde İnjectKext Yes İnject System ID NvidiaWeb tik tik
En üstten File/Save tıklayarak değişiklikleri kaydedin. Gerektiğinde açılışta kullanabilmek için Mac/EFI /Clover içindeki Config.plist dosyasının adını Config1.plist yapın. Sonra masaüstündeki değişiklik yaptığımız Config.plist dosyasını Mac/EFI/Clover diğerinin yanına atın.
Tüm bu yapılanların olduğu hazır hali burada: Son hali config.plist.zip
Rebuild Cache yapın.
Easykext pro/Kext Wizard/KCPM Utility Pro birini açın. Tercihim Easykext Install tıklayın boşta olsa otomatik Rebuild Cache yapıyor.
KCPM Utility içinden ise üstten Maintenance tıklayın sadece en alttaki Rebuild system and kexts tiki kalsın. Execute basın.
Yeniden başlatın. Flash diski çıkarın. Sistemi yeniden başlattığınızda inşallah on numara bir Mac sahibi oldunuz. Hayırlı olsun.

Ekler:
1) Logitech M165 kablosuz fare kullanıyorum: Unifying Software – Logitech Destek
2) Windows 10 kapat basınca kapanmıyordu: Windows 10'da Hazırda Beklet Nasıl Kapatılır? Windows 10 Ayarlar'a gidin ve oradan da sistem ayarlarına erişin. Açılan pencerede sol kısımdan "Güç ve Uyku" sekmesine tıklayın. Burada da karşınıza gelen pencerede yer alan ek güç ayarları'na tıklayın. Ayrıca Denetim Masası'nda yer alan Güç Seçenekleri'den de aynı yere ulaşabilirsiniz. Güç Ayarları penceresine ulaştıktan sonra sol kısımda yer alan "Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin" seçeneğine giriş yapın. Bu pencerede Hibernate özelliklerini değiştireceksiniz. Hibernate'i kapatmak için ilk olarak "Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" linkine tıklamanız ve gerekli izni vermeniz gerekiyor. İzni verdikten sonra alt kısımda yer alan seçeneklerin erişimi açılacaktır. İzin verdikten sonra aşağıda yer alan "Hızlı Başlatmayı aç kutucuğundaki onayı kaldırın ve değişiklikleri kaydederek çıkış yapın. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı kapatın ve tekrar açın.
3) Mac Appstore indirme yapamıyordu. Onaylı kullanıcı değilmişim. Satın aldığım Wi-Fi kartının driverını RTL8168 LAN driverından önce kurduğumdan bu hatanın olduğunu düşünüyorum. Çünkü aşağıdaki linkten RTL'nin tanımını "en0" haline getirince düzeldi. Çözüm: Hackintosh Sierra App Store login Verification fix for only wifi pc

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
[Kütüphane] OS X Kurulumu Ve Sonrası Gerekli Bütün Rehberler

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim. Ben macOS bu disk bilgisayarı başlatmak için kullanılamaz hatası alıyorum. Çözümü nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı