Trafik kazasında kim hatalı?

İkisi de mahallede mi oldu? Biri ana yol falan mı? @fixit
(Önceki yorumumu sildim bir bilene sorunca tam tersini dedi çünkü)

B aracının kontrol etmesi gerekir. Yokuştan gelen araç kalmamak için yola girmek zorunda olup geçiş hakkı vardır. A aracının olduğu yerde mutlaka bir uyarı levhası vardır. Olmasa bile B aracı hatalıdır.

Yollardaki tabelalarda önemli.

Görmediğiniz yola atlıyor musunuz? :D Sağdan gelen haklıdır normalde ancak kazaya da bağlı. Eğer A'nın arka kısmına falan çarpmışsa işler değişebilir belki hızdan dolayı vs.

Yokuş olması bir şeyi değiştirmez. Işık olmayan kavşaklarda aksini belirten bir tabela yoksa yol üstünlüğü sağdaki araca aittir.

Her türlü B aracı hatalıdır. Yokuşu çıkan araba olan A arabası, B arabasını göremez. Ama B arabası görebilir. Çöp kamyonu olduğu için çöp kamyonu da kusurlu sayılabilir.

B 270 promil sarhoş. A sanırım 289 promil. İkisi de hatalı çünkü eğlence mekanına o yoldan gidilmiyor. En iyisi gidip bir trafik polisi bulup sormak.

Gelen cevaplara bakınca forum da cevap konusunda net değil. En iyisi gidip bir trafik polisi bulup sormak.

@fixit Annem babam polis :) Onlara sorup yazdım. Ayrıca,

Madde 109- (Değişik: RG-02/11/2000-24218)

Kavşaklarda aşağıdaki kurallar uygulanır.

a)Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar.

b)Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda;

1)Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,

2)Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara,

3)Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler bu yoldan gelen, geçen araçlara,

4)Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara,

5)Tali yoldan ana yola çıkan sürücüler, ana yoldan gelen araçlara,

6)Dönel kavşağa gelen sürücüler, dönel kavşak içindeki araçlara,

7)Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara,

8)Dönüş yapan sürücüler, doğru geçmekte olan araçlara,

c)Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise;

1)Motorsuz araç sürücüleri, motorlu araçlara,

2)Lastik tekerlekli traktör ile iş makinesi sürücüleri, diğer motorlu araçlara,

3)Motorlu araçlardan soldaki, sağdan gelen araca,

4)Dönüş yapan sürücüler, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere,

d) Kavşağa gelen sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarından kurallara uygun olarak karşıya geçen veya geçmek üzere olan yayalara,

Geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

e)Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı, kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise, sürücülerin kavşağa girmeleri yasaktır.

f)Görevli kişi veya ışıklı trafik işareti ile yönetilen kavşaklarda, sürücüler kavşağı en kısa zamanda geçmek zorundadırlar. Sürücülerin gereksiz olarak yavaşlamaları, durmaları, araçtan inmeleri, yolcu indirmeleri ve bindirmeleri veya araçlarının motorlarını durdurmaları yasaktır.

g)Aksine bir trafik işareti olmadıkça, bütün kavşaklarda araçlar, ray üzerinde hareket eden taşıtlara geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Yani yokuş olup olmamasının bir önemi yok. İş araçları normal araçlara yol vermek zorundadır. Kontrolsüz kavşakta öncelik sağda olan aracındır.

Burda iki tarafta hatalı gibi ama bence A daha hatalı. B aracı kavşakta durup hareket etmiş olsa bile görüceği araç çöp kamyonu onun arkasından başkasının çıkacağını düşünemez. A aracı ise zaten çöp kamyonundan ötürü sağ tarafını net göremiyor o yüzden kavşakta yavaşlayıp kamyonu geçtikten sonra sağını kontrol etmesi gerekliydi yokuş olması bir şeyi değiştirmez burda. Yapılan açıklamaya göre de A aracı direksiyonu eğer kırmadaydı B aracına tam olarak yandan çarpıcaktı burdan da A aracının kavşağa B aracından sonra girdiğini öğreniyoruz yani B aracı kavşağa girdikten sonra A aracını görse bile yapıcak bir şey yok kavşakta duramaz yol vermesi gereken araç A aracı. Ama A aracı kendinden emin bir şekilde belkide yokuşun da etkisi ile yolu tam anlamıyla kontrol etmeden kavşağa giriş yapıyor tam ortada B yi görüyor ve kaçış manevrası yapıyor.

