TP-Link TD-W9970 ve Vodafone VDSL Deneyimi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Yeni aldığım Vodafone Fiber aboneliğimi test etmek için TP-Link’in TD-W9970 modemini kullanmaya başladım. Daha önce telefon hattını iptal ettirmiş olduğumdan dolayı modemin Splitter’ına ihtiyacım olmadı. Modemi taktığımda “TP-LINK_6C8DEC” adında şifreli bir kablosuz ağ kullanıma açıldı. Ağa bağlanmak için tek yapmam gereken Windows 10’da ağa bağlan dedikten sonra modemin üzerindeki WPS tuşuna birkaç saniye basmak oldu. Windows, WPS vasıtası ile şifre bilgilerini modemden temin etti.

Modem arabirimine bağlanmak için adres satırına tplinkmodem.net yazmak yeterli oldu. Tabii ki bir de kullanıcı adı ve şifre var. TD-W9970 modelinde bu varsayılan haliyle admin-admin. Arabirim karşıma geldiğinde Firmware sürüm bilgisi vardı. Cihazda 0.9.1 2.3 v0025.0 Build 150616 Rel.59521n sürüm yazılım mevcut idi. Öte yandan arabirim İngilizce idi. Bu, benim için bir sorun değil lakin İngilizce bilmeyen kullanıcılar için sorun.

Vakit kaybetmeden hattın kurulum işlemine bağladım. Bunun için Quick Setup kısmını kullanmak yeterli. İlk adım klasik, Next’e basın.

Adım 1.jpg

Bir sonraki adımda bölgemizi ve saat dilimimizi seçiyoruz.

Bölge seçim.jpg

Next dediğimizde modem bize bağlantı tipimizi otomatik olarak belirleyebileceğini belirtiyor. Modeme güveniyorum ve Yes seçili iken Next diyorum. İşlemin 2 dakika süreceği belirtilse de 20 saniyede tamamlanıyor.

PPPoE.jpg

Sonrasında Vodafone’un bana verdiği kullanıcı adı ve şifreyi giriyorum ve Next diyorum.

Eğer elinizde bir 3G veya 4G adaptörü varsa ve bunu USB’den modeme bağladıysanız bunu yedek olarak kullanabiliyorsunuz. Ülkemizde 3G kotaları şaka gibi olduğundan ve upload’ın da kotaya dahil olduğundan 3G benim için bir seçenek değil. Basıyorum Next’e.

3G 4G.jpg

Geldik kablosuz ağ kurulumuna. Burada kablosuz ağ adınızı girip şifrenizi değiştirebilirsiniz.
Son adımda size bir özet gösterilmekte. Artık Save diyerek modemin ayarları uygulamasını izleyebilirsiniz.

Wireless.jpg

Bu işlem esnasında modeme kablosuz ağ ile bağlıysanız bağlantınız kopabilir. Yeni isim ve şifre ile modeme tekrar bağlanmanız gerekmekte.

Sonrasında da Finish diyerek modem ana sayfasına dönebilirsiniz. Eğer kullanıcı adınız ve şifrenizi doğru girdiyseniz internettesiniz!

İnternete bağlandıktan sonra ilk işim Firmware güncellemelerine bakmak oldu. Tahmin ettiğim gibi 150831 numaralı yeni sürüm çıkmış. Yaklaşık 8 MB boyutundaki güncellemeyi indirdim, ZIP dosyasından klasöre çıkarttım ve modem arabiriminden System Tools > Firmware Upgrade kısmına gidip TD-W9970v1_0.9.1_2.5_up_boot(150831)_2015-08-31_17.13.22.bin adlı dosyayı seçerek güncelleme işlemine başladım.

Güncelleme sonrası modemin internete bağlanması normalden uzun sürdü fakat en sonunda bağlandım. Peki, her şey tamam, internete bağlanıyorum ama hangi hızla ?

Öncelikle upload hızının 4 Mbit olması beni etkiledi. Download hızım ise 70 Mbit. VDSL verilerine baktığımda hattımın 100 Mbit kaldırdığını görebiliyorum. Ama paketim 70 Mbit’lik bir paket.
Peki pratikte hız ne durumda ? Bir de Ping tabi.

4885302301.png

51.11 Mbit hıza burun kıvırsam da 4 Mbit Upload hızını 3.91 Mbit olarak alabilmek gerçekten çok hoş oldu. 9ms Ping ise takdire şayan. Fiber kablonun mahalledeki kutuya kadar gelmesinin sağladığı bir avantaj bu.

Son düzenleme:
@Recep Baltaş bey bi yardıma ihtiyacım var ama konu açamadım bi yardımcı olur musunuz buraya yazmak istedim onun için
ben orjinal max payne 3 aldım tüm dlcler içinde oyuna girdiğim zaman bilgisayar komple donuyor %20 ihtimalle oyuna girebiliyorum ama bi zamanlar korsan olarak oynadığımda hiç böyle bir sorunum yokdu yardım eder misiniz

@Recep Baltaş Abi Ben superonline kullanıyorum.Superonline'ın verdiği modem bozuldu.Tp link Td-W9970 kullanıyorum.Kurulum için pppoe kullanıcı adı şifre istiyor.Vdsl adımı şifremi bilmiyorum nasıl bağlanıcağım ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı