Tren ikileminde hangi yolu seçerdiniz?

• Konuyu başlatan nih
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 2B
Yıllardır aynı soruyu görmekten sıkıldım, artık yeni bir şeyler lazım. Kendi inisiyatifinle 1 kişiyi öldürmek mi? Yoksa kendi iradenin dışında bulunduğun bir durumda 5 kişinin ölümüne müdahale etmemek mi? 100 kişi o anda o kolun yanında olsun, en az 90'ı görmemiş gibi yapar çünkü insanlarda sorumluluğu paylaşma ve suçu reddetme refleksi baskındır. Eğer o kolu çekersen ölen 1 kişinin sorumluluğu tamamen sendedir, görmemiş gibi yaparsan senin dışında olan bir durumla sorumluluk paylaşımı yaparsın.

Neyse cevabım şu: Hangi Tren? 🙈🙉🙊

Görmedim, duymadım, bilmiyorum.

Son düzenleme:
Bu soru bence 1 tane aile ferdini kurtarmak mi yoksa 5 tane yabancı insanı mi kurtarmak olarak sorulmalı.

Böyle sorulduğunda da çoğu kişi tepkisiz kalmak yerine ailesini secip 1 kişi için 5 kişiyi öldürür.

İnsan duygusal varlıktır, robotik kodlamayla ya da saf mantıkla çalışamaz.

Neye hayır? Zaten olay bu ve bunun aksini belirten bir yorumda bulunmadım. Aksine yorumda bulunan birçok arkadaş bu ikilemi 1v5 olarak aldı, ben değil.

İkilemde 5 kişiyi kurtarmayı seçersen 1 cinayet işlemiş oluyorsun, müdahale edilmez ise 5 kişinin ölmesi sizden bağımsız olarak gerçekleşiyor. Kendimi açıklayamamışım sanırsam. "5 kişiyi kurtarmak için 1 kişiyi öldürür müsün?" sorusu buradan geliyor zaten, ikilemle çelişen bir cümle değil. İkilemin cinayet etiğiyle olan bağlantısını anlatan bir cümle.

Olay "1 kisinin olmesi ya da 5 kisinin olmesi" ikilemi degil. Hayir dedigim kisim bu.

Ayni seyi soyluyoruz.

Bu soru bence 1 tane aile ferdini kurtarmak mi yoksa 5 tane yabancı insanı mi kurtarmak olarak sorulmalı.

Böyle sorulduğunda da çoğu kişi tepkisiz kalmak yerine ailesini secip 1 kişi için 5 kişiyi öldürür.

İnsan duygusal varlıktır, robotik kodlamayla ya da saf mantıkla çalışamaz.
Soruyu böyle sorunca kişilerin vereceği cevaplar değişebilir fakat bu etiksel olarak bir değişiklik getirmiyor ikileme. Böyle bir durumda çoğu insan olayın etik olup olmadığına bakmaksızın aile fertlerini seçer çünkü söylediğiniz gibi biz duygusal varlıklarız. Bu ikilemin insanlar tarafından ahlaki tarafının daha rahat tartışılabilmesi için böyle sunulması daha mantıklı.

kendimi spectator moda alır ve olacakları izlerim. Orada bulunan 5 kişinin eceli gelmiş artık yapacak bir şey yok. Öteki durumda kolu çevirmem halinde katil oluyorum. Bunun birde psikolojik kısmı var. Hayatın boyunca bir insanın canına kıydım diye içini yer durursun.

@nih Benim de demek istediğim duygular devreye girdiğinde ortada ne ahlak, ne etiklik kalır. Tek düşünülen çıkardır. Tanımadığı insanlar karşısında izleyici kalan insan ailesi karşısında kalamaz. Böylece insanların karar mekanizması saf bir seçenekten ibaret diyemeyiz.

Geri
Yukarı