Trojanlı dosyayı silsem trojan silinir mi?

ouz13

Hectopat
Daha fazla  
Bundan 1-2 ay önce red Dead 2 için Türkçe yama indirmiştim şimdi indirdiğim yamanın trojanlı olduğunu öğrenip VirusTotal üzerinden tarana yaptım ve trojanlı dosyayı buldum ve sildim trojan gitmiş midir? Gitmediyse ne yapmam gerek?

Bundan 1-2 ay önce red Dead 2 için Türkçe yama indirmiştim şimdi indirdiğim yamanın trojanlı olduğunu öğrenip VirusTotal üzerinden tarana yaptım ve trojanlı dosyayı buldum ve sildim trojan gitmiş midir? Gitmediyse ne yapmam gerek?

Sanırım silinmez format atman en iyi çözüm gibi görüyorum.

Trojanın sadece orada olduğuna eminsen evet. Ama farklı dosyalara bir şekilde kendini kopyalamışsa ve program onları bulamadıysa bilgisayarında kalır. Temiz format en iyisi.

Önce sakin olun ve sisteminizi düzgün bir antivirüsle taratın, mesela Kaspersky.

Hocam silerseniz yüksek ihtimal ile gitmez, Kaspersky Security Cloud ile tarama yapın.

Bazı yama dosyaları içinde virüs barındırmasa dahi trojan olarak gözükebilir. Yani bahsettiğin yama gerçekten trojan olmayabilir. Ama eğer trojan olduğuna eminsen -bunun için sistemi sağlam bir antivirüs programı ile taratmanı öneririm- önemli dosyalarını clouda yedekleyip format atmak en mantıklısı olacaktır.

1-2 ay önce indirip şimdi mi farkettiniz yoksa 1-2 ay evvelki olaydan mı bahsediyorsunuz?

Birşey olsaydı Windows Defender tutardı ama bir antivirüs ile tarama yapmak iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı