Trafikte akış yönü farklı olan ülkelere gidersek nasıl oluyor?

Neden çarpışasın ki? Şoförlüğün iyiyse çok zor olmuyor. Her yıl yurt dışından akrabalarımız geliyor direksiyon solda oturunca çok garip geliyor ama sağ şeritli yolda sol direksiyonlu araç kullanırken çok normal kullanıyorlar. Biraz alışkanlıkla alakalı diye düşünüyorum.

Neden çarpışasın ki? Şoförlüğün iyiyse çok zor olmuyor. Her yıl yurt dışından akrabalarımız geliyor direksiyon solda oturunca çok garip geliyor ama sağ şeritli yolda sol direksiyonlu araç kullanırken çok normal kullanıyorlar. Biraz alışkanlıkla alakalı diye düşünüyorum.
Arkadaş sanırım biraz da bu ters şerit olayının nerede başladığını sormuş sanırım. O sorunca ben de merak ettim. Nereden itibaren şerit değişiyor?

Arkadaş sanırım biraz da bu ters şerit olayının nerede başladığını sormuş sanırım. O sorunca ben de merak ettim. Nereden itibaren şerit değişiyor?

Ülke sınırlarına giriş yaparken. Sınır kapılarından sonra yani. Sağda giderken bir anda kendinizi solda bulmuyorsunuz. Öyle bir şey yaşanmıyor. Aşırı trajik olurdu. Tabii tecrübe şart bunun için. Böyle basit gelmesin.

Ülke sınırlarına giriş yaparken. Sınır kapılarından sonra yani. Sağda giderken bir anda kendinizi solda bulmuyorsunuz. Öyle bir şey yaşanmıyor. Aşırı trajik olurdu. Tabii tecrübe şart bunun için. Böyle basit gelmesin.
Yok elbette birden sol şerite geçilmiyordur ama tam olarak o geçiş kısmını çok merak ettim.

Soldan akan trafiğe sahip bir ülkeye, Türkiye gibi sağdan akan trafiğe uygun otomobil ve yoldan geçiş yaparsanız, çeşitli kavşak, yonca gibi bağlantı noktaları ve trafik uyarı, işaretçileriyle gidiş yönüne doğru yönlendirilirsiniz.

How they connect0.jpg

Dosya Ekleri

• dvdvdvdvddv.png
    dvdvdvdvddv.png
    307,3 KB · Görüntüleme: 50
Sağ şeritten trafiği kullanan biri, sol şerit trafiğine çok zor alışır. Hele ki yurtdışı ziyaretlerinde sol şeridi kullanan bir yere gidiyorsanız kesinlikle araç kullanmayın.

Her ne kadar levhalar olsa bile, sürekli olarak sağ şeritten gitmeye şartlanmış reflekslerle trafiğe çıkacaksınız ve bu büyük bir tehlikedir.

Geri
Yukarı