TSK ve Jandarma Astsubay doğu görevi kaç yıl ve kaç kez?

1 senede aileni 6 ay görürsen şanslısın.
Yalan. Bordo bereli, komando olsan tamam derim ama piyade subayı o kadar olmaz. Sınır ötesi operasyonlarda birlikler kademeli yer değiştirir. O ihtiyaca bağlı biraz. Hiç gitmeyen de var bol bol giden de var. Unutma, askerlikte mesleğin başlarında işi asıl yapan kişi olursun. Rütbe atladıkça biraz daha rahata ermeye başların.
Ayrıca kız arkadaşımın babası bandocu subay tayin olayına çocukluktan alışkın
Bence hiç sorun yaşamazsınız o kadar diyeyim sana. Özellikle asker çocukları buna çok alışıktır. Benim babam da havacı astsubaydı hiç zor gelmiyordu tayin olayı bize. Hatta alışıyorsun bir süre sonra yeni yerlere gitmeye:)
Polislik dediğiniz gibi çok da iyi bir meslek gibi durmuyor.
Yani iyi veya değil ama çok düzensiz onu net biliyorum. Bırakan arkadaşlarımdan dinliyorum. Çok yıpratıyor insanı diyor hepsi.
benim korkum tayini mi sürekli
Yani tabii her zaman Hakkari'de görev yapacaksın diye bir şey yok. İzmir'e de Tekirdağ'a da gideceksin. Yani evet doğu görevin fazla olacak ama bu demek değildir ki eşin de senle beraber dağın başına karakola gitsin:)

Yalan. Bordo bereli, komando olsan tamam derim ama piyade subayı o kadar olmaz. Sınır ötesi operasyonlarda birlikler kademeli yer değiştirir. O ihtiyaca bağlı biraz. Hiç gitmeyen de var bol bol giden de var. Unutma, askerlikte mesleğin başlarında işi asıl yapan kişi olursun. Rütbe atladıkça biraz daha rahata ermeye başların.

Bence hiç sorun yaşamazsınız o kadar diyeyim sana. Özellikle asker çocukları buna çok alışıktır. Benim babam da havacı astsubaydı hiç zor gelmiyordu tayin olayı bize. Hatta alışıyorsun bir süre sonra yeni yerlere gitmeye:)

Yani iyi veya değil ama çok düzensiz onu net biliyorum. Bırakan arkadaşlarımdan dinliyorum. Çok yıpratıyor insanı diyor hepsi.

Yani tabii her zaman Hakkari'de görev yapacaksın diye bir şey yok. İzmir'e de Tekirdağ'a da gideceksin. Yani evet doğu görevin fazla olacak ama bu demek değildir ki eşin de senle beraber dağın başına karakola gitsin:)
Kara piyade teğmenler aynı zamanda komando olmuyor mu?.Bir de kara subaylığı ne yönden düzenli polisliğe göre?

Bir de kara subaylığı ne yönden düzenli polisliğe göre?
Haftasonu iş var mı yok mu belli. Nöbetlerin belli. Tayinlerin belli. Lojmanın ve iş adresin belli. Yani mutlaka ufak tefek sürprizler çıkacak mutlaka ama polis olsan Gezi Parkı eylemleri olsa çağırırlar, eylem olsa, yürüyüş olsa, bayram olsa, yılbaşı olsa hatta başka ülkenin cumhurbaşkanı ziyarete gelse hadi gel diyebilirler. Ayrıca İstanbul’da görev yapsan bugün Bakırköy’de çalışırken yarın atama ile atıyorum Çekmeköy’e vermeyecekler diye bir şey yok. Bana polislik çok daha dağınık geliyor açıkçası.

Haftasonu iş var mı yok mu belli. Nöbetlerin belli. Tayinlerin belli. Lojmanın ve iş adresin belli. Yani mutlaka ufak tefek sürprizler çıkacak mutlaka ama polis olsan Gezi Parkı eylemleri olsa çağırırlar, eylem olsa, yürüyüş olsa, bayram olsa, yılbaşı olsa hatta başka ülkenin cumhurbaşkanı ziyarete gelse hadi gel diyebilirler. Ayrıca İstanbul’da görev yapsan bugün Bakırköy’de çalışırken yarın atama ile atıyorum Çekmeköy’e vermeyecekler diye bir şey yok. Bana polislik çok daha dağınık geliyor açıkçası.
Aynen öyle hocam.
Kara piyade teğmenler aynı zamanda komando olmuyor mu? Bir de kara subaylığı ne yönden düzenli polisliğe göre?

Askeriye'nin disiplinini başka hiçbir yerde bulamazsınız.
Hocam yazmış ama belirtelim polis isen hayat şöyle;
Eve 6 7 gibi geldin 3 4 saat sonra seni bir yere gönderiyorlar tabii bu her zaman olmaz ama iste orada maç olur gidersin kavga olur gidersin vs.
Babam emekli asker, etrafta polis asker falan dolu yani.
Ama askeriye öyle değil ozellikle hava rahat en rahatı hatta.
Babam havaciydi doğuda yaptigi yerler muş, Malatya var. Karacilar daha çok yer gezer dogu gorevi yaptin dersin ama seni İzmir'den tekrar doğuya yollarlar.
Karanın eğitimi daha zor ama karadan yükselmek daha kolay rütbe olarak demedim.

