Toshiba Satellite L40-14H PSL48E BIOS nereden bulunur?

isikeren06

Hectopat
Yer
Ankara
Elimde başlıkta görmüş olduğunuz, teknik özellikleri aşağıda bulunan 2007'den kalma bir laptop var. Yıllardır boş boş duruyordu ve ben de bir el atıp canlandırayım dedim. İçini açıp yılların pisliğini temizledim, termal macun yeniledim ve bir de eski SSD mi 13 yıllık bu laptopa taktım 😀. Evet 13 senelik bir laptopa SSD yükseltmesi yaptım ve şu an 1GB RAM olmasına rağmen fişek gibi çalışıyor hayretler içerisindeyim. SSD herşeye ilaçmış :D. Her şey güzel fakat sıkıntı mevzu BIOS. Bu laptopun BIOS'u hiç güncellenmedi, 2007 tarihli fabrika çıkışlı v1.50 Toshiba BIOS'u var içerisinde. BIOS'unu güncelleyip hatalarını düzeltip laptopa bir nebze de olsa hız katmak istiyorum. İnternette biraz araştırma yaptım ve bir şey elde edemedim. Laptop çok eski bu yüzden internette hiçbir yerde doğru düzgün BIOS güncellemesi yok. Yanlış BIOS sürümü indirip kurmaktan korkuyorum. Böylesine eski bir bilgisayarın tam doğru BIOS sürümünü nereden bulabileceğimi bilmiyorum. Bu yüzden sizden yardım istiyorum. Bu laptopun son sürüm BIOS'unu nereden, nasıl bulabilirim ve en önemlisi nasıl kurabilirim?

sistem.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
F2 ile girmeniz gerekiyor.
Hocam Toshiba'lar çok sağlam laptoplar ama bu A300 ve L300 serilerindeki kronik sorunlar ve aşırı yüksek fiyatlar ile satılamaması firmayı batırdı.

F2 ile girmeniz gerekiyor.
Hocam Toshiba'lar çok sağlam laptoplar ama bu A300 ve L300 serilerindeki kronik sorunlar ve aşırı yüksek fiyatlar ile satılamaması firmayı batırdı.
Kurulumdan bahsediyor iseniz evet F2 ile bios'a giriliyor fakat bios içerisinde herhangi bir update menüsü yok maalesef. CD aracılığı ile kurabilirim diye düşünüyorum.

Doğru çok sağlam cihazlar gerçekten de. Ben bundaki malzeme kalitesini yemin ediyorum yeni HP laptopumda bulamıyorum. Her şeyiyle mükemmel cihazlar.

Kurulumdan bahsediyor iseniz evet F2 ile bios'a giriliyor fakat bios içerisinde herhangi bir update menüsü yok maalesef. CD aracılığı ile kurabilirim diye düşünüyorum.
F2 ile BIOS Menüsüne girdikten sonra oradan BIOS Sürümünü bulabilmeniz gerekiyor. Notebooklarda BIOS'lar genellikle .exe dosyası ile kuruluyor bu yüzden CD'ye ihtiyacınız yoktur. Ayrıca Dynabook'un sitesinden doğru modeli girdiğiniz sürece yüzünüze batırma gibi bir şansınızın olduğunu düşünmüyorum.

F2 ile BIOS Menüsüne girdikten sonra oradan BIOS Sürümünü bulabilmeniz gerekiyor. Notebooklarda BIOS'lar genellikle .exe dosyası ile kuruluyor bu yüzden CD'ye ihtiyacınız yoktur. Ayrıca Dynabook'un sitesinden doğru modeli girdiğiniz sürece yüzünüze batırma gibi bir şansınızın olduğunu düşünmüyorum.
Evet BIOS içerisinde hemen ana ekranda BIOS ver. şeklinde versiyon v1.50 diye yazıyor fakat seçenek gri şekilde seçilmiyor ve girilmiyor. Sanırım ya dediğiniz şekilde exe yada dışarıdan cd veya usb ile kuracağız sanırım. İlk önce dosyayı bulmam gerekiyor. Teşekkürler.

Evet BIOS içerisinde hemen ana ekranda BIOS ver. şeklinde versiyon v1.50 diye yazıyor fakat seçenek gri şekilde seçilmiyor ve girilmiyor. Sanırım ya dediğiniz şekilde exe yada dışarıdan cd veya usb ile kuracağız sanırım. İlk önce dosyayı bulmam gerekiyor. Teşekkürler.
Orada sadece sürüm belirtilir. Bir seçenek bulamazsınız. Windows'tan güncellemeniz gerekiyor. Ben teşekkür ederim.

Sakoreis, ben de aynı dertten mustaribim. Bir hal çaresini buldun mu bari?
Yok dostum bir türlü bulamadım. Dynabook sitesinden en son bir şekilde sorgulatıp buldum fakat bu kez de tam indirme aşamasına kadar geliyorum, bağlanacağı siteye bağlanamıyor ve bu yüzden de inmiyor. En son güncelleme 2008 de çıkmış 5.50 sürüm bios sürümüymüş.

Yok dostum bir türlü bulamadım. Dynabook sitesinden en son bir şekilde sorgulatıp buldum fakat bu kez de tam indirme aşamasına kadar geliyorum, bağlanacağı siteye bağlanamıyor ve bu yüzden de inmiyor. En son güncelleme 2008 de çıkmış 5.50 sürüm bios sürümüymüş.
Ben de ram yükseltmek için güncelleme yapmak istiyordum, güncelleme yaparsanız ram yükselebiliyormuş 4GB'ye. Valla sen onu da bulmuşsun en azından. Dynabook'ta bu modelden ben bulamadım bütün hepsi var ama bu yoktu nasıl buldun acaba?

Ben de ram yükseltmek için güncelleme yapmak istiyordum, güncelleme yaparsanız ram yükselebiliyormuş 4GB'ye. Valla sen onu da bulmuşsun en azından. Dynabook'ta bu modelden ben bulamadım bütün hepsi var ama bu yoktu nasıl buldun acaba?
Dynabook un türkiye sayfasında notebook lar bölümü var kişisel notebook lar bölümüne seri numaranı yaz çıkar önüne zaten ilgili sürücüler.

Yeni konular

Geri
Yukarı