Trenler nasıl sabit gidebiliyor?

170855

Hectopat
Herkese merhaba,

Tren raylarına baktığınız zaman bazen düzgün bazen de oldukça karışık iç içe olabiliyorlar. Sorum şu tren de nasıl bir mekanizma olabilir de treni sabit yönde hareket etmesini sağa ya da sola sapmasını engelliyor. Benim 2 fikrim var:

1) Trenin tekerleklerinin bulunduğu bölgede kilit sistemi var ve ana istasyondan (bakımların yapıldığı yer) çıkış yaptığı zaman makinist kilitleri devreye sokarak tek bir yönden gitmesini sağlıyor.
2) Bugün incelediğim u-bahnlar da tekerleğin yanında bir tane hava da giden tekerlek var. Bu tekerlek raylar karıştığı zaman manuel olarak devreye giriyor ve hangi yönden gidilmek isteniyorsa treni o bölgeye sokuyor.
Bunlar benim fikirlerim.

Bir de etrafımdaki insanlara sorduğumda genelde "sensör" teknolojisinden bahsetiyorlar. Bence sensör kullanılması tehlikeli olabilir. Çalışmama ve arıza durumlarından dolayı. Sizin fikriniz nedir?

Dosya Ekleri

• 191B3240-84C1-4F30-83D4-35546BE6E6D9.jpeg
    191B3240-84C1-4F30-83D4-35546BE6E6D9.jpeg
    47,9 KB · Görüntüleme: 74
Hocam filmlerden gördüğüm kadarıyla bir kol ile yol ayarlanıyor. Paint ile anlatmaya çalışacağım.

1635167504573.png

Kırmızı yol ayırıcılarda tek bir yol ayırıcının 2 farklı halini gösterdim. Mehmet kolu kendisine doğru çektiğinde kırmızı yol ayırıcı 1 nolu ile aynı konuma geliyor ve tren düz gidiyor. Mehmet kolu ileri iterse yol ayırıcı 2 nolu hale geliyor ve tren sağa gidiyor.

Herkese merhaba,

Tren raylarına baktığınız zaman bazen düzgün bazen de oldukça karışık iç içe olabiliyorlar. Sorum şu tren de nasıl bir mekanizma olabilir de treni sabit yönde hareket etmesini sağa ya da sola sapmasını engelliyor. Benim 2 fikrim var:

1) trenin tekerleklerinin bulunduğu bölgede kilit sistemi var ve ana istasyondan (bakımların yapıldığı yer) çıkış yaptığı zaman makinist kilitleri devreye sokarak tek bir yönden gitmesini sağlıyor.
2) bugün incelediğim u-bahnlar da tekerleğin yanında bir tane hava da giden tekerlek var. Bu tekerlek raylar karıştığı zaman manuel olarak devreye giriyor ve hangi yönden gidilmek isteniyorsa treni o bölgeye sokuyor.
Bunlar benim fikirlerim.

Bir de etrafımdaki insanlara sorduğumda genelde "sensör" teknolojisinden bahsetiyorlar. Bence sensör kullanılması tehlikeli olabilir. Çalışmama ve arıza durumlarından dolayı. Sizin fikriniz nedir?

Rayların birbirine girdiği yerdeki kısım hareket ediyor ve tren hangi yönden gidecekse oraya bağlanıyor.

Hocam filmlerden gördüğüm kadarıyla bir kol ile yol ayarlanıyor. Paint ile anlatmaya çalışacağım.

Eki Görüntüle 1198194

Kırmızı yol ayırıcılarda tek bir yol ayırıcının 2 farklı halini gösterdim. Mehmet kolu kendisine doğru çektiğinde kırmızı yol ayırıcı 1 nolu ile aynı konuma geliyor ve tren düz gidiyor. Mehmet kolu ileri iterse yol ayırıcı 2 nolu hale geliyor ve tren sağa gidiyor.

Yani benim fikirlerime baktığımız zaman ikinci olan daha uygun gibi duruyor değil mi?

Yok yani şunu demek istiyorum,
Hava da kalan tekerlek belki de dediğiniz kol ile ayarlanıyordur. Ayrıca her türlü tekerleğin kontrol edilmesi gerekiyor¿

Teker kontrol edilmez hocam. Ayrıca kol ile kontrol edilen teker değil yol ve trenin dışından kontrol ediliyor. Tren sadece dümdüz gidiyor. Sola veya sağa döneceği zaman zaten yol ayarlanıyor dışarıdan kol ile ayarlanıyor, tren yine düz gitmiş oluyor her türlü. Benim bildiğim bu.

Teker kontrol edilmez hocam. Ayrıca kol ile kontrol edilen teker değil yol ve trenin dışından kontrol ediliyor. Tren sadece dümdüz gidiyor. Sola veya sağa döneceği zaman zaten yol ayarlanıyor dışarıdan kol ile ayarlanıyor, tren yine düz gitmiş oluyor her türlü. Benim bildiğim bu.

Peki aşağıdaki görselde nasıl oluyor. Aynı yol üzerinden geliyor tren. Tekerleğe veya onun bir mekanizmasına müdahale edilmeden nasıl geçecek onu düşünüyorum. Yolları ayırmak mantıklı ancak her zaman ve her yerde geçerli olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca benim baktığım u-bahn idi. Belki farklıdır.

Dosya Ekleri

• DFE1AEC0-7E41-4E1A-A553-45F0D80787DF.jpeg
    DFE1AEC0-7E41-4E1A-A553-45F0D80787DF.jpeg
    44,1 KB · Görüntüleme: 30
Peki aşağıdaki görselde nasıl oluyor. Aynı yol üzerinden geliyor tren. Tekerleğe veya onun bir mekanizmasına müdahale edilmeden nasıl geçecek onu düşünüyorum. Yolları ayırmak mantıklı ancak her zaman ve her yerde geçerli olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca benim baktığım u-bahn idi. Belki farklıdır.

Anlayamadım hocam ben de.

Geri
Yukarı