TP-Link UB500 Bluetooth Ventura'da çalışır mı?

Adem UYSAL

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Aydın Merkez
Daha fazla  
Meslek
PC EDİTÖR- Personel
Ryzen 5 3600.
MSI Tomahawk Max B450.
RX 580.
Kingston SSD.
Bluetooth USB apartı TP-Link UB500.
Sürüm ventura 13.0

Biraz araştırma yaptım TP-Link UB400 ve 500 modelleri macOS sisteminde çalışmış. Acaba sisteme uygun Kext'i bulsam çalışır mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-11-07 00.00.08.png
    Ekran Resmi 2022-11-07 00.00.08.png
    151,5 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleyen: Moderatör:
BrcmPatchRAM ile çalışabilir, aşağıdan en son sürümü indirin ve sadece aşağıdakileri confige şu sırayla işleyin:

BrcmFirmwareData.kext
BrcmPatchRAM3.kext
BlueToolFixup.kext

Yeniden başlatıp Bluetooth çalışıyor mu bakın, çalışmıyorsa USB port yaması yapıp deneyin.

Brcmpatchram ile çalışabilir, aşağıdan en son sürümü indirin ve sadece aşağıdakileri Config'e şu sırayla işleyin:

BrcmFirmwareData.kext
BrcmPatchRAM3.kext
BlueToolFixup.kext

Yeniden başlatıp Bluetooth çalışıyor mu bakın, çalışmıyorsa USB port yaması yapıp deneyin.

İş çıkışı deneyeceğim teşekkür ederim hocam.

Bu kextler ile peki Wi-Fi'da aktif olur mu?

@E. N. E. S hocam dediklerinizi uyguladım. Önce kext dosyalarını EFI içerisine attım. Sonra da Config içerisine işledim ve sistemi yeniden başlattım. Bluetooth aktif şu anda. Fakat şu kısmı anlayamadım. AirPods'a bağlanamadım maalesef. Yani gerçekten çalışıyor olsa Bluetooth diğer aygıtlar kısmın da gözükmesi gerekmez mi? Gerekli ayarlamaları yaptım kulaklıktan ama diğer aygıtlar kısmın da gözükmedi maalesef.
Ekran Resmi 2022-11-07 20.31.02.png

Ekran Resmi 2022-11-07 20.35.04.png

Bulunabilir kapalı olarak gözüküyor.

Ekran Resmi 2022-11-07 20.50.23.png

Ekran Resmi 2022-11-07 21.03.53.png

Son düzenleme:
Tamamdır hocam, ondan önce bir de bu sürümdekileri kendinizdekiyle değiştirip ek olarak BrcmFirmwareData.kext'in bir öncesine BrcmBluetoothInjector.kext'ini de işleyip dener misiniz? Bunu yapmadan önce EFI'nizi yedek alabilirsiniz.
Eğer yine olmazsa bir de Hackintool USB kısmındaki XHC0'ın üstüne basıp iğne tuşuna basıp bir şey çıkıyor mu bakın.

Tamamdır hocam, ondan önce bir de bu sürümdekileri kendinizdekiyle değiştirip ek olarak BrcmFirmwareData.kext'in bir öncesine BrcmBluetoothInjector.kext'ini de işleyip dener misiniz? Bunu yapmadan önce EFI'nizi yedek alabilirsiniz.
Eğer yine olmazsa bir de Hackintool USB kısmındaki xhc0'ın üstüne basıp iğne tuşuna basıp bir şey çıkıyor mu bakın.

Config dosyasına işleyeceğim değil mi?

Ekran Resmi 2022-11-07 22.09.15.png

Sıralamaları doğru mu direk içine sürükleyip attım.

Dediklerinizi yaptım sistem raporun da bir değişme var evet. Hackintool USB kısmında ise XHC0 seçip iğne tuşuna bastım ama bir şey açılmadı hocam.
Ekran Resmi 2022-11-07 22.20.55.png

Hocam şunu fark ettim bu resim de işaretlemiş olduğum kısımdaki kutucuk işaretli mi olacak yoksa normal mi?
Ekran Resmi 2022-11-07 22.25.32.png

Sıralamayı bu şekilde değiştirdim sonuç hala aynı.
Ekran Resmi 2022-11-07 22.56.04.png

Son düzenleme:
Yani hocam kart desteklemese Bluetooth menüsünde AirPods gözükmezdi, belki şu anlık bu kextlerin Ventura ile sorunu olabilir. İstiyorsanız Monterey deneyebilirsiniz hocam, Ventura diskini silmeden diskten yeni bir bölüm ayırıp oraya kurabilirsiniz. Monterey'de çalıştığına dair bir örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Yani hocam kart desteklemese Bluetooth menüsünde AirPods gözükmezdi, belki şu anlık bu kextlerin Ventura ile sorunu olabilir. İstiyorsanız Monterey deneyebilirsiniz hocam, Ventura diskini silmeden diskten yeni bir bölüm ayırıp oraya kurabilirsiniz. Monterey'de çalıştığına dair bir örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1668019578082.png

Görsellerdeki kart bu değil. Montereyle birlikte BT olsun olmasın gözüken bir girdi. Dolayısıyla kanıt da değil. Yorumlarda arkadaş fake bir konu olduğunu belirtmiş. Bu kadar macOS desteklemiyor.

Aslında çok da lazım olan bir şey değil benim için en azından şimdilik. Sadece bende çalıştığına dair konular görünce faydalanabilir miyim diye konu açmıştım. Kext'leri sildim zaten sıkıntısız bir şekilde her şey iyi gibi en azından bir sorun yok. Size de zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı