Trojan:Win32/IRCbot Virüsü nasıl silinir?

Kutaay

Hectopat
Selamlar başlıktan da göreceğiniz üzere bilgisayarıma Trojan:Win32/IRCbot adında bir virüs bulaşmış olarak gözüküyor. Dün hiçbir şey yoktu ama bu sabah bilgisayarı açtığımda bu virüs ile karşılaştım. Nasıl sileceğimi bilmiyorum. Windows Defender'dan "Kaldır" yazısına tıklasam bile kaldırılmıyor. Yardım edebilir misiniz?
Ek olarak Windows Defender'da etkilenen öğe olarak ekteki dosya gözüküyor.

1606651343735.png

Ve her tespit ettiğinde sondaki sayı değişiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky'ı indirip kaldırmayı deneyebilirsiniz. Forum da hem ücretsiz en iyi antivirüs programı olarak gösteriliyor hem de kendim de kullanıyorum 5 tane farklı virüs buldu. Windows Defender kapsamlı tarama yapınca bile bulamamıştı.

Eğer önemli verileriniz yoksa veya az ise tarattıktan sonra direkt diski formatlayın (biçimlendirmeyi unutmayın) zira etkilenen ögeler değiştiğine göre internet bağlantısı sağladığınız sürede sürekli yayılıyor ve sizden bilgi çekiyor demektir. Format atamıyor veya atmak istemiyorsanız en azından cihazın internet bağlantısını kesip bulaşan dosya/klasörleri bulabiliyorsanız doğrudan kayıt defteri ile silmeyi deneyin tabi arkadaşların önerdiği gibi virüs programı ile önyükleme taraması ve tam tarama da sağlayabilirsiniz. (Toolbar temizlemesi yapmanızda da fayda var)

TROJAN.WIN32.IRCBOT​

Bu ailenin kötü amaçlı yazılımları IRC bot işlevselliğine sahiptir ve diğer eylemleri gerçekleştirmek veya kötü amaçlı bağlantılar içeren mesajlar göndermek için siber suçlunun komutlarını almak gibi zararlı eylemleri gerçekleştirmek için IRC kanallarına bağlanır.

Yeni konular

Geri
Yukarı