@fixit Annem babam polis :) Onlara sorup yazdım. Ayrıca,

Madde 109- (Değişik: RG-02/11/2000-24218)

Kavşaklarda aşağıdaki kurallar uygulanır.

a)Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar.

b)Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda;

1)Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,

2)Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara,

3)Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler bu yoldan gelen, geçen araçlara,

4)Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara,

5)Tali yoldan ana yola çıkan sürücüler, ana yoldan gelen araçlara,

6)Dönel kavşağa gelen sürücüler, dönel kavşak içindeki araçlara,

7)Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara,

8)Dönüş yapan sürücüler, doğru geçmekte olan araçlara,

c)Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise;

1)Motorsuz araç sürücüleri, motorlu araçlara,

2)Lastik tekerlekli traktör ile iş makinesi sürücüleri, diğer motorlu araçlara,

3)Motorlu araçlardan soldaki, sağdan gelen araca,

4)Dönüş yapan sürücüler, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere,

d) Kavşağa gelen sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarından kurallara uygun olarak karşıya geçen veya geçmek üzere olan yayalara,

Geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

e)Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı, kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise, sürücülerin kavşağa girmeleri yasaktır.

f)Görevli kişi veya ışıklı trafik işareti ile yönetilen kavşaklarda, sürücüler kavşağı en kısa zamanda geçmek zorundadırlar. Sürücülerin gereksiz olarak yavaşlamaları, durmaları, araçtan inmeleri, yolcu indirmeleri ve bindirmeleri veya araçlarının motorlarını durdurmaları yasaktır.

g)Aksine bir trafik işareti olmadıkça, bütün kavşaklarda araçlar, ray üzerinde hareket eden taşıtlara geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Yani yokuş olup olmamasının bir önemi yok. İş araçları normal araçlara yol vermek zorundadır. Kontrolsüz kavşakta öncelik sağda olan aracındır.
Hocam bende böyle biliyordum ancak @SypeR hocam bu kuralın ana yollarda geçerli olduğunu mahalle arası yollarda geçerli olmadığını söyledi az önce. Onu da bir sorar mısın sana zahmet tam olarak öğrenmiş oluruz.

Screenshot_1.png

Burda iki tarafta hatalı gibi ama bence A daha hatalı. B aracı kavşakta durup hareket etmiş olsa bile görüceği araç çöp kamyonu onun arkasından başkasının çıkacağını düşünemez. A aracı ise zaten çöp kamyonundan ötürü sağ tarafını net göremiyor o yüzden kavşakta yavaşlayıp kamyonu geçtikten sonra sağını kontrol etmesi gerekliydi yokuş olması bir şeyi değiştirmez burda. Yapılan açıklamaya göre de A aracı direksiyonu eğer kırmadaydı B aracına tam olarak yandan çarpıcaktı burdan da A aracının kavşağa B aracından sonra girdiğini öğreniyoruz yani B aracı kavşağa girdikten sonra A aracını görse bile yapıcak bir şey yok kavşakta duramaz yol vermesi gereken araç A aracı. Ama A aracı kendinden emin bir şekilde belkide yokuşun da etkisi ile yolu tam anlamıyla kontrol etmeden kavşağa giriş yapıyor tam ortada B yi görüyor ve kaçış manevrası yapıyor.
Ben de iki tarafın hatalı olduğunu düşünüyorum. Hocam kamyonu sollamaya çıkınca zaten direkt yol ortasında kalıyor. Çöp kamyonu sağ olsun tam yol bitiminde duruyor. Mesafeler çok kısa olduğu için olaylar saniyeler içinde oluyor.

Hocam bende böyle biliyordum ancak @SypeR hocam bu kuralın ana yollarda geçerli olduğunu mahalle arası yollarda geçerli olmadığını söyledi az önce. Onu da bir sorar mısın sana zahmet tam olarak öğrenmiş oluruz.

Eki Görüntüle 1067468

Ben de iki tarafın hatalı olduğunu düşünüyorum. Hocam kamyonu sollamaya çıkınca zaten direkt yol ortasında kalıyor. Çöp kamyonu sağ olsun tam yol bitiminde duruyor. Mesafeler çok kısa olduğu için olaylar saniyeler içinde oluyor.
Hocam sorunun cevabı C bendinde zaten :) Nerede olduğu fark etmeksizin kavşaklarda üstteki kurallar uygulanır.

mahalle arası yollarda geçerli olmadığını söyledi az önce
Mahalle arasında da geçerli olması lazım zaten mahalle araları kontrolsüz kavşak dolu.
Mesafeler çok kısa olduğu için olaylar saniyeler içinde oluyor.
İşte A aracı muhtemelen sollayıp hiç durmadığı için olay yaşanmış bana göre işin fitilini o ateşlemiş. Hem yokuşdan ötürü hem de çöp kamyonundan ötürü görüşü çok az olduğu bir kavşağa dikkatsiz girmiş. B aracı da ilk bakışta çöp kamyonunu görmüş ama olay tam ortada nerdeyse kafa kafaya yakın bir şekilde gerçekleştiğine göre B aracıda sol tarafına çok dikkat etmemiş yoksa kavşağa girerken A aracını görmeme ihtimali düşük. Trafikte kusur oranları 8 üzerinden hesaplanıyordu yanlışım yoksa ben burda A aracına 6/8 B aracında 2/8 derdim ama tabi uzanan biri değilim.

Geri
Yukarı