Trigonometrik sorular

Elekrono

Hectopat
Yer
System32
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar trigonometri ile ilgili birkaç soru çözüyorum ve zorlandığım birkaç tane soru oldu. Soruların kolay olduğunu biliyorum fakat şube değişikliğinden dolayı kaynayan matematik dersinin açığını henüz kapatamadım ve bu yüzden bunları çözemedim. Soruların çözüm yöntemini bilen varsa yazarsa çok sevinirim.
Sorular:
1. 1 + tanx 'in en sade şekli hangisidir? A) cosx B) -sinx C) tanx D) cotx E) sec²x
1 + cotx

2. a = sin²x, b = cos²x olmak üzere ; a³ + b³ ifadesinin eşiti aşağıdakilerden hangisidir? A) sinx B) cosx + sinx C) 1 D) 2 E ) cos2x
_______________________________________ a² + b² - ab

İlk soruda (1+tanx)/(1+cotx) mi yazıyor? Sanırım ikincisi de (a**3+b**3)/(a**2+b**2-ab). Doğru mudur?
İlki öyle ise (1+tanx)'i yazarken tanx yerine sinx/cox yazıp 1 yerine de cosx/cosx yazınca (sinx+cosx)/cosx geliyor. Diğeri için de aynısı yapılınca (cosx+sinx)/sinx geliyor. Bölme olduğu için ters çevirip çarpınca (cosx+sinx)'ler sadeleşir sinx/cosx kalır bu da tanx'dir.
İkincide ise senden a**3+b**3'ün (a**2+b**2-ab)*(a+b) olduğunu bilmeni bekliyorlar. Sadeleştirme yapılınca a+b kalıyor ki bu da (sinx)**2+(cosx)**2=1 eşitliğinden direkt 1 çıkar.
Bu arada şıklara gerek yok. Çözemediğin soruyu birine sorarken şıkları söyleme. Şıklardan gidip yöntem uyduran çok gördüm.

Son düzenleme:
İlk soruda (1+tanx)/(1+cotx) mi yazıyor? Sanırım ikincisi de (a**3+b**3)/(a**2+b**2-ab). Doğru mudur?
İlki öyle ise (1+tanx)'i yazarken tanx yerine sinx/cox yazıp 1 yerine de cosx/cosx yazınca (sinx+cosx)/cosx geliyor. Diğeri için de aynısı yapılınca (cosx+sinx)/sinx geliyor. Bölme olduğu için ters çevirip çarpınca (cosx+sinx)'ler sadeleşir sinx/cosx kalır bu da tanx'dir.
İkincide ise senden a**3+b**3'ün (a**2+b**2-ab)*(a+b) olduğunu bilmeni bekliyorlar. Sadeleştirme yapılınca a+b kalıyor ki bu da (sinx)**2+(cosx)**2=1 eşitliğinden direkt 1 çıkar.
Bu arada şıklara gerek yok. Çözemediğin soruyu birine sorarken şıkları söyleme. Şıklardan gidip yöntem uyduran çok gördüm.
Çok teşekkür ederim, bizim sınıf çok kalabalıktı, müdür yardımcısı 4 kişiyi yan sınıfa geçirdi bu yüzden ders kaynadı öğretmenimiz de sorunun çözümünü gösteriyor, sorunun nasıl çözüleceğini öğretmiyor. Yazıp geçiyor, sorunca da kızıyor. Haliyle anlamıyoruz. Çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı