Trojanlı dosyayı silsem trojan silinir mi?

ouz13

Decapat
Daha fazla  
Bundan 1-2 ay önce red Dead 2 için Türkçe yama indirmiştim şimdi indirdiğim yamanın trojanlı olduğunu öğrenip VirusTotal üzerinden tarana yaptım ve trojanlı dosyayı buldum ve sildim trojan gitmiş midir? Gitmediyse ne yapmam gerek?

BatuhanCeylann

Hectopat
Yer
İstanbul/Bayrampaşa
Daha fazla  
Bundan 1-2 ay önce red Dead 2 için Türkçe yama indirmiştim şimdi indirdiğim yamanın trojanlı olduğunu öğrenip VirusTotal üzerinden tarana yaptım ve trojanlı dosyayı buldum ve sildim trojan gitmiş midir? Gitmediyse ne yapmam gerek?

Sanırım silinmez format atman en iyi çözüm gibi görüyorum.

bursali

Hectopat
Yer
Bursa
Trojanın sadece orada olduğuna eminsen evet. Ama farklı dosyalara bir şekilde kendini kopyalamışsa ve program onları bulamadıysa bilgisayarında kalır. Temiz format en iyisi.

Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
okuyorum ben ya
Önce sakin olun ve sisteminizi düzgün bir antivirüsle taratın, mesela Kaspersky.

Cihen

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel i5-11400F
GPU: PNY GeForce RTX 3060
Anakart: ASUS PRIME H510M-E
RAM: PNY 8GB XLR8x2 3200MHz DDR4 RAM
Kasa: POWER BOOST X58RGB
PSU: High Power 750W 80+ Gold Performance
SSD: Kioxia Exceria NVMe M2 500GB
Klavye: Hadron G502
Fare: Bloody A90
Kulaklık: Bloody G580
Telefon: Xiaomi Redmi Note 9
Hocam silerseniz yüksek ihtimal ile gitmez, Kaspersky Security Cloud ile tarama yapın.

velud

Centipat
Daha fazla  
Bazı yama dosyaları içinde virüs barındırmasa dahi trojan olarak gözükebilir. Yani bahsettiğin yama gerçekten trojan olmayabilir. Ama eğer trojan olduğuna eminsen -bunun için sistemi sağlam bir antivirüs programı ile taratmanı öneririm- önemli dosyalarını clouda yedekleyip format atmak en mantıklısı olacaktır.

Crownguard

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
1-2 ay önce indirip şimdi mi farkettiniz yoksa 1-2 ay evvelki olaydan mı bahsediyorsunuz?

Birşey olsaydı Windows Defender tutardı ama bir antivirüs ile tarama yapmak iyi olur.

Yeni konular

Yukarı