Trojan ve Malware nasıl temizlenir?

AeternaVictrix

Centipat
Herkese selamlar,
2.5-3 senedir ESET nod32 anti virüs kullanıyordum. Geçenlerde ESET'in lisans süresi doldu ve iptal oldu sonraki günlerde Windows Defender'dan bir trojan uyarısı aldım. "Trojan:Win32/Tiggre!rfn" Defender, trojanı engellediğiyle ilgili bir geri bildirim gönderdi. Ama Defender'a pek güvenemedim. Lisansı biten ESET'i, Windows'u güvenli moda alarak uninstall programıyla kaldırıp Kaspersky Anti-Virüs'ü ve Malwarebytes'i indirdim. İndirdikten sonra Windows'u tekrar ağ bağlantısız güvenli moda geçirdim ve Kaspersky ile Malwarebytes ile tarattırdım.

Kaspersky, Full tarama yaptı ama hiçbir şey bulamadı fakat Malwarebytes tarayınca 5 tane malware buldu. Bunları karantinaya aldırdım sonra hem güvenli modda hem de normal modda birer kez daha tarattırdım bu sefer Malwarebytes hiçbir şey bulmadı. İçimde hala bir şüphe var sizce bilgisayarım temizlenmiş midir? Yoksa hala virüs olabilir mi? Virüs var ise format atmayı düşünüyorum. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20200902_220223.jpg
    IMG_20200902_220223.jpg
    602,9 KB · Görüntüleme: 102

Bulunan şey korsan kullanmak için KMS aracı. Korsan Windows kullanıyorsun sanırım. Korsan Windows kullananların maalesef temiz kurulum yapıp tekrar kullanmamaları en mantıklı seçenek.

Güvenliğinizi umursuyorsanız korsan Windows kullanmanız hatalı en başta. Sisteme temiz kurulum yapın, internetten OEM anahtar satın alarak sisteminizi orijinal hâle getirin.

Bulunan şey korsan kullanmak için KMS aracı. Korsan Windows kullanıyorsun sanırım. Korsan Windows kullananların maalesef temiz kurulum yapıp tekrar kullanmamaları en mantıklı seçenek.

Güvenliğinizi umursuyorsanız korsan Windows kullanmanız hatalı en başta. Sisteme temiz kurulum yapın, internetten OEM anahtar satın alarak sisteminizi orijinal hâle getirin.
Korsan Windows kullandığımın farkında değildim. En kısa sürede OEM anahtarı alıp sistemi orijinal hâle getireceğim ama bir şey daha sormak istiyorum. Malwarebytes'in karantinaya aldığı malwareler ilerleyen zamanda tekrardan bir sıkıntı oluşturmaz değil mi? Karantinaya aldığında ortadan kaldırıyordur diye umuyorum.

Crack Windows zaten hem sisteme, hem güveliğinize hem de gizliliğinize zarar verir. Format atıp "orjinal" ISO ile temiz kurulum yapın.
En kısa sürede OEM anahtarı alıp sistemi orijinal hale getireceğim
O kadar kolay değil temiz kurulum yapmalısın.

Korsan Windows kullandığımın farkında değildim. En kısa sürede OEM anahtarı alıp sistemi orijinal hâle getireceğim ama bir şey daha sormak istiyorum. Malwarebytes'in karantinaya aldığı malwareler ilerleyen zamanda tekrardan bir sıkıntı oluşturmaz değil mi? Karantinaya aldığında ortadan kaldırıyordur diye umuyorum.
Korsan Windows kullanıyorsunuz, sistem içerisindeki zararlılardan tamamen kurtulmanın en iyi ve sağlıklı yolu temiz kurulum(format) atmaktır. OEM anahtarını aldıktan sonra bilgisayarınıza format atın, ondan sonra ise OEM anahtarı ile sisteminizi orijinal hâle getirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı