Trojen.Script.Miner.gen Virüsü Nedir?

Dediğim gibi Kaspersky'ı yükledikten hemen sonra buldu.
Öyleyse önceden varmış. Görev çubuğunda Bandicam ve Photoshop simgelerini gördüm. Ücretsiz alternatifleri: OBS, GIMP. Pahalı aylık ücretlendirmeleri sebebiyle Türkiye'de herkes korsan kullanıyor. Orijinal değillerse silmeniz önerilir. Ayrıca Kaspersky ile tüm bilgisayarı tarayın.

Ne zamandan beri bilgisayarda kasma, performans düşüşü veya yüksek sıcaklık var?
Müsait olduğunuzda görev yöneticisinde performans bölümünün ve işlemler bölümünün görüntüsünü atmayı unutmayın.

Hocam Kaspersky ile tam tarama yapın ve bulunan her şeyi kaldırın. En azından adamın sizin üzerinizden kazandığı 2-3 kuruş da olsa engellemiş olursunuz.

Öyleyse önceden varmış. Görev çubuğunda Bandicam ve Photoshop simgelerini gördüm. Pahalı aylık ücretlendirmeleri sebebiyle Türkiye'de herkes korsan kullanıyor. Orijinal değillerse silmeniz önerilir. Ayrıca Kaspersky ile tüm bilgisayarı tarayın.

Ne zamandan beri bilgisayarda kasma, performans düşüşü veya yüksek sıcaklık var?
Doğru, ne yazık ki ikisi de korsan, siliyorum o zaman onları (Hocam bu arada Sherlock Holmes gibisiniz Maşaallah.)

Bu arada VirtualBox'ta Windows XP'ye virüs indirmiştim oradan geçmiş olabilir mi?
Evet. Virüsler uzaktan bağlantılardan bulaşabiliyor. Bu nedenle TeamViewer kullanırken dikkatli olurum ve herkese bağlanmam. Uzaktan bağlanıp virüs silenleri anlayabilmiş değilim. Dosya paylaşımı ve sanal makinede internet bağlantısı kapalıysa bulaşacağını sanmıyorum.

Tabii VirtualBox da korsansa o zaman bilemem. VirtualBox açık kaynak ve ücretsizmiş. Başka program zannettim, üzgünüm.

Açık kaynak olan şeyler zaten resmi sitelerinden indirilir, kapalı kaynak olanlar eğer ücretsizse yine resmi sitesinden indirilmeli, kapalı kaynak olup ücretliyse satın alınması gerekir.

Gezginler'i falan kötülemiyorum, yanlış anlamayın. Yukarıda resmi linki varken alttakini indirmemelisiniz.
1611226963693.png

Evet. Virüsler uzaktan bağlantılardan bulaşabiliyor. Bu nedenle TeamViewer kullanırken dikkatli olurum ve herkese bağlanmam. Uzaktan bağlanıp virüs silenleri anlayabilmiş değilim. Dosya paylaşımı ve sanal makinede internet bağlantısı kapalıysa bulaşacağını sanmıyorum.

Tabii VirtualBox da korsansa o zaman bilemem. VirtualBox açık kaynak ve ücretsizmiş. Başka program zannettim, üzgünüm.

Açık kaynak olan şeyler zaten resmi sitelerinden indirilir, kapalı kaynak olanlar eğer ücretsizse yine resmi sitesinden indirilmeli, kapalı kaynak olup ücretliyse satın alınması gerekir.
VirtualBox bedava değil mi hocam zaten? Bedava olan bir şeyi neden korsan indireyim 🙂

Hocam, yaklaşık bir aydır var CPU 70 derecenin altına inmiyor.
Eğer bir oyun oynamıyorsanız veya render yapmıyorsanız bu dereceler çok riskli. Son 1 aydır ne indirdiğinizi düşünün. Oyun için normalde olabilir, bilmiyorum. Benim ekran kartı ve işlemcinin soğutması iyi olduğundan yeni oyunlarda ultra ayarlarda GPU 71 dereceyi, CPU 55-60 dereceyi geçmiyor.

Bu önerilerim sıcaklık değerlerini düşürmek içindir.
Ek olarak zararlıyla alakası olmasa da termal macun sürmenizi (Termal macun olayı bilgisayardan bilgisayara ve ortama göre değişir. Aldığımdan beri termal macun değişimi yapmadım ve sıcaklık sorunu yaşamadım.) ve güncel driverleri el ile (Driver Booster vb. kullanmadan, kendi sitesinden) indiremenizi öneriyorum.

Termal macun için:
Isınan ve Kapanan Laptop için Termal Macun Yenileme ve Temizlik Rehberi - YouTube
Masaüstü için Technopat'ın kanalında video bulamadım.

Virüsler de suçtur ama bunun kul hakkına girdiğini düşünüyorum. Satın aldığınız donanımı sizden izinsiz kullanarak bundan para kazanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı