TP-Link PowerLine AV600 performans eksikliği

ejdermc

Centipat
Daha fazla  
Herkese sağlıklı günler diliyorum.
Öncelikle bu sabah (10.03.2022) tarihinde Teknosa'dan 650TL'ye TP-Link'in PowerLine AV600 cihazını satın aldım.

1.jpg

Cihazı satın alma sebebim ev içinde çalışma odam değiştiği için aktif olarak kullandığım fiber internetin hızını kaybetmemek istemememdi.
Eve geldim cihazı kurdum fakat ulaştığım hızlar tatmin edici seviyelerde değildi.

Bilgisayar testi:

2.png

Ping ne kadar düşük olsa da normalde kullandığım, bilgisayara bağlı internet hızım 100-120Mbps civarındaydı.
Bunun sebebini internete araştırmak istedim. Kimi forumda modemden cihaza kablo çekildikten sonra cihazın doğrudan prize takılı olması yönünde bilgilendirici yazılar gördüm.
Ama cihazı doğrudan prize taktığım zaman ise hızın yaklaşık olarak 50-60Mbps civarına çıktığını gördüm.
Ayrıyeten kutudan çıkan ikinci cihazın aynı zamanda Wi-Fi sinyal dağıtıcı özelliği de mevcut, ancak sadece 2.4GHz ağı destekliyor.

3.png

Wi-Fi testi:

4.png

Doğrudan 5GHz modeme bağlantı yapılmış hali ile hız testi:

5.png

Modem maalesef odamda çekmiyor, bilgisayarı da taşıdığım için ve hızda kaybetmek istemediğim için bu sisteme başvurdum ancak hayal ettiğim hızlara ulaşamıyor.
İnternet çıkış (salon):

7.jpeg

Gördüğünüz gibi Türk Telekom yazan cihaz (ismini bilmiyorum) CAT6 kablo ile yan odaya doğrudan kablo çekip modemi yan odaya almıştım modemden de yine CAT6 kablo ile bilgisayarıma bağlantı vardı.
1.cihaz bağlantı:

6.jpeg

1.cihazın bağlantısı bu şekilde. Türktelekom>cat6>modem>cat5>1.cihaz
Şimdi diyeceksiniz priz çoklayıcıya takmışsın, ama konun başında dediğim gibi aynı kurulumu çoklayıcısız bir şekilde denediğim ve yaklaşık 50-60Mbps hızlara ulaştığımı yine belirtmek isterim.
2.cihaz:

8.jpeg

Sorun: TP-Link istediği gibi kurulum yaptığımda da, yapmasam da yine de normalde ulaştığım hızlara ulaşamıyorum. Bunun için daha önce başına gelip düzeltebilmiş olan varsa sevinirim dostlar.

Ekbilgi: Türk Telekom cihazından yan odaya giden CAT6 kablo yaklaşık 4 metredir.
Ekbilgi: TP-Link cihazlarında 2 adet yarım metre CAT4 kablo çıktı, yine de bunun hıza etkisinin olacağını düşünmüyorum.
Ekbilgi: 3.kurulum olarak salonda Türk Telekom kutusunun yanın da modemi kurup yine denedim sonuç yine aynı oldu...(50-60Mbps hızlar.)

Şimdiden teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı