Rehber tRCDRD değerinin RAM gecikmesine olan etkisi

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Yeni RAM aldığımdan beridir overclock yapıyorum ve hemen hemen her değeri deniyorum. Bugün sizlere tRCDRD değerinin RAM gecikmesine olan etkisini göstereceğim.

İki resimde de her şey aynı, sadece tRCDRD ayarı farklı.

tRCDRD ayarı 18 iken aldığım gecikme;

18 DRD.png

tRCDRD ayarı 22 iken aldığım gecikme;

DRD 22.png

tRCDRD'yi 4 yükselttiğimde gecikme değerim direkt olarak 2.6ns arttı. Yani RAM overclock yaparken ''Latency'' düşürme amacınız varsa tRCDRD değerinin önemi büyük. Diğer değerler bu kadar fazla etki etmiyor gözlemlediğim kadarıyla.

Ve maalesef ki şöyle kötü bir şey var. tRCDRD'yi Samsung B Die ve 1-2 Micron çip haricinde çok düşüremiyorsunuz. Benim elimde bulunan RAM bad bin bir Samsung B Die. 3866'de 18 oluyor en düşük. Kaliteli bir B Die ile bu değer 14 olabiliyor 3866'da. CJR genelde 20-21 oluyor bu frekansta. Micron E Die genelde 20 yine aynı şekil. 1-2 tane Rev.E Die modeli ve Rev.B Die 16Gbit olanı da 18-19 olabiliyor ama genel olarak tRCDRD işinde en başarılı çip Samsung B Die. Bu sebeple zaten overclock listelerinde en düşük gecikmelerde falan Samsung B Die yer alıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Basit ve güzel rehber acaba VRAM bellekleri için de aynı durum söz konusu olabilir mi?

Basit ve güzel rehber acaba VRAM bellekleri için de aynı durum söz konusu olabilir mi?
VRAM timingleri direkt biosa şifreli bir şekilde yazılı. Değiştirebilmen için hem şifreli timing strapini değiştirmen üzerinde biosun checksum'unu bozmadan editlemen gerek. Ki bunu yapabileceğin en modern kart Polaris serisi.

VRAM timingleri direkt BIOS'a şifreli bir şekilde yazılı. Değiştirebilmen için hem şifreli timing strapini değiştirmen üzerinde BIOS'un Checksum'unu bozmadan editlemen gerek. Ki bunu yapabileceğin en modern kart Polaris serisi.

Hayır, en güncel seri RDNA1 ve bunu yapabildiğim için söyledim.

Geri
Yukarı