Tozun ekran kartına etkisi nedir?

B A T U H A N

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba dostlar. RX 5700XT Gigabyte Gaming OC modelini kullanıyorum. Çok memnunum soğutması gayet iyi. Kasam ise berbat, linkini koyarım. 1-1.5 ay kasanın yan kapağını açarak oynadım ve işlemcimin sıcaklığı 100 dereceden 70'lere düştü. Ekran kartımda 75-78'lerden 65 civarlarına düştü buraya kadar her şey güzel. Odam çok toz alıyor kartım tozlandı, üstüne bez yardımıyla temizledim. Fanlar tozlanmıştır elbet. Bir zarar olabilir mi tozun ekran kartına? Sıcaklık olarak değil, bozulabilir mi?

Kasam: RAMPAGE REDSKY RGB 4*12cm RGB Fanlı 700W+80 Plus Tempered Camlı Oyuncu Kasası Siyah

Merhaba dostlar. RX 5700XT Gigabyte Gaming OC modelini kullanıyorum. Çok memnunum soğutması gayet iyi. Kasam ise berbat, linkini koyarım. 1-1.5 ay kasanın yan kapağını açarak oynadım ve işlemcimin sıcaklığı 100 dereceden 70'lere düştü. Ekran kartımda 75-78'lerden 65 civarlarına düştü buraya kadar her şey güzel. Odam çok toz alıyor kartım tozlandı, üstüne bez yardımıyla temizledim. Fanlar tozlanmıştır elbet. Bir zarar olabilir mi tozun ekran kartına? Sıcaklık olarak değil, bozulabilir mi?

Kasam: RAMPAGE REDSKY RGB 4*12cm RGB Fanlı 700W+80 Plus Tempered Camlı Oyuncu Kasası Siyah

Isınırsa sorun oluşabilir.

i7 6700 o kadar ısınan bir işlemci değil diye biliyordum 😳. Kasayla ilgili de olabilir neyse. Aşırı tozlanırsa kartın sıcaklığı ile birlikte devrelere zarar verebilir emin değilim. Temizlemekte fayda var.

Eğer çok fazla toz birikirse aktif kullanımda yıllar sonra fanların bozulma ithtimali olabilir
Belki biri bozulur belki hiç bozulmaz şans işi

Hocam tozun ekran kartını bozacağını sanmıyorum. Fakat sıcaklık değerlerini arttırabilir. O yüzden kasadaki tozları hava basarak temizlemenizi vaya temizletmenizi öneririm.

Benim kasamın üst tarafı yamuk olduğui çin kapak kapatamıyorum ve kasada sadece 3 fan var. GPU, CPU ve PSU fanı. Başka bir fan yok içeriyi soğutmak için. O yüzden kapağın açık olması işime geliyor. Tozlanıyor, orası ayrı ama 2 ayda bir temizliyorum. 1 yıldır sıkıntı çıkartmadı. 1-1.5 ay sonra yeni kasa alacakmışsınız, rahat rahat kullanabilirsin :)

Bozulma olmaz fakat dediğiniz gibi kapak açık olduğundan daha fazla tozlanacaktır daha fazla toz ısı artışına sebep olacaktır. Daha sık kasa içi temizlik yapmak zorunda kalırsınız sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı