Trojan temizlenince performans sorunu kalır mı?

Kilgharrah

Hectopat
Arkadaşlar, belli bir süre önce Monster Hunter World oyununa TR yama indirmek için bir siteye girdim. Normalde bu şeylere dikkat ederim fakat bir an boşluğuma geldi ve indirip kurdum. Sonrasında Windows trojan tespit hatası verdi ben de ilk başta çok ciddiye almadım. Oyunu açınca fark ettim ki normalde sorunsuz çatır çatır çalışan oyun bir anda kasıyor ve yaklaşık 20-30 saniye sonra kasması duruyor. Dediğim gibi indirmeden önce de oyundaydım ve 10 dakika da bu hale geldi. Sonrasında "gerçekten trojan mi var acaba?" diye düşünerek araştırmalara başladım. Malwarebytes ve Kaspersky gibi uygulamalarla PC'yi defalarca tarattım ve ne bulursa bu programlar direkt sildim. Sonrasında sorun çözülmediği için de format attım fakat normalde hiç kasmayan oyun şimdi ise 4 veya 5 saniyelik bir kasmayla başlıyordu. Düzeldi sanırım dedim ama yine de içimde bir şüphe kaldı. Geçen gün PC'ye Warframe indirdim ve oynamaya başladım. Normalde asla kasmayan oyun (bundan önce en son yaklaşık 7-8 ay önce oynamıştım ki trojan olayından epey önce) bu sefer bu yolculuk ekranlarında (oynayanlar bilecektir ki gemilerin hareket ettirebildiği sahnelerde) kasmaya başladı kontrol ettim ve DX11 kullandığını gördüm ardından onu DX12 betaya çevirdim kasma sorunu nispeten çözülmüştü fakat şüphe bir kere işledi içime. Sizce şu an PC'yi garantiye mi göndersem yoksa boşuna mı endişeleniyorum bilmiyorum.
Ne tavsiye edersiniz?

Sistem:
  • RX 5500 XT.
  • R5 3600
  • 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format sonrası kasmalar olabilir normal bir durum belki daha önce performans arttırma gibi ayarlar yaptıysanız onlar sıfırlanmıştır.
Format attıktan sonra sürücüleri güncellediniz mi?

Format sonrası kasmalar olabilir normal bir durum belki daha önce performans arttırma gibi ayarlar yaptıysanız onlar sıfırlanmıştır.
Format attıktan sonra sürücüleri güncellediniz mi?

Evet, sürücüleri hep güncel tutuyorum. Birkaç sürüm geçti ve şu anki sürümüm de WHQL sürüm.
Performans arttırma yapmamıştım. Hatta Ram frekansını dahi yükseltmedim.

Trojan bulaşması garanti kapsamına girmeyecektir büyük ihtimalle. Sonuçta kullanıcının hatası oluyor bu.

Geri
Yukarı