Trust GXT 838 incelemesi

Öncelikle klavyeyi 3 aydan beri kullandığımı ve son derece memnun olduğumu belirteyim. Piyasa da incelemesini bulamadığım için bu incelemeyi yapıyorum çok detaylı olmayacak. Tam bir F/P ürünü. Klavye ve mouse olarak iki başlıkta inceleyeceğim.

Klavye:
Klavyenin öyle çok aman aman bir özelliği yok. Malzeme kalitesi orta seviye. İkisinin de kablosu kumaş sarım. Işıklandırmasından bahsedeyim. Çok iyi bir ışıklandırması yok. 3 adet kombinasyon ve bir adet nefes alma efektine sahip. Bu kombinasyonlar şu şekilde:
1608112896159.png
1608113449119.png
1608113532003.png

Nefes alma efekti de fn+ lamba tuşuna (hemen yanında) basınca başlıyor. Bu kombinasyonlar arasında geçiş yapıyor. Ayrıca fn+ page down, page up tuşlarıyla da ışığın şiddeti arttırılıp azaltılabiliyor.

Mouse:
Gerçekten kaliteli duruyor ışıklandırması çok daha iyi. Elle tutuş hissiyatı da çok güzel. Tasarımı Logitech G102 gibi hatta neredeyse aynı. Ürünün fiyatı 140TL olmasına rağmen gerçekten mouse çok kaliteli. Bu fiyat dahilinde pek bir alternatif yok.
1608114429129.png
1608114726511.png
1608114878966.png
"Alınır mı? "Derseniz. Evet alınır. Ürün linki:

Aynı seti yaklaşık olarak 125TL' ye 2 ay önce aldım. Kullanıyorum. 125TL ile alınabilecek en iyi klavye ile mouse galiba.
Klaveyenin tek kötü yanı RGB ışıklandırmanın sadece alt kısımı aydınlatması. Tuşları karanlıkta görünebilir hâle getirse çok daha iyi olurdu.

Bundan bir tane aldım yeğenime fakat, mouse ile ilgili bir sorum var.
Mouse'da rgb ya da renk kontrolü yok gibi. Üstteki tuşa basınca kırmızı ışık 3 kere yanıp sönüyor, sonra renkler yavaş yavaş değişiyor (doğru anlatabildim umarım). DPI değişikliği mi yapıyor inceleyemedim detaylı. Bi driver ya da başka bir kontrol yöntemi var mıdır?

Mouse sol tık yaparken, botun levhası (doğru mu?) bazen mouse çerçevesine takılıp hafif rahatsızlık veriyor.

Klavye ile ilgili, ışıklandırmayı sevmedim, karanlık ortamda klavye ışığı güçlü olmamakla beraber güzel fakat ışığın asıl amacı olan tuşları aydınlatma işlevi yok. Yani aydınlatma alttan geldiği için karanlık ortamda tuşları göremiyorsunuz.

Tuş hissiyatı çok kaliteli hissettiriyor, gayet yumuşak ve sessiz. Takılma görmedim, uzun vadede nasıl olacak göreceğiz.

Öncelikle hayırlı olsun. Hâlâ kullanıyorum ve memnunum.
Mouse'de RGB kontrolü yok. Üstteki tuş DPI değişikliği yapıyor. Yazılımını araştırdım ama bulamadım büyük ihtimal yok. Bu bütçede klavye için pek bir şey beklememek gerek. Alırken çok bir beklentim yoktu. Ama beni çok memnun etti.
Mouse sol tık yaparken, botun levhası (doğru mu?) bazen mouse çerçevesine takılıp hafif rahatsızlık veriyor.
Botun levhası derken imleçten mi bahsediyorsun? Dediğini tam anlayamadım fakat ben bir takılma vb. sorun yaşamadım.

Botun levhası derken imleçten mi bahsediyorsun? Dediğini tam anlayamadım fakat ben bir takılma vb. sorun yaşamadım.
Keşke rgb kontrolü olsaydı, halbuki çok maliyetli bir şey değil, diye biliyorum.

Buton levhası derken, tam anlatamamış olabilirim. Yani sol tık yaparken sürtünme yapıyor bazen.

Şu görselle anlatmaya çalışayım: yeşil ile belirttiğim yeri levha olarak tabir ettim, mavi ile belirttiğim mouse'un çerçeve kısmına bazen sürtünüyor.

1611929276051.png

Yine maliyet olarak bakacak olursam, pek de maliyetli değil harf kısımlarını yarı-saydam bir şekilde yapmak. Kanımca daha iyi aydınlatmalı ürünleri daha yüksek fiyattan satabilmek için böyle bir pazarlama taktiği uygulanıyor.

Dediğiniz gibi maliyetli değil ama dediklerinizi yaparlarsa daha yüksek fiyatlardan alıcı bulabilir ürün. Yani pahalıya satabilecekken niye ucuza satsın ki?
Sizin sorununuza gelirsek bende sürtünme yok.

Tahmin ettiğim gibi maalesef yiğenim az evvel beni arayıp bu sürtünmenin rahatsız edici derecede olduğunu söyledi (takılma, ses çıkma vs.). Doğum günü hediyesi olarak aldığımız için hevesimiz daha çok kursağımızda kaldı.
Bu sürtünmeyi bugün beni aramadan önce farketmiştim ama kullanınca belki düzelir ya da sadece bende (el boyutu farkından dolayı) oluyordur diye düşünüp zamana bırakmıştım.
Velhasıl, pişman olduk iade edeceğiz. Stoklarında da başka ürün kalmadığı için mecburen başka bir marka alacağız.
Buraya yazmamın amacı, almayı düşünüp de incelemeni okuyacak diğer arkadaşlar, almadan önce iki kere düşünsünler diye.
Bilemem benim başıma gelen herkesin başına gelmeyebilir ama olan bu şekilde.

Bende sürtünme yok. Büyük ihtimal sizdeki ürün hasarlı. Kronik bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Ben yerinizde olsam sütten ağzım yandıktan sonra paraya kıyıp sorunsuz olduğu kesin olarak bilinen bir ürün alırdım.
Güncelleme:
Şu ana kadar en ufak bir tuş silinme sorunu yaşamadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı