Tren ikileminde hangi yolu seçerdiniz?

• Konuyu başlatan nih
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 2B
O zaman 1 kişiyi seçerim. 5 annenin canı yanmasındansa 1 tanesinin yanması daha az acı verici :( Ama bir türlü imkan olsa o 1 kişiyi raylara atlayarak kenara itmeyi seçerdim.
Siz bu ikilemde tamamen güvenli bir konumdasınız, kendinizi feda etmek gibi bir şansınız yok.
Arkadaşlar siz anlamadınız. Olay 1 kişiyi bilerek öldürmek mi? 5 kişinin intihar etmesi mi?
Hayır, belki ikilemin başka versiyonları vardır ama benim şu anki açıkladığım ikilemde böyle bir durum mevcut değil. 2 raydaki kişiler/kişi tamamen aynı durumda, kaçamayacak durumdalar ve intihar gibi bir konu söz konusu değil.

Siz bu ikilemde tamamen güvenli bir konumdasınız, kendinizi feda etmek gibi bir şansınız yok.

Hayır, belki ikilemin başka versiyonları vardır ama benim şu anki açıkladığım ikilemde böyle bir durum mevcut değil. 2 raydaki kişiler/kişi tamamen aynı durumda, kaçamayacak durumdalar ve intihar gibi bir konu söz konusu değil.

O zaman burada duygular yerini mantığa bırakır 1 kişi ölür biter.

Var aslında, 5 kişi bağlanmadığı sürece oraya o konumda bulunmaları tamamen kendi istekleriyledir yani toplu intihar girişimindeler. Eğer niyetleri bu değilse bile gelen bir trenin önünde beklemek kendi canına kıymak demeye gelir.

Ama diğer yolu seçen makinist ise, trenin gelmeyeceği yolda bekleyen masum birinin canını kıymakla, belki aptallıkları belki de intihar etmek için raylarda bekleyen 5 kişi arasında ikilemdedir.

Var aslında, 5 kişi bağlanmadığı sürece oraya o konumda bulunmaları tamamen kendi istekleriyledir yani toplu intihar girişimindeler. Eğer niyetleri bu değilse bile gelen bir trenin önünde beklemek kendi canına kıymak demeye gelir.

Ama diğer yolu seçen makinist ise, trenin gelmeyeceği yolda bekleyen masum birinin canını kıymakla, belki aptallıkları belki de intihar etmek için raylarda bekleyen 5 kişi arasında ikilemdedir.
Peki durumu daha detaylandıralım o zaman.

Durum tamamen aynı, sadece bir rayda kaçma imkanı olmayan 5 çalışan işçi varken diğer rayda 1 işçi var. Yine trenin gideceği yönü seçme hakkına sahipsiniz.

Peki durumu daha detaylandıralım o zaman.

Durum tamamen aynı, sadece bir rayda kaçma imkanı olmayan 5 çalışan işçi varken diğer rayda 1 işçi var. Yine trenin gideceği yönü seçme hakkına sahipsiniz.
Aşırı basitleşiyor bu durumu yaparsan işte. Eğer kişi cani değilse 1'i seçecek, katliam yapmak istiyorsa 5'de devam edecek. Beş işçiyi ezmek için bir sebep bulmalısın ki ikilemde kalalım.

Şimdi anladım.

Kimseyi tanımadığıma göre ellemezdim, tren o yolda gidiyorsa zaten gidiyordur. Bu adamlar zaten ölecekken, rastgele bambaşka birini benim seçip hayatına son vermem pek mantıklı gelmiyor. Öyle bir durumda galiba kılımı bile kıpırdatamazdım bile gerçek hayatta.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı