TPM 2.0 Nedir?

TPM (Güvenilir Platform Modülü), sisteminizin (PC veya dizüstü bilgisayarınız) kimliğini doğrulamak için kullanılan yapıları güvenli bir şekilde depolayabilen bir bilgisayar çipidir (mikrodenetleyici). Depoladığı veriler içinde parolalar, sertifikalar veya şifreleme anahtarları yer alabilir.

TPM, fiziksel bir çip olduğundan sistemde donanımsal olarak var olmalıdır. Bu çip genelde masaüstü sistemlerde yer almaz fakat bazı anakartlara takılabilir.

Windows 11 şu anda Pro sürüm için TPM 2.0 çipini zorunlu kılıyor gibi gözüküyor fakat bu muhtemelen geliştirici sürüme özgü bir davranış. Nihai sürümde bu zorunluluk kalkabilir.

Şahsen zorunlu olması çok mantıksız olur. Çoğu kişi zaten Windows 10'daki güncelleme sorunlarından dolayı resmi olarak Windows 11 çıksa dahi geçip geçmemeyi düşünecektir. Ben, o kişilerin arasındayım.

Canlı yayınınızı izledim, hoş duruyor fakat Windows 10 Plus olmuş sanki.

TPM (Güvenilir Platform Modülü), sisteminizin (PC veya dizüstü bilgisayarınız) kimliğini doğrulamak için kullanılan yapıları güvenli bir şekilde depolayabilen bir bilgisayar çipidir (mikrodenetleyici). Depoladığı veriler içinde parolalar, sertifikalar veya şifreleme anahtarları yer alabilir.

TPM, fiziksel bir çip olduğundan sistemde donanımsal olarak var olmalıdır. Bu çip genelde masaüstü sistemlerde yer almaz fakat bazı anakartlara takılabilir.

Windows 11 şu anda Pro sürüm için TPM 2.0 çipini zorunlu kılıyor gibi gözüküyor fakat bu muhtemelen geliştirici sürüme özgü bir davranış. Nihai sürümde bu zorunluluk kalkabilir.
AMD işlemcilerde ''fTPM'' ayarını açınca düzeliyor. Sıkıntı olmayacaksa başka bir forumdan rehberimi paylaşabilirim.

Saat 5:09. Uzun uğraşlar sonucunda Windows 11'i TPM 2.0 desteği olmayan ASUS H81M-D R2.0 ana kartına kurmayı başardım.

1623809465340.png

Dosya Ekleri

• 1623809449249.png
    1623809449249.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 985
Asus Z87-Deluxe/Dual anakartı kullandığım bilgisayara kurulum yapmaya çalıştığımda sistem gereksinimleri ile alakalı hata veriyor. Anakartın BIOS'una girdiğimde TPM diye bir ayar göremedim. Acaba ben mi bulamadım yoksa anakartın desteği mi yok?

Sayın hocam laptoplara şu an kurmak mümkün mü? Mümkünse bilgisayarıma kuracağım. TPM modül olayı biraz korkuttu açıkçası.
Sistem özelliklerimin yeterli olduğuna eminim.
BIOS menüsünden baktım, TPM ayarı açıkmış zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı