Toshiba Satellite U500–10M fanı Ubuntu'da çok hızlı dönüyor

Bilal Nurullah

Decapat
Bütün güncellemeler tam ve birçok farklı fan kontrolücüsünü indirdim. Durum ümitsiz. Toshiba Satellite U500–10M marka laptopa sahibim, sistemimin zayıf olması sebebiyle Linux kurmak istedim. 10'dan fazla dağıtım yükledim kurdum hepsinde aynı. Fan Windows'takinden çok daha hızlı dönüyor, işlemci meşgul değil ve bilgisayar boşta. Tamam bilgisayar serin kalıyor ama kafa bırakmıyor insanda :). Bu tarz bir sorunla karşılaşan veya çözüm bilen var mı arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarım Bozulmadan önce Birçok Linux sistemi kullanmıştım Bilgim var ama Terminal Kullanmasını Biliyormusunuz
Eğer Biliyorsanız Şuna Göz Atmanız Gerekebilir
[SOLVED] Toshiba Laptop U500 running hot [Archive] - Ubuntu Forums
Elbette denerim. Ama yardımcı olursanız çok daha olumlu sonuç alabilirim çünkü pek anlamıyorum. Bu arada bilgisayar açılırken siyah ekranda;
ACPI ae_not_found tarzında iki tane hata cümlesiyle başlıyor.
Bahsettiğim hata:

Dosya Ekleri

• IMG_20210929_073051.jpg
    IMG_20210929_073051.jpg
    78,6 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Elbette denerim. Ama yardımcı olursanız çok daha olumlu sonuç alabilirim çünkü pek anlamıyorum. Bu arada bilgisayar açılırken siyah ekranda;
ACPI ae_not_found tarzında iki tane hata cümlesiyle başlıyor.
Bahsettiğim hata:
ACPI hatalari kernel buglaridir genellikle eski kernellerde daha fazla bulunurlar.

Düzeltmenin yolu var mı?
Aslında laptop böylede kullanılıyor ama fan son hızda ve sürekli çalışıyor. 10 dakika sonra baş beyin koymuyor açıkçası. :(

Arkadasin sundugu cozum baska bir problem ile alakali, eger fanlar surekli hizli hareket ediyorsa ya sicakliklar yuksektir ya da ACPI ile ilgili bir bug soz konusudur. Cozum olarak ilk once denenmesi gereken olabildigince guncel bir kernel kullanmaktir.

Arkadasin sundugu cozum baska bir problem ile alakali, eger fanlar surekli hizli hareket ediyorsa ya sicakliklar yuksektir ya da ACPI ile ilgili bir bug soz konusudur. Cozum olarak ilk once denenmesi gereken olabildigince guncel bir kernel kullanmaktir.
Sıcaklıktan yana problem yok. Tamam bilgisayar çok eski ama fan temizliği, macununu eksik etmem. Ve evet her açılışta fotoğraftaki gibi bir hata alıyorum. Acpi=off gördüm araştırırken fanın sesini kesiyor ama ne bluetooth nede wifi kullanabiliyorum. Umarım güncel kernel kullanmak sorunu çözecektir. Denedikten sonra yazacağım.

Sıcaklıktan yana problem yok. Tamam bilgisayar çok eski ama fan temizliği, macununu eksik etmem. Ve evet her açılışta fotoğraftaki gibi bir hata alıyorum. Acpi = off gördüm araştırırken fanın sesini kesiyor ama ne Bluetooth ne de Wi-Fi kullanabiliyorum. Umarım güncel kernel kullanmak sorunu çözecektir. Denedikten sonra yazacağım.

Eger herhangi bir bug soz konusu ise laptopun Windows'da serin calisirken Linux uzerinde sicak calisiyor olabilir bu yuzden sistemini boot edip bir sicakliklari kontrol edersen sorunun nerede olduguna dair bilgi edinmis olabilirsin.

Geri
Yukarı