Son düzenleme:
Hocam siz subay olmuştunuz, önce ki yazdıklarınızda böyle bir yazı görmüştüm sanki.

Yok hocam subay değil astsubaylığı kazandım, piyade sınıfı gerçekten çok düşünülüp iyi incelenmesi gereken bir sınıf, hevesle gittiği yerden disiplin suçlarıyla kendini attırarak ayrılan çok kişi var, piyadeden istifa etmeye çalışan da çok kişi var. Bunların başlıca nedeni aile ile alakalı sıkıntılar çekmeleri. Diğer arkadaşlar da fikirlerini ve büyüklerinden gördükleri tecrübeleri paylaşmış ancak bunları tamamen bilen kişi içinde olan yaşayan kişidir. Hava piyade olsa hiç sıkıntısız git derdim ancak kara piyade için iş biraz zor, o yüzden her yönüyle araştırabildiğin kadar araştırıp git. Memurlarnet te de konu açabilirsin orada daha çok yardımcı olacak kişi var halihazırda görevde bulunan kişiler özellikle. Hakkında hayırlısı olur umarım.

Karanın eğitimi daha zor ama karadan yükselmek daha kolay rütbe olarak demedim.
Eğitimden yana bir problemim yok sporu seven birisiyim.Dişimi sıkabilirim psikolojik olarak da.Rütbe olarak değil de hangi konuda yükselmek anlayamadım.
Memurlarnet te de konu açabilirsin orada daha çok yardımcı olacak kişi var
Memurlar.net' te ölücüler dolu şuan da taban puanlar yükselmesin diye abartı derecede kötü yazanlar var.
Bana polislik çok daha dağınık geliyor açıkçası.
Evet. Bana da öyle geliyor gerçekten,ayrıca statü olarak da çok düşük memur gibiler.Hava piyadeye geçen sene başvurabiliyordum, bu sene alımı kapatmışlar. Kara piyade başvurabiliyorum ve direkt kho mezun bir genç gibi teğmen olarak başlayacağım eğitim sonunda.Çok cazip geliyor gerçekten.Ancak kafamda sürekli Suriye'de çatışıyorum aile yüzü görmüyorum gibi bir imge var.

Da. Rütbe olarak değil de hangi konuda yükselmek anlayamadım.

Havaci isen hani gozum yuksekte olsun diyorsan pilotluk şart, pilotları gerçekten ayrıcalıklı oluyor HKK pilot olmadan gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır.
Kara için kurmaylik olursa çok yüksek ihtimal gelecegin generalisin.
Ben de 17 yaşındayım MSÜ ıstiyorum.

Ancak kafamda sürekli Suriye'de çatışıyorum aile yüzü görmüyorum gibi bir imge var.
Bak bu olmaz diye bir şey yok. Yani Suriye veya Irak’a gitmezsin diye bir şey yok ama gidersen de tayinin çıkmış gibi kalıcı gitmezsin:) 1-3-5 ay gidersin belki ama artık küreselleşen bir dünyada yaşıyorsun. Bir süre dişini sıkacaksın, görüntülü ve sesli görüşeceksin. Seninle evlenecek kişi bunları biliyor olacak zaten, bu senin için büyük avantaj. Ha bu arada eşin lojmanda kalacak sonuçta. Korumalı güvenlikli askeri bir tesis orası. Öyle DSİ lojmanları gibi elini kolunu sallayanın girebileceği yer değil. Rahat ol yani bu konularda. Sanki eşinden çok sen takılıyorsun gibi bu konulara;)

Muvazzaf personel hakları alacaksın bu çok önemli bir şey. Sözleşmeli dertleri ile uğraşmayacaksın.

Kara için kurmaylik olursa çok yüksek ihtimal gelecegin generalisin.
Beni fena gaza getirdin. Şark görevi konusunda emin olabilsem soru işaretim kalmayacak.Zorunlu kaç sene yapılıyor.Atıyorum Batıdasın seni doğuya çağırıyorlar ,evet ama ne kadar süreliğine ?Bunları bilmem gerek.Hayatım operasyonlarda mı geçecek bordo bereli ya da uzman çavuşlar gibi.

Beni fena gaza getirdin. Şark görevi konusunda emin olabilsem soru işaretim kalmayacak. Zorunlu kaç sene yapılıyor. Atıyorum Batıdasın seni doğuya çağırıyorlar, evet ama ne kadar süreliğine? Bunları bilmem gerek. Hayatım operasyonlarda mı geçecek bordo bereli ya da uzman çavuşlar gibi.

Ama sunu diyeyim subay iken üstüne yalaka sart.
Ama sunu diyeyim subay iken üstüne yalaka sart.

Bu sizin seçtiğiniz yere gore degisir. Piyade topçu muharebe vